Time: Greta Thunberg is Persoon van het Jaar
NEW YORK (ANP/RTR) - Het Amerikaanse weekblad Time heeft de Zweedse klimaatactiviste Greta Thunberg verkozen tot Persoon van het Jaar 2019. Het weekblad kiest al sinds 1927 elk jaar de persoon die dat jaar de meeste invloed heeft gehad. Tot twintig jaar geleden gebeurde dat onder de titel Man van het Jaar.
"Wow, dit is ongelooflijk!", reageert Thunberg op Twitter. "Ik deel deze grote eer met iedereen van de #FridaysForFuture-beweging en klimaatactivisten wereldwijd."
De afgelopen twee jaar werd de titel toegekend aan een groep. Vorig jaar waren dat 'de bewakers van de waarheid', een groep journalisten en in 2017 de #Metoo-beweging als 'verbrekers van de stilte'.
Jongste ooit
De 16-jarige Thunberg is Time's jongste Persoon van het Jaar ooit. Ze begon in de zomer van 2018 met spijbelen van school en het voeren van actie voor de deur van het Zweedse parlement in Stockholm om de uitstoot van broeikasgassen te stoppen. Ze kreeg internationaal navolging; in september werd wereldwijd door scholieren en studenten gedemonstreerd voor meer aandacht voor het klimaat.
Thunberg heeft ook de Verenigde Naties toegesproken en wereldleiders ontmoet. Ze heeft recent op de klimaatconferentie in Madrid gewaarschuwd dat de klimaatactivisten steeds meer worden gehoord, maar niet door politici die volgens haar geen actie ondernemen. Thunberg wordt in januari 17 jaar.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump steunde een Saudische aanval tegen de Houthi's in Jemen die maandag werd uitgevoerd. Dat schrijft de Amerikaanse nieuwssite Axios op gezag van Amerikaanse ingewijden.
2 uur geledenABU DHABI (ANP) - Twee tankers van de Verenigde Arabische Emiraten zijn in de nacht van maandag op dinsdag aangevallen door Iraanse kruisraketten. Dat maakte het ministerie van Defensie van de Verenigde Arabische Emiraten bekend. De schepen zouden zijn aangevallen in Omaanse territoriale wateren in de Straat van Hormuz.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse militaire commando in het Midden-Oosten (CENTCOM) is maandagavond begonnen met "het lanceren van de derde opeenvolgende nacht van aanvallen tegen Iran". Dat maakte CENTCOM op X bekend.
2 uur geledenMADRID (ANP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de branden in Zuid-Spanje zijn vijf Britten, drie Belgen, een Française en een Spanjaard. Dat maakten de Spaanse autoriteiten maandag bekend.
2 uur geledenCOLUMBIA (ANP) - De overleden Amerikaanse senator Lindsey Graham zal worden vervangen door zijn zus Darline. Zij zal de rest van zijn aflopende ambtsperiode uitzitten. De gouverneur van South Carolina, de staat die Graham namens de Republikeinen in de Senaat vertegenwoordigde, kondigde het besluit maandag aan op een persconferentie.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse parlementariër Andy Burnham lijkt verder af te stevenen op het leiderschap van regeringspartij Labour en daarmee ook het premierschap. Zodanig veel partijgenoten hebben inmiddels hun steun aan hem uitgesproken, dat een eventuele tegenkandidaat geen kans meer maakt.
6 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee verdachten opgepakt voor de brand ten zuidoosten van Parijs. De brand bij Fontainebleau heeft een gebied van zo'n 1000 hectare in de as gelegd.
7 uur geleden