Timmermans: kabinet over links buitengewoon onwaarschijnlijk
DEN HAAG (ANP) - Leider Frans Timmermans van GroenLinks-PvdA ziet het niet gebeuren dat er toch een beroep op hem wordt gedaan om een kabinet te vormen, bijvoorbeeld als het de PVV niet lukt. De sociaaldemocraat noemt het "buitengewoon onwaarschijnlijk dat we in het scenario terechtkomen". Hij heeft dan ook tegen verkenner Ronald Plasterk gezegd er niet op vooruit te willen lopen.
"Ons past bescheidenheid", zegt Timmermans over de positie van zijn linkse combinatie. Die partijen wonnen gezamenlijk dan wel zetels, maar zijn alsnog een stuk kleiner dan de grote winnaar van de verkiezingen, de PVV van Geert Wilders. De PVV-voorman moet dan ook de ruimte krijgen om een coalitie over rechts te onderzoeken, vindt Timmermans. Zelf wil Wilders het liefst met de VVD, NSC en BBB om tafel. Dat is een mogelijke coalitie die de verkiezingsuitslag recht doet, vindt Timmermans. Dat verdient de kiezer volgens hem ook.
Wilders handelt volgens Timmermans in strijd met de grondwet door groepen Nederlanders uit te sluiten. Daarom is samenwerking volgens de linkse leider uitgesloten. Hij vindt dat NSC en VVD hun eigen keuzes moeten maken en begrijpt dat de vraag over samenwerking met de PVV een "moeilijke beslissing" is.
'Onbehagen'
Op het sociale medium X deelt Timmermans een woensdag naar Plasterk verstuurde brief waarin hij de verkenner op het hart drukt dat een kabinet "nooit" mag bijdragen "aan het normaliseren, legitimeren of faciliteren van ideeën die de rechtsstaat ondermijnen".
De linkse leider gelooft niet dat Wilders de afgelopen maanden milder is geworden, omdat hij zijn anti-islamstandpunten "in de ijskast" heeft gezet. "Iemand die iets in de ijskast zet, die is vast van plan om het er later weer fris uit te halen", luidt het commentaar van Timmermans. Pas als Wilders deze standpunten schrapt uit zijn verkiezingsprogramma, geen groepen meer uitsluit en excuses aanbiedt voor plannen als een "kopvoddentaks" en "Polenmeldpunt", kan Timmermans geloven dat de politicus echt veranderd is.
Timmermans voelt een "grote verantwoordelijkheid" om de komende jaren "goed oppositie te gaan voeren" tegen een "heel rechts kabinet". Hij is bereid om in die rol voorstellen te steunen die ook in zijn verkiezingsprogramma staan. Dan heeft hij het bijvoorbeeld over de plannen om de kinderopvang gratis te maken en om het minimumloon te verhogen naar 16 euro. De linkse leider voelt een "urgentie om iets te doen aan het onbehagen in de Nederlandse samenleving".
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".
1 dag geleden