Timmermans wil 'als zuinig land' grotere EU-begroting
BRUSSEL (ANP) - Fractievoorzitter van GroenLinks-PvdA Frans Timmermans vindt dat de EU-begroting "in deze moeilijke tijden" moet worden uitgebreid. "Als zuinig land ben ik bereid om dat te doen", zei Timmermans woensdag in Brussel. Met dat extra geld moet de Europese Unie investeren in betaalbare energie en in betaalbare huisvesting, vindt hij.
Timmermans zei dat na afloop van de fractievergadering van de sociaaldemocraten van het Europees Parlement. Daar maken de PvdA'ers deel van uit. De Europarlementariërs van GroenLinks zitten in de groene fractie.
De enige manier om lagere energieprijzen te bereiken is een snellere overgang naar hernieuwbare energiebronnen, zei Timmermans. "Dat is de enige goedkope energie die Europa tot zijn beschikking heeft."
Green Deal
Timmermans maakt zich geen al te grote zorgen dat er een streep wordt gezet door 'zijn' Green Deal. Als Eurocommissaris lanceerde hij dat plan, waarin de EU-landen hebben afgesproken om tegen 2050 klimaatneutraal te zijn. De Europese Commissie heeft recent haar plannen gepresenteerd om de concurrentiekracht van de EU te vergroten. Critici zeggen dat hiermee een einde wordt gemaakt aan de Green Deal.
De nieuwste plannen van de Commissie gaan volgens Timmermans om "hoe we banen naar Europa halen, hoe we onze industriële basis versterken en hoe we ervoor zorgen dat we de energieprijzen omlaag brengen. De Green Deal is volgens mij de beste mogelijke manier om daar te komen."
Onder vuur
Hij heeft wel het idee dat "alles wat met natuur te maken heeft onder vuur ligt. Dat betreur ik zeer en we moeten kijken hoe we dat kunnen voorkomen." Aan de andere kant liggen diverse voorstellen van de Europese Commissie om in 2030 de netto-uitstoot van broeikasgassen met ten minste 55 procent te hebben verminderd volgens Timmermans "nauwelijks onder vuur".
Vertraging van de transitie van de auto-industrie moet worden voorkomen, voegde Timmermans daaraan toe. "Dat is schadelijk voor de automobielindustrie", omdat die transitie in landen als de VS, China en Zuid-Korea "heel erg snel gaat".
De Europese Commissie heeft vorige week het startsein gegeven voor een strategische dialoog over de toekomst van de Europese auto-industrie. Die moet leiden tot plannen om de auto-industrie in Europa weer te laten floreren. Diverse Europese fracties vrezen dat het verbod op verbrandingsmotoren per 2035 wordt uitgesteld.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Robert van Gasteren geeft zijn zetel niet terug aan de BBB in de Eerste Kamer. Hij gaat verder als zelfstandig senator, bevestigt BBB-fractievoorzitter Ilona Lagas woensdag na berichtgeving van WNL.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - PVV, SP en 50PLUS vinden het een slecht idee om een eigen bijdrage te vragen voor wijkverpleging vanwege de nadelige gevolgen. Dat bleek woensdag tijdens een zorgdebat. Coalitiepartij CDA gaf aan niet doof te zijn voor de zorgen, maar desondanks voor het plan te zijn.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Eritreeërs die dienstplicht moeten vervullen en in Nederland asiel aanvragen, maken meer kans op een verblijfsvergunning. Minister Bart van den Brink (Asiel) heeft het beleid voor deze mensen verruimd. Tot nu toe konden alleen Eritreeërs die een militaire dienstplicht moesten vervullen puur op basis daarvan een verblijfsvergunning aanvragen. Landgenoten die een civiele dienstplicht te wachten stond, moesten per geval aantonen dat ze gevaar liepen. Dat is niet meer nodig.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De zorgvilla's van het bedrijf ExpertCare kunnen voorlopig openblijven, schrijft minister Mirjam Sterk van Langdurige Zorg in een brief aan de Tweede Kamer. De woningen zouden eigenlijk na 31 maart sluiten, maar omdat er nog geen oplossing is gevonden, blijven ze nog even open.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Sjoerd Sjoerdsma (Ontwikkelingshulp, D66) wilde verrassingen voorkomen met de brief waarin hij onlangs aankondigde de bezuiniging op UNRWA komende Prinsjesdag terug te draaien. Bij het debat woensdag verweten linkse en rechtse oppositiepartijen de coalitie hierin niet consistent te hebben gehandeld. De coalitie van D66, VVD en CDA had namelijk onlangs nog tegen een links voorstel gestemd om de bezuiniging op subsidie voor de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen in de huidige begroting ongedaan te maken.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Verenigde Staten hebben "alle reden" om lid te blijven van de NAVO, vindt minister Tom Berendsen van Buitenlandse Zaken. In het dreigement van president Donald Trump om het bondgenootschap de rug toe te keren hoort de CDA-bewindsman vooral een "uitnodiging" om zorgen te bespreken die al langer leven bij de Amerikanen.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het openbaar vervoer moet ook onderdeel zijn van mogelijke maatregelen tegen de gestegen prijzen door de Iran-oorlog waar het kabinet aan werkt. Dat vindt staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur en Waterstaat, CDA), zei ze in een debat. In de Tweede Kamer klonk een brede wens om iets aan de kosten van het openbaar vervoer te doen.
13 uur geleden