Timmermans wil dat EU Israël unaniem wapens ontzegt
DEN HAAG (ANP) - Partijleider Frans Timmermans (GroenLinks-PvdA) vindt dat de Europese Unie Israël sancties moet opleggen, als dat land Rafah binnenvalt. Daarbij denkt hij onder meer aan het stopzetten van wapenleveranties, die het land in en boven Gaza kan inzetten. "Het zou goed zijn als de Europese Unie dat unaniem zou verklaren", zei Timmermans vrijdag bij Nieuws en co op Radio1.
De Israëlische premier Benjamin Netanyahu moet "echt een signaal krijgen", zei Timmermans.
De partijleider vindt dat demissionair premier Mark Rutte de voorzitter van de Europese Raad, Charles Michel, moet vragen een extra top te beleggen om sancties te bespreken. Daarmee moet niet worden gewacht tot Israël Rafah in Gaza aanvalt. "Dan ben je te laat", zegt Timmermans.
Gamechanger
"Rutte heeft gezegd dat het een gamechanger zou zijn, laat dat maar zien."
In een debat met de Tweede Kamer eind maart zei Rutte dat een grootschalige grondoperatie van Israël in Rafah voor Nederland een "gamechanger" zou zijn. Dan worden sancties tegen Israël niet meer uitgesloten.
Rafah
Israël dreigt al geruime tijd Rafah (Gaza) binnen te vallen. De internationale gemeenschap heeft Israël al meerdere malen opgeroepen dat niet te doen. Ook Nederland heeft dat bij verschillende gelegenheden gedaan. De Israëlische krijgsmacht (IDF) is al bezig met invallen in het oosten van Rafah, maar dit betreft (nog) niet de door Israël aangekondigde militaire operatie.
Israël heeft dinsdag opgeroepen tot de evacuatie van Oost-Rafah. De VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA) schatte eerder vrijdag in dat ongeveer 110.000 mensen Rafah hebben verlaten. De VN-kinderrechtenorganisatie UNICEF heeft vrijdag opgeroepen tot het toelaten van humanitaire hulp en brandstof tot de Gazastrook. Brandstof komt via Rafah Gaza binnen, maar die grensovergang is sinds dinsdag gesloten.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten spreekt van "een regelrechte aanslag op onze vrije en tolerante samenleving" nadat in Berlijn een automobilist is ingereden op een menigte tijdens de Pride. In een bericht op X heeft hij het over een "afschuwelijke daad van agressie".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland is begonnen een deel van zijn strategische oliereserve op de markt te brengen. Dat meldt een woordvoerder van minister Stientje van Veldhoven (Klimaat en Groene Groei, D66) vrijdag na berichtgeving van NRC. In maart kondigde het Internationaal Energieagentschap (IEA) aan 400 miljoen vaten uit de noodreserves van aangesloten landen vrij te geven na het uitbreken van de oorlog tussen de Verenigde Staten met Israël tegen Iran.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De reisadviezen voor verschillende landen in het Midden-Oosten zijn aangescherpt. Dat komt omdat de veiligheidssituatie daar is verslechterd, aldus het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken. "De situatie in het Midden-Oosten blijft onvoorspelbaar."
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Goederen uit illegale nederzettingen in door Israël bezette gebieden mogen vanaf 22 september Nederland niet meer in. Dat meldt minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) aan de Tweede Kamer. Het handelsverbod zat er al aan te komen, maar de ingangsdatum was nog niet bekend.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten hoopt de goede betrekkingen met het Verenigd Koninkrijk onder de nieuwe premier Andy Burnham voort te kunnen zetten. De oud-burgemeester van Manchester werd maandag door koning Charles gevraagd een nieuwe regering te vormen.
5 dagen geledenROTTERDAM (ANP) - Minister-president Rob Jetten kan donderdag de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten niet vergezellen als ze van de Euromast gaat abseilen. De reden is dat de agenda van Jetten het niet toestaat aanwezig te zijn, meldt de gemeente Rotterdam.
5 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Vincent Karremans (Infrastructuur en Waterstaat, VVD) begrijpt dat de tijdelijke afsluiting van de Merwedebrug bij Gorinchem een "flinke tegenvaller" voor de transportsector is. Hij hoopt snel meer te kunnen zeggen over hoe het verdergaat, laat hij in een reactie weten.
5 dagen geleden