Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Timmermans wil meer steun voor kleine boerenbedrijven

Timmermans wil meer steun voor kleine boerenbedrijven

BRUSSEL (ANP) - Frans Timmermans wil dat kleine agrarische bedrijven meer gaan profiteren van Europese landbouwfondsen. De Europees commissaris, verantwoordelijk voor klimaatbeleid, presenteert over twee weken zijn langverwachte plan om de landbouw en veeteelt in Europa duurzamer te maken. De zogenoemde boer-tot-bordstrategie ('farm to fork') liep vertraging op door de coronacrisis.

Tegen de landbouwcommissie van het Europees Parlement zei Timmermans dat het plan op 20 mei wordt gelanceerd. Dan staat ook het eveneens uitgestelde voorstel voor biodiversiteit op de agenda. Beide maken deel uit van de Green Deal, de "groeistrategie" die Europa in 2050 klimaatneutraal moet maken.

Het is extreem belangrijk bescherming van het milieu te verzoenen met de voedselproductie, zei Timmermans. Anders omgaan met pesticiden is niet alleen goed voor de leefomgeving, maar ook voor de volksgezondheid, betoogde hij. Digitale technologie kan boeren helpen hun werkwijze te veranderen.

Kansen

Timmermans ziet enorme kansen voor de landbouwsector. Europeanen vinden gezondheid belangrijker door de coronacrisis en nemen daardoor volgens hem een andere levensstijl en andere voedingsgewoonten aan. Wellicht zijn mensen daardoor bereid meer te betalen voor gezonde producten uit hun eigen regio, opperde hij.

Veel boeren zijn op de goede weg, maar ze moeten worden geholpen met de "onvermijdelijke transitie", aldus Timmermans . "Hoe eerder, hoe minder pijnlijk." EU-landbouwfondsen moeten volgens hem meer terechtkomen bij kleine boeren, en niet bij grootgrondbezitters. Hoeveel geld er vanuit het Gemeenschappelijk Landbouwbeleid en het Europese herstelfonds gaat naar de landbouw is nog onderwerp van discussie.

Noodzaak

Onder anderen SGP-Europarlementariƫr Bert-Jan Ruissen pleitte voor uitstel van de plannen. Hij vindt dat boeren in deze moeilijke tijden geen nieuwe eisen en onrealistische doelstellingen mogen worden opgelegd.

Timmermans wees op de urgente noodzaak in actie te komen, onder meer verwijzend naar de gevolgen van droogte voor de landbouw in Europa. "Als we niets doen zal de landbouwsector daar het meest van te lijden hebben." Hij weersprak argumenten dat de voedselzekerheid in gevaar dreigt te komen door zijn voorstellen.

Meer uit Financieel

Trump: Amerikaanse economie op weg omhoog door afnemende inflatie

ROCKY MOUNT (ANP/RTR) - De Amerikaanse economie heeft volgens president Donald Trump de weg omhoog gevonden, nu de inflatie afneemt en de prijsdruk op belangrijke goederen afzwakt.

32 minuten geleden
Boeing wil vrijstelling van uitstootregel voor vrachttoestel

CHICAGO (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Amerikaanse vliegtuigbouwer Boeing heeft de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA gevraagd zijn 777-vrachtvliegtuig tijdelijk vrij te stellen van een uitstootregel die eind 2027 ingaat. Daarbij verwijst Boeing naar een wereldwijd tekort aan dit soort brede vrachttoestellen.

10 uur geleden
Wall Street sluit hoger, Oracle wint na Amerikaanse TikTok-deal

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag hoger gesloten. Het optimisme werd aangejaagd door techbedrijven als Oracle. Dat aandeel steeg 6,6 procent.

11 uur geleden
Frankrijk gaat in beroep tegen uitspraak rechtbank over Shein

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse regering gaat de komende dagen in beroep tegen de uitspraak van een rechtbank in Parijs vrijdag over een tijdelijke blokkade van Shein in het land. Frankrijk wilde Shein drie maanden blokkeren omdat op de Chinese webwinkel op kinderen lijkende sekspoppen en wapens werden verkocht. Maar de rechtbank vond zo'n maatregel buiten proportie.

13 uur geleden
20.000 koffers gestrand op Schiphol door storing bagagesysteem

SCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol zijn vrijdag naar schatting 20.000 koffers achtergebleven door een storing in een deel van het bagagesysteem. De storing duurde uren. Pas aan het einde van de middag meldde het vliegveld dat de storing in Vertrekhal 2 was verholpen. Gedurende de dag is een deel van de ingecheckte ruimbagage niet met de geplande vluchten meegenomen.

15 uur geleden
Beleggers terughoudender op Damrak na flinke winsten donderdag

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam liet vrijdag weinig verandering zien. Beleggers deden het rustiger aan na de flinke winsten donderdag. De Europese Centrale Bank (ECB) kwam die dag met een rentebesluit en hield de rente in de eurozone voor de vierde keer op rij onveranderd op 2 procent.

15 uur geleden
PostNL wil rechtszaak beginnen om afwijzing subsidie door kabinet

DEN HAAG (ANP) - PostNL wil een rechtszaak aanspannen vanwege het besluit van het demissionaire kabinet om het bedrijf geen subsidie te geven. Het kabinet besloot vrijdag dat het bezorgbedrijf vanaf 1 juli 2026 twee dagen mag doen over het bezorgen van de post die onder de zogeheten universele postdienst (UPD) valt en vanaf juli 2027 drie dagen. Maar door de lange bezorgtijd is de overheidssubsidie volgens het kabinet niet nodig.

16 uur geleden