Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Timmermans: EU moet zich nú wapenen tegen hittegolf en hoogwater

Timmermans: EU moet zich nú wapenen tegen hittegolf en hoogwater

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet zich vlug gaan schrapzetten voor dodelijke hittegolven, verschroeiende droogte en andere gevolgen van de klimaatverandering. Die kost niet alleen nu al miljarden euro's per jaar, maar als we niet oppassen ook veel levens, zegt tweede man van de Europese Commissie Frans Timmermans.

De tijd om te zeggen dat je daarmee de handdoek in de ring werpt is wel voorbij, aldus de Eurocommissaris die met het klimaat is belast. "Ook als we morgen geen enkel broeikasgas meer uitstoten, dan voelen we de gevolgen nog tientallen jaren." Dus moet de EU niet alleen het allerergste zien te voorkomen, maar moet zich tegelijkertijd ook "voorbereiden op het onafwendbare".

Iedereen moet meedoen, vindt Timmermans. Er moeten niet alleen dijken worden verhoogd en natte natuur aangelegd. Ook een burger die zijn huis verbouwt of een ondernemer die nadenkt over een nieuwe vestiging zou moeten kijken hoe die het best bestand zijn tegen hitte, droogte, stortregens en andere natuurextremen. Overheden moeten ook de belastingen inzetten om bedrijven en burgers aan te zetten zich te wapenen tegen de gevolgen van klimaatverandering.

Levens redden

Dat kan ook geld schelen, denkt Timmermans. Extreem weer kost nu al 12 miljard euro per jaar. En dat kan volgens hem de komende jaren veertien keer zoveel worden. Maar een EU die beter is bestand tegen natuurgrillen redt ook levens, aldus de vicevoorzitter. Hij wijst erop dat de dodelijkste natuurramp van 2019 er eentje was in Europa. De hittegolven van die zomer, vooral in Nederland, België en Frankrijk, werden volgens onderzoekers duizenden mensen fataal.

Timmermans wil onder andere meer gegevens gaan verzamelen en uitwisselen om betere 'klimaatverwachtingen' te kunnen maken en bijvoorbeeld sneller in beeld te krijgen of klimaatveranderingen nieuwe ziekteverwekkers in het zadel helpen.

Nederland organiseerde vorige maand al een heuse top over 'klimaatadaptatie' met een stoet wereldleiders. Nederland denkt anderen te kunnen helpen met zijn kennis van waterbeheer.

Meer uit Buitenland

Stembureaus dicht na lokale verkiezingen in Palestijnse gebieden

RAMALLAH (ANP/RTR/AFP) - In de Palestijnse gebieden zijn de stembureaus gesloten na lokale verkiezingen. Het was de eerste keer in twee decennia dat ook kon worden gestemd in een deel van de Gazastrook, een kustgebied dat sinds 2007 wordt bestuurd door Hamas.

3 uur geleden
Netanyahu beveelt zware aanvallen op Hezbollah

JERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft opdracht gegeven tot "krachtige aanvallen op doelen van Hezbollah in Libanon". Dat staat in een korte officiële verklaring. Er geldt sinds midden april een bestand tussen Libanon en Israël, maar daarmee kwam geen einde aan de strijd tussen Israël en de pro-Iraanse Hezbollahbeweging.

3 uur geleden
Trump: onderhandelaars Witkoff en Kushner gaan niet naar Pakistan

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij de reis van de onderhandelaars Steve Witkoff en Jared Kushner naar Pakistan heeft geannuleerd. Dat heeft hij aan de Witte Huis-correspondent van Fox News gemeld. Volgens Trump heeft de achttien uur durende reis geen zin om te praten over Iran "nu de VS alle kaarten in handen hebben" in de Amerikaans-Iraanse oorlog.

5 uur geleden
Roemenië protesteert bij Rusland na incident met drones

BOEKAREST (ANP/RTR/AFP) - Roemenië heeft boos gereageerd op een schending van het luchtruim door drones tijdens Russische aanvallen op Oekraïne. De autoriteiten in het EU-land zeggen dat een toestel met mogelijk explosieve lading is neergekomen in bewoond gebied. Ze hebben de Russische ambassadeur ontboden om te protesteren.

7 uur geleden
Aanvallen in Mali, leger zegt controle te hebben

BAMAKO (ANP/AFP/RTR/DPA) - Strijders hebben in Mali op verschillende plekken aanvallen uitgevoerd. Volgens het leger hebben "terroristische groeperingen" onder meer militaire barakken aangevallen. Er zijn schoten gemeld in de hoofdstad Bamako, maar ook in onder meer de steden Gao en Kidal. Aan het begin van de middag zei het leger de situatie onder controle te hebben, al gingen de gevechten door.

9 uur geleden
Oekraïne wil in Azerbeidzjan met Rusland praten over vrede

BAKOE (ANP/RTR) - Oekraïne is klaar voor vredesbesprekingen met Rusland in Azerbeidzjan "als Moskou er ook klaar voor is". Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gezegd in Azerbeidzjan, waar hij op bezoek is en onder meer een ontmoeting heeft met de president daar, Ilham Aliyev.

10 uur geleden
Iraans ministerie: VS willen zonder gezichtsverlies uit de oorlog

TEHERAN (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering is op zoek naar een manier om zich uit de oorlog te redden, zegt het ministerie van Defensie van Iran. Op dit moment is een Iraanse minister in de Pakistaanse hoofdstad Islamabad voor gesprekken. Deze zaterdag worden daar ook gezanten van de VS verwacht, al is nog onduidelijk of die met Iran zullen spreken.

12 uur geleden