
Timmermans: regels voor importrundvlees en soja om bos te ontzien
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil nieuwe maatregelen om ontbossing tegen te gaan, schadelijke uitvoer van afval te beperken en de bodem te verbeteren. Dat is nodig om de kaalslag aan dier- en plantensoorten en andere biodiversiteit te remmen, maar ook om de klimaatverandering een halt toe te roepen, zegt klimaat-Eurocommissaris Frans Timmermans.
De wereld heeft de afgelopen dertig jaar meer regenwoud en ander bos verloren dan de Europese Unie groot is, constateert Timmermans. Grote boosdoener is de landbouw. Om EU-burgers te voorzien van met name rundvlees, soja, palmolie, hout, cacao en koffie zoeken boeren meer grond.
Wie deze producten aan de EU wil leveren, moet in het vervolg aan regels voldoen die ze "ontbossingsvrij" moeten maken, als het aan de Nederlandse vicevoorzitter van de commissie ligt. Hij wil het gevaar van ontbossing door deze teelten in een land gaan inschatten en producten uit landen met een hoog risico strenger gaan controleren en strengere voorwaarden opleggen.
Klimaatverandering
De regels gaan ook gelden voor afgeleide producten als chocolade, leer en meubels. Natuurbeschermers willen dat ook bijvoorbeeld rubber en maïs eronder vallen, maar zover gaat de commissie nog niet. Datzelfde geldt voor een strengere aanpak van (Europese) banken die geld steken in bedrijven die de bossen schaden.
De bescherming van met name het regenwoud is cruciaal voor het beperken van klimaatverandering, zeggen deskundigen. Als dat verdwijnt komt er veel CO2 vrij en kan het broeikasgas ook niet meer worden opgenomen.
Samenwerking
Op de klimaattop van vorige week in Glasgow spraken meer dan honderd landen al af om clandestiene ontbossing te bestrijden. Ze maakten miljarden euro's vrij om onder meer beschadigd bos te herstellen. De commissie wil nu ook legale kap verminderen.
Het dagelijks bestuur van de EU wil samen gaan optrekken met andere grote afnemers van de zes producten om de bossen te beschermen. Zo kan de wereld op zijn groene longen blijven rekenen en worden ook de bosbewoners ontzien, hoopt de commissie. Amazone-indianen en andere inheemse volken bijvoorbeeld, die afhankelijk zijn van wat het bos biedt.
Meer uit Financieel
AMSTELVEEN (ANP) - KLM verwacht de komende weken meerdere vluchten te moeten annuleren die zouden worden uitgevoerd met een Boeing 787. Volgens een woordvoerster gaat het mogelijk om enkele vluchten per dag, maar de maatschappij kan geen exacte cijfers geven. Dat wordt per dag bekeken.
14 uur geledenLONDEN (ANP) - Olie- en gasconcern Shell overweegt een overname van branchegenoot BP, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Volgens de bronnen kijkt Shell met adviseurs naar die mogelijke megadeal, maar wacht het bedrijf nog wel op een verdere daling van de beurswaarde van BP voordat het besluit over een mogelijk bod.
17 uur geledenSINGAPORE (ANP/AFP) - Nieuwe Amerikaanse importheffingen op zonnepanelen uit Zuidoost-Azië kunnen volgens experts een kans zijn voor de regio om de eigen energietransitie te versnellen. Vooral voor Chinese fabrikanten die produceren vanuit de regio zijn de vele tarieven slecht nieuws. Daarom denken kenners dat China zal ingrijpen en gaat proberen meer zonnepanelen in Zuidoost-Azië zelf te verkopen.
18 uur geledenMENLO PARK (ANP/AFP) - Meta Platforms blijft zich verzetten tegen een Nigeriaanse miljoenenboete voor schending van lokale dataregels, heeft het socialemediaconcern dit weekend bevestigd. Het bedrijf dreigt naar verluidt zelfs Facebook en Instagram af te sluiten in het meest bevolkte land van Afrika.
20 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BELGA/BLOOMBERG) - China ontkent dat het bedrijven verplicht om data aan autoriteiten door te spelen. Met die boodschap kwam het Aziatische land dit weekend, nadat TikTok vrijdag een forse boete had gekregen in de Europese Unie voor de manier waarop het platform met persoonlijke gegevens omgaat.
21 uur geledenUTRECHT(ANP) - De storing bij de Rabobank is voorbij. Dat meldt een woordvoerder van de bank zaterdagavond. De oorzaak was een technisch probleem.
1 dag geledenOMAHA (ANP/AFP) - De wereldberoemde Amerikaanse 'superbelegger' Warren Buffett (94) stopt eind dit jaar als baas bij zijn bedrijf Berkshire Hathaway. Dat melden meerdere Amerikaanse media, waaronder Politico en CNBC. Hij maakte zijn beslissing bekend in een zaal vol aandeelhouders.
1 dag geleden