Timmermans: 'prima' als SP zich aansluit bij linkse samenwerking
DEN HAAG (ANP) - Frans Timmermans, leider van de samenwerking tussen GroenLinks en de PvdA, vindt het "prima" als de SP zich ook aansluit bij het linkse verbond. Dat zegt hij in het tv-programma Vandaag Inside. Ondanks de uitgestoken hand is de relatie tussen de twee partijen koeltjes: onlangs zei SP-leider Lilian Marijnissen nog dat Timmermans haar nog niet benaderd had en dat zij ook zijn nummer niet heeft.
Timmermans zegt er "bewondering" voor te hebben dat de SP er niet voor heeft gekozen om "de anti-buitenlanderkaart te spelen". "Ze hebben gekozen voor integriteit op dit punt. Dat kan ik waarderen."
De leider van GroenLinks-PvdA ziet er niet tegenop om ook een groot deel van zijn salaris aan de partij te geven, mocht de SP zich erbij voegen. Bij de socialisten is die salarisafdracht verplicht. "Maar ik doe dat zelf ook al jaren", zegt Timmermans.
De verhoudingen tussen de SP en Timmermans zijn al lange tijd stroef. In aanloop naar de Europese Verkiezingen van 2019 maakte de SP een aanvallend campagnefilmpje, met een hoofdrol voor de elitaire 'Hans Brusselmans' die "Nederland wil opslokken". De campagne pakte dramatisch uit voor de SP: de partij haalde nul Europese zetels.
Toen Marijnissen halverwege juni dit jaar opnieuw werd gepresenteerd als lijsttrekker, haalde ze ook uit naar Timmermans. "Toen hij het voor het zeggen had in Nederland, koos hij samen met de VVD voor het sluiten van verzorgingshuizen en sociale werkplaatsen, voor het invoeren van het schuldenstelsel voor studenten en het verhogen van de AOW-leeftijd."
Na de zomer deed Timmermans al een handreiking naar de SP. Marijnissen wees die af. Volgens haar deed GroenLinks-PvdA mooie beloftes, maar zou het na de verkiezingen toch gaan samenwerken met rechtse partijen.
De linkse samenwerking staat momenteel op 21 tot 25 zetels in de Peilingwijzer, het gewogen gemiddelde van verschillende peilingen. De SP haalt daar 4 tot 6 zetels.
Meer uit Binnenland
LEIDEN (ANP) - Niet alleen het Nederlandse koningshuis, maar ook alle andere Europese vorstenhuizen hebben een geschiedenis met een koloniaal verleden en slavernij. De motieven waren "in grote lijnen" dezelfde als die van de Oranjes, staat in het onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De erkenning van het Nederlandse slavernijverleden moet volgens het Nationaal Instituut Nederlands Slavernijverleden en Erfenis (NiNsee) het begin zijn van een volgende fase. "Onderzoek krijgt maatschappelijke betekenis wanneer nieuwe historische inzichten bijdragen aan bewustwording", zegt directeur Bianca Groen Gallant. Het NiNsee wil met het Koninklijk Huis en andere betrokkenen in gesprek over de betekenis van de onderzoeksresultaten en mogelijke vervolgstappen.
25 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Het ministerie van Landbouw mag de gegevens van boerenbedrijven openbaar maken. Dat oordeelt de rechtbank in Utrecht na een door onder meer brancheverenigingen LTO en POV aangespannen procedure. De rechter vindt dat de openbaarheid van de gegevens zwaarder weegt dan onder meer de privacy van boeren.
32 minuten geledenLEIDEN (ANP) - Het Huis Oranje-Nassau heeft omgerekend bijna 576 miljoen euro verdiend aan de koloniale geschiedenis van Nederland. Vrijwel al dit geld, een kleine 566 miljoen, kwam uit het voormalige Nederlands-Indië, blijkt uit de studie naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden die vrijdag is gepresenteerd.
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Koning Willem-Alexander noemt de bevindingen van het onderzoek naar de rol van de Oranjes in de koloniale geschiedenis van Nederland "onverbloemd en indringend". Dat het aan tegendraads leiderschap ontbrak binnen zijn familie, vindt hij "schrijnend en confronterend".
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Onderzoeker Gert Oostindie, onder wiens leiding onderzoek is gedaan naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden, prijst koning Willem-Alexander omdat die als staatshoofd excuses heeft aangeboden voor "de Atlantische slavernij en het extreme geweld in de Indonesische onafhankelijkheidsoorlog".
1 uur geledenLEIDEN (ANP) - Het enthousiasme voor het Huis Oranje-Nassau in de voormalige koloniën werd afgedwongen binnen ongelijke machtsverhoudingen. Dat blijkt uit onderzoek naar de rol van het koningshuis in het koloniale verleden dat vrijdag wordt gepresenteerd.
1 uur geleden