Timmermans wil dat EU Israël unaniem wapens ontzegt
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) vindt dat de Europese Unie Israël sancties moet opleggen, als dat land Rafah binnenvalt. Daarbij denkt hij onder meer aan het stopzetten van wapenleveranties, die het land in en boven Gaza kan inzetten. "Het zou goed zijn als de Europese Unie dat unaniem zou verklaren", zei Timmermans vrijdag bij Nieuws en co op Radio1.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu moet "echt een signaal krijgen", zei Timmermans.
De partijleider vindt dat demissionair premier Mark Rutte de voorzitter van de Europese Raad, Charles Michel, moet vragen een extra top te beleggen om sancties te bespreken. Daarmee moet niet worden gewacht tot Israël Rafah in Gaza aanvalt. "Dan ben je te laat", zegt Timmermans.
Gamechanger
"Rutte heeft gezegd dat het een gamechanger zou zijn, laat dat maar zien."
In een debat met de Tweede Kamer eind maart zei Rutte dat een grootschalige grondoperatie van Israël in Rafah voor Nederland een "gamechanger" zou zijn. Dan worden sancties tegen Israël niet meer uitgesloten.
Rafah
Israël dreigt al geruime tijd Rafah (Gaza) binnen te vallen. De internationale gemeenschap heeft Israël al meerdere malen opgeroepen dat niet te doen. Ook Nederland heeft dat bij verschillende gelegenheden gedaan. De Israëlische krijgsmacht (IDF) is al bezig met invallen in het oosten van Rafah, maar dit betreft (nog) niet de door Israël aangekondigde militaire operatie.
Israël heeft dinsdag opgeroepen tot de evacuatie van Oost-Rafah. De VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) schatte eerder vrijdag in dat ongeveer 110.000 mensen Rafah hebben verlaten. De VN-kinderrechtenorganisatie UNICEF heeft vrijdag opgeroepen tot het toelaten van humanitaire hulp en brandstof tot de Gazastrook. Brandstof komt via Rafah Gaza binnen, maar die grensovergang is sinds dinsdag gesloten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Zorgminister Sophie Hermans heeft als reactie op de verhoging van de zorgpremie door verzekeraar DSW herhaald dat er maatregelen nodig zijn om "de zorg betaalbaar en toegankelijk te houden". De "aanhoudende groeiende vraag naar zorg en de stijgende lonen en prijzen" zijn volgens haar belangrijke oorzaken van de gestegen zorgkosten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het feit dat veel websites offline zijn gehaald vanwege twee kwetsbaarheden in programmeertaal PHP "heeft impact in onze digitale samenleving", aldus justitieminister David van Weel. Het is de eerste reactie van het kabinet, op het moment dat er al een oplossing beschikbaar is gesteld door PHP.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites van meerdere politieke partijen zijn woensdag offline. In de nacht van dinsdag op woensdag werd gewaarschuwd voor kwetsbaarheden in de veelgebruikte programmeertaal PHP.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Verschillende zorgwoordvoerders in de Tweede Kamer willen verandering zien in het zorgstelsel. Die herhaalde oproep doen ze nadat zorgverzekeraar DSW woensdag bekendmaakte de premie voor de basisverzekering volgend jaar met 14,75 euro per maand te verhogen. Het ministerie van Volksgezondheid ging op Prinsjesdag nog uit van een stijging van 12,50 euro per maand.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten zal rond de geboorte van zijn kind enkele dagen met verlof gaan. Dat blijkt uit een Q&A op de site van D66. Maandag kondigden Jetten en zijn partner Nicolás Keenan aan komend voorjaar een kind te verwachten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten en zijn partner Nicolás Keenan verwachten in 2027 een kind. De twee kondigden dat maandag aan op Instagram. Bij een foto waarop ze een echofoto vasthouden, schrijven ze dat ze hun eiceldonor, hun draagmoeder Lisa en hun gezinnen "super dankbaar" zijn.
3 dagen geledenGRONINGEN (ANP) - Groningen en Noord-Drenthe roepen JA21 op het initiatiefwetsvoorstel om delen van het Groningenveld te behouden als gasreserve niet in te dienen. De regio wijst erop dat het voorstel haaks staat op de eerdere belofte van Den Haag om het Groningenveld definitief te sluiten.
3 dagen geleden