Tilburg University: eerst met Israël praten over verbreken banden
TILBURG (ANP) - De universiteit van Tilburg schort de banden met universiteiten en onderzoeksinstituten in Israël nog niet op. Wel wil de universiteit met de Israëlische instellingen praten over "waarom (en hoe) we overwegen om onze samenwerkingsrelaties op te schorten". Na die gesprekken kijkt Tilburg of de banden alsnog worden opgeschort.
De universiteit kwam dinsdag met een reactie op een advies dat een speciale commissie begin december had uitgebracht. Vier hoogleraren deden onderzoek naar de banden van de universiteit in Tilburg met Israël. Ze raadden aan niet meer samen te werken met instellingen uit dat land. Ook zouden er geen Tilburgse studenten en medewerkers naar Israël gestuurd moeten worden.
Tilburg University zegt dat het belangrijk is om zich uit te spreken tegen de "aannemelijkheid van grove en systematische schendingen van de mensenrechten door de Israëlische regering". De samenwerkingen van Tilburg spelen waarschijnlijk geen rol bij die schendingen, zegt de universiteit. Maar als dat wel zo is, zal het "moeilijk zijn die relatie voort te zetten"
'Spiraal van geweld'
De universiteit zegt ervan uit te gaan dat Israëlische instellingen bereid zijn om over de samenwerkingen te praten, en dat ze "overtuigend afstand willen nemen" van het beleid van de Israëlische regering. Praten over een opschorting van de samenwerking is volgens Tilburg echter "nadrukkelijk geen boycot".
Tilburg University gaat ook in op de "spiraal van geweld" tussen Israël en Hamas. "Wij veroordelen ten stelligste het vallen van de vele onschuldige slachtoffers en het feit dat er nog steeds gijzelaars worden vastgehouden."
In Tilburg is, net als op andere universiteiten, veel gedemonstreerd tegen de oorlog tussen Israël en Hamas. De demonstranten eisten het verbreken van de banden met Israëlische universiteiten.
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Opvangorgaan COA krijgt het aantal asielzoekers in het aanmeldcentrum in Ter Apel maar niet onder de afgesproken grens van 2000 mensen. Die limiet wordt al zestien dagen op rij overschreden. Dat is de langste aaneengesloten periode sinds eind vorig jaar. Tussen half oktober en begin november 2024 was het aanmeldcentrum achttien dagen achtereen te vol.
39 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - Vanwege het winterse weer is vanaf woensdag de winteropvang voor daklozen in Rotterdam geopend tot nader bericht.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal kinderen dat in Nederland in energiearmoede leeft, stijgt, stellen onderzoekers van TNO. In 2023 waren dat nog 262.000 kinderen en vorig jaar naar schatting 293.000. Dat komt neer op een op de twaalf kinderen.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds de onafhankelijkheid van Suriname in 1975 zijn 256.000 Surinamers geëmigreerd naar Nederland. Dit meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Op 25 november is het vijftig jaar geleden dat het land onafhankelijk werd van Nederland.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Rode Kruis heeft 40 miljoen euro nodig om mensen in Oekraïne de winter door te helpen en doet een oproep aan donateurs. Het land gaat volgens het Rode Kruis een zware winter tegemoet. "Aanhoudende aanvallen op energievoorzieningen en stijgende voedselprijzen in combinatie met de naderende kou zorgen voor grote problemen."
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Spoorwegen kopen voor ruim 400 miljoen euro 36 nieuwe sprinters. De "hypermoderne" treinen, met de naam Flirt Flex, krijgen in tegenstelling tot de huidige sprinters weer het klassieke geel-blauwe NS-uiterlijk, maakte het spoorbedrijf bekend. De eerste treinen komen naar verwachting in 2030 op het Nederlandse spoor.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n dertig boeren die zijn gevestigd rond de Nieuwkoopse Plassen krijgen mogelijk te maken met een stikstofzone. De provincie Zuid-Holland wil in of rond het Natura 2000-gebied een zone van 250 meter instellen waarin maatregelen gaan gelden om de stikstofuitstoot naar beneden te krijgen. In eerste instantie mogen de gebruikers van het natuur- en recreatiegebied in het Groene Hart zelf met een voorstel komen over de invulling hiervan.
15 uur geleden