Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tilburger wil opheldering van overheid over delen terreurinfo

Tilburger wil opheldering van overheid over delen terreurinfo

DEN HAAG (ANP) - Waarom heeft een Nederlandse man bijna twee maanden in Spanje vastgezeten op verdenking van terrorisme? Hoewel dit niet de juridische vraag is die dinsdag centraal stond in een kort geding in de rechtbank in Den Haag, is dit wel de vraag die de Tilburger het liefst beantwoord wil zien.

Het vermoeden is dat de man die anoniem wil blijven, zonder het zelf te weten, onterecht op de zogeheten signaleringslijst is gekomen. De Tilburger, die een Marokkaanse achtergrond heeft, verbleef in de zomer in Spanje op doorreis naar Marokko. Hier werd hij plotseling opgepakt en na een detentie van 56 dagen afgelopen september op het vliegtuig naar Nederland gezet. "Het voelt of ik nog steeds gevangen is", zei hij. "Ik wil de waarheid boven tafel, ik wil gerechtigheid. Wat had ik anders moeten doen? Ik had dit nooit kunnen voorkomen", zei hij duidelijk geëmotioneerd.

Zijn advocaat Samira Sabir en mensenrechtenorganisatie Muslim Rights Watch willen opheldering van de Nederlandse staat. Ze willen weten of de Nederlandse overheid de Tilburger op een terreurlijst heeft gezet die is gedeeld met het buitenland.

Documentatie

De landsadvocaat benadrukt dat de man "op geen enkele lijst" heeft gestaan, ook niet op een lijst die naar het buitenland is gegaan. "Meneer heeft nooit gesignaleerd gestaan en is ook nooit verdachte geweest in een strafzaak." De man zou wel voorkomen als contactpersoon in andere terreurzaken, maar niet als verdachte.

De Tilburger gelooft er niets van dat Nederland geen informatie heeft gedeeld. "Ik heb in Spanje documentatie ingezien met gedetailleerde info. Het zou toch gek zijn als Spanje beter weet dat Nederland wat hier speelt." Volgens de oprichter van Muslim Rights Watch zijn er bij de stichting "zeker honderd" gelijksoortige gevallen die momenteel spelen. De zaak van de Tilburger staat volgens hem niet op zichzelf, maar is onderdeel van een breder geheel. "Als je eenmaal in de molen van de overheid terechtkomt, kom je daar niet zomaar meer uit."

Wraking

Aanvankelijk zou het kort geding in september behandeld worden, maar door een later afgewezen wraking liep dat vertraging op.

De rechter doet op 5 december uitspraak.

Meer uit Binnenland

Politie veegt rotonde met anti-azc-betogers leeg in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - Bij een demonstratie tegen een noodopvang voor asielzoekers in Apeldoorn heeft de politie dinsdagavond ingegrepen. Er werd op een gegeven moment met vuurwerk gegooid naar agenten, waarna de politie een rotonde heeft leeggeveegd waar de betogers zich hadden verzameld. Daarbij is volgens de politie geen geweld gebruikt.

5 uur geleden
Koningspaar sluit 5 mei-concert swingend af met latinmuziek

AMSTERDAM (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima konden tijdens het 5 mei-concert in Amsterdam niet blijven stilstaan toen Rolf Sanchez aan het einde van de avond een mix van Spaanstalige muziek ten gehore bracht. De zanger sloot de jaarlijkse show af met latin-nummers als Vivir Mi Vida, Más Más Más en Danza Kuduro.

5 uur geleden
Spanje zal cruiseschip Hondius ontvangen op Canarische Eilanden

MADRID (ANP/RTR/AFP) - Spanje zal het Nederlandse cruiseschip Hondius waarop het hantavirus is uitgebroken, ontvangen op de Canarische Eilanden. Het land doet dat "in overeenstemming met het internationaal recht en uit humanitaire overwegingen", schrijft het ministerie van Volksgezondheid op X.

5 uur geleden
Oceanwide verwacht evacuatie drie opvarenden Hondius woensdag

VLISSINGEN (ANP) - De evacuatie van drie opvarenden van het cruiseschip Hondius vindt "naar alle waarschijnlijkheid" woensdag plaats. Twee speciale vliegtuigen zijn al onderweg om het drietal op te halen en naar Nederland te brengen. Dat laat cruisemaatschappij Oceanwide Expeditions weten. Het gaat om twee zieke bemanningsleden en een persoon die een relatie had met een Duitse opvarende die is overleden.

9 uur geleden
Britse premier wil landgenoten op Hondius helpen

LONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft zijn medeleven uitgesproken met landgenoten die vastzitten op het Nederlandse cruiseschip Hondius. "We werken nauw samen met internationale partners om de Britse staatsburgers aan boord te ondersteunen en we stellen plannen op voor hun veilige doorreis", schreef hij op X.

10 uur geleden
Ministerie: drie opvarenden Hondius worden naar Nederland gehaald

DEN HAAG (ANP) - Drie zieke opvarenden van het cruiseschip Hondius, dat voor de kust van Kaapverdië ligt, worden van boord gehaald en naar Nederland gebracht voor medische verzorging. Onder hen is één Nederlander, meldt het ministerie van Buitenlandse Zaken. "Alle inzet is erop gericht om dit op zo kort mogelijke termijn te laten plaatsvinden." Op het schip zijn meerdere mensen besmet geraakt met het hantavirus.

12 uur geleden
WHO: ziekste patiënten naar Nederland voor behandeling

GENÈVE (ANP) - Hulpverleners zijn volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) bezig met het weghalen van twee ernstig zieke patiënten van het Nederlandse cruiseschip Hondius, om ze vervolgens over te brengen naar Nederland voor behandeling. De zieken verkeren volgens infectieziektendirecteur Maria Van Kerkhove in stabiele toestand. Op het schip was een uitbraak van het hantavirus.

13 uur geleden