Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Timmermans wil erg graag regeren, maar niet zomaar met VVD

Timmermans wil erg graag regeren, maar niet zomaar met VVD

DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans wil met de combinatie PvdA/GroenLinks heel graag regeren. "Dat is wel de inzet van de samenwerking", zegt de kersverse lijsttrekker daarover. Maar het is een "ingewikkeld verhaal" om weer met de VVD te regeren. Er is de angst dat de liberale partij zomaar over 'verenigd links' heen walst.

"Ik heb gezien dat de VVD, zeker onder Rutte, in staat was iedere coalitiepartij te vermorzelen in een coalitie", zegt Timmermans. Hij was minister in het tweede kabinet-Rutte, waarin alleen de VVD en de PvdA zaten. Na de regeerperiode maakte de PvdA een historische verkiezingsnederlaag mee, waarin het 29 van de 38 zetels verloor. Bij de PvdA wordt dit geweten aan de bezuinigingen die dat kabinet doorvoerde en de samenwerking met de veel rechtsere VVD.

Zoiets "mag deze combinatie nooit overkomen", aldus Timmermans tegen de pers. "Dus dan moet je sterk genoeg zijn om onvermorzelbaar te worden tegenover de VVD." Hij wil de VVD niet van tevoren uitsluiten, maar het ligt volgens hem aan de "electorale verhoudingen tussen de partijen" of samenwerking mogelijk is. Daarmee lijkt hij te suggereren eigenlijk alleen met de VVD in zee te willen als de PvdA meer zetels haalt dan de liberalen.

Voorkeur voor links

Timmermans benadrukte vooral met meer linkse partijen te willen samenwerken. Hij neemt de term 'verenigd links' over van Jesse Klaver (GroenLinks), om aan te geven dat de deur ook openstaat voor andere partijen. Hij noemt specifiek de Partij voor de Dieren, en de SP. Er zijn verschillen tussen de socialisten en de 'roodgroene' combinatie, erkent Timmermans. De SP opende bij de vorige Europese verkiezingen specifiek het vuur op Timmermans met een fel bekritiseerd campagnespotje over 'Hans Brusselmans', een parodie op Timmermans die de 'Brusselse elite' moest symboliseren.

"Je kan verschillen uitvergroten, maar die verbleken toch als je ze vergelijkt met de verschillen met rechts", zegt Timmermans in een oproep aan de socialisten tijdens een kennismakingsavond met leden van zowel GroenLinks als PvdA. Hierop werd hard geapplaudisseerd door de aanwezige leden.

Meer uit Politiek

Klaver: kabinet beweegt van ons weg, discussie gaat naar Kamer

DEN HAAG (ANP) - PRO-leider Jesse Klaver zegt dat het kabinet van hem en Volt-leider Laurens Dassen afbeweegt. "De politieke wil om met ons samen te werken, is er niet", zei hij na een overleg op zaterdag in het Catshuis. Klaver vreest dat het belastingplan nu zonder meerderheid woensdag in de Tweede Kamer wordt behandeld.

18 uur geleden
Rechtse partijen zien nog opening voor akkoord met kabinet

DEN HAAG (ANP) - JA21, BBB en de SGP zien nog mogelijkheden om met het kabinet tot een akkoord over het belastingplan te komen. Na een digitaal overleg zaterdag zeiden de drie partijen in een verklaring dat ze aanknopingspunten zien.

18 uur geleden
Bikker en Struijs: kabinet heeft plannen nog niet klaar

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft de plannen rond het belastingplan nog steeds niet klaar, zeiden Mirjam Bikker (ChristenUnie) en Jan Struijs (50PLUS) na afloop van hun gesprek met het kabinet. Bikker zei dat ze ziet dat het nog echt een strijd is binnen het kabinet.

20 uur geleden
Tielen: lichtpuntjes aanpak seksueel grensoverschrijdend gedrag

DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen van Onderwijs en Emancipatie ziet een lichte verbetering in de mate waarin mensen seksueel grensoverschrijdend gedrag herkennen. Dat geldt ook voor het urgentiegevoel bij deze problematiek, de ervaring op het werk en hoe mensen handelen wanneer ze geconfronteerd worden met een situatie van seksueel grensoverschrijdend gedrag.

1 dag geleden
Kabinet praat zaterdag verder met oppositie op Catshuis

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet praat zaterdag verder met de oppositie over het belastingplan, dat meldt een woordvoerder van premier Rob Jetten. Naast de premier zijn vicepremiers Dilan Yeşilgöz en Bart van den Brink en minister Eelco Heinen en staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën) bij de gesprekken op het Catshuis.

1 dag geleden
Heerma wil restzetelverdeling voor nu niet aanpassen

DEN HAAG (ANP) - Binnenlandminister Pieter Heerma (CDA) wil voor nu niet verder met een wetsvoorstel dat regelt dat politieke partijen bij decentrale verkiezingen minstens één zetel moeten hebben om kans te maken op een restzetel. De restzetelverdeling geldt al voor de Tweede Kamerverkiezingen, maar zou na de wetswijziging ook tellen voor de verkiezingen van gemeenteraden, provinciale staten, waterschappen en eilandraden.

1 dag geleden
Afbouw fossiel is prioriteit voor Nederland bij klimaattop

DEN HAAG (ANP) - Het uitfaseren van het gebruik van olie, kolen en gas is voor Nederland een belangrijk thema op de aanstaande VN-klimaattop in Antalya, de COP31 die op 9 november begint. Klimaatminister Stientje van Veldhoven noemt deze "transitie weg van fossiele brandstoffen" in een brief aan de Tweede Kamer een "dwarsdoorsnijdende prioriteit" tijdens de top.

1 dag geleden