Timmermans: EU is klaar om klimaatbeloftes bij te stellen
SHARM-EL-SHEIKH (ANP/RTR) - De Europese Unie "staat klaar" om zijn klimaatambities op te schroeven, zei Eurocommissaris Frans Timmermans in zijn eerste toespraak op de VN-klimaattop in Egypte. Hij kondigde aan dat de EU nu verwacht de eigen uitstoot tegen 2030 met 57 procent te verminderen ten opzichte van 1990. Dat was 55 procent. "Europa blijft op koers", verzekerde Timmermans. "Sterker nog, we versnellen."
Timmermans benadrukte dat de Europese klimaatdoelen niet worden gedwarsboomd door de Russische invasie van Oekraïne en alle gevolgen die de oorlog heeft op energieterrein. "We besparen meer energie en investeren meer in hernieuwbare energie dan ooit tevoren." Het is de bedoeling dat de 57 procent die de vicevoorzitter van de commissie noemde officieel wordt ingediend bij de VN.
Op de COP27 in het Egyptische Sharm-el-Sheikh wees Timmermans verder op recente afspraken die binnen de EU gemaakt zijn over het terugschroeven van de uitstoot van bijvoorbeeld auto's. Hij ziet die als bewijs dat EU vastberaden is in het aanpakken van klimaatverandering.
Klimaatgerelateerde schade
De Eurocommissaris maakte nogmaals duidelijk dat hij het een goede zaak vindt dat klimaatgerelateerde schade nu een officieel agendapunt is. Hij zei dat de EU klaar is om die schade aan te pakken, maar erkent ook dat op dit moment nog niet alle vragen te beantwoorden zijn over de manier waarop dat moet gebeuren.
Niet iedereen is het met Timmermans eens dat de EU genoeg doet. Climate Action Network (CAN) Europe noemt het opschroeven van de ambities met 2 procentpunt "kruimels". Het netwerk, waarbij in Nederland onder meer Milieudefensie en Natuur & Milieu zijn aangesloten, vindt dat Europa als rijk werelddeel met een historisch hoge uitstoot meer zou moeten doen.
Utopisch doel
Volgens CAN maakt de klimaatwetenschap duidelijk dat de EU zijn uitstoot met 65 procent zou moeten verlagen. "Dit is geen utopisch doel", klinkt het in een verklaring. De stap van 55 naar 57 procent "doet geen recht aan de oproepen van de meest kwetsbare landen aan de frontlinie" van klimaatverandering, aldus het netwerk van organisaties.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP) - Als de Russische president naar de komende G20-top in de Verenigde Staten komt, moet ook de Oekraïense president een uitnodiging krijgen, suggereert Duitsland. Over Oekraïne praten kan volgens bondskanselier Friedrich Merz immers niet zonder dat land zelf.
29 minuten geledenWARSCHAU (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Volgens de Poolse premier Donald Tusk is in de nacht van maandag op dinsdag mogelijk een Russische "provocatie" aan de oostgrens met de Russische exclave Kaliningrad afgeslagen. Hij zou kort na middernacht zijn ingelicht dat personen met zaklampen in het grensgebied waren gezien.
33 minuten geledenSTOCKHOLM (ANP/RTR) - Het Zweedse parlement heeft de leider van de Centrumpartij, Elisabeth Thand Ringqvist, afgewezen als premierskandidaat. De regeringsformatie zit sinds de verkiezingen van afgelopen september in een patstelling. De leider van de Gematigde Uniepartij, Ulf Kristersson, en sinds 2022 premier van het land, mag als volgende proberen een kabinet te vormen volgens de parlementsvoorzitter.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten stoppen met structureel geld geven aan Israël, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een televisie-interview. Hij heeft daar naar eigen zeggen afspraken over gemaakt met de Israëlische premier Benjamin Netanjahu. Het geld was voor defensie.
44 minuten geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - De eerste twee van de vijf partijvoorzitters van de Belgische coalitie zijn dinsdag bij koning Filip langs geweest. Partijvoorzitter Yvan Verougstraete van Les Engagés heeft daar aangedrongen op het belang van eerlijke verdeling van de lasten en bijdragen naar vermogen, aldus de partijvoorzitter op X. CD&V-voorzitter Sammy Mahdi vindt vooral dat er snel een oplossing moet komen, zei hij na afloop van het gesprek tegen de pers.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische oppositiepartijen onder leiding van Gadi Eisenkot hebben afgesproken zo snel mogelijk een regering te vormen. De partijleiders spraken hierover tijdens hun eerste overleg sinds de parlementsverkiezingen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - In de Verenigde Staten zijn de eerste stembureaus geopend voor de midterms. Bij die verkiezingen, ongeveer halverwege de ambtstermijn van president Donald Trump, riskeren zijn Republikeinen hun nipte meerderheid in het Congres te verliezen.
4 uur geleden