Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tilburg en Breda beginnen als eerste gemeenten met wietproef

Tilburg en Breda beginnen als eerste gemeenten met wietproef

DEN HAAG (ANP) - Tilburg en Breda gaan als eerste gemeenten beginnen met het wietexperiment. Dat heeft minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) mede namens minister Dilan Yeşilgöz (Justitie) laten weten in de Tweede Kamer. Hij hoopt dat er nog dit jaar mee begonnen kan worden, maar dan moet wel aan een paar voorwaarden worden voldaan.

De start van de proef met gereguleerde wietteelt is een paar keer uitgesteld. Begin december liet minister Kuipers weten dat het niet zou lukken om in het tweede kwartaal van dit jaar in alle beoogde gemeenten te beginnen met het experiment. Wel had hij daar al bij aangekondigd dat misschien in een kleiner aantal gemeenten begonnen kan worden met een "aanloopfase".

Het is nu nog zo geregeld dat coffeeshops wel wiet mogen verkopen, maar niet inkopen. Het idee van de proef is om te kijken hoe ook de aanlevering van wiet gereguleerd kan worden. De shops in Tilburg en Breda mogen straks een beperkte voorraad aanhouden (hooguit 500 gram). Ook moet duidelijk zijn dat een half jaar later de proef ook in andere gemeenten van start kan gaan.

Aanloopfase

Of het gaat lukken, hangt vooral af van de mogelijkheid om de teelt van de cannabis goed op te zetten. Voor de aanloopfase in Tilburg en Breda wil het kabinet minimaal drie telers hebben, voor de proef met de rest van de gemeenten moeten dat er tien worden. Momenteel is volgens Kuipers één teler klaar om te leveren. De anderen hebben nog problemen met het opstarten van de teelt. Dat is niet eenvoudig vanwege problemen met bouwmaterialen en het openen van een bankrekening. Het kabinet probeert ze volgens de minister "waar mogelijk" te ondersteunen.

Tijdens het debat kreeg het kabinet kritiek op de trage aanloop naar het experiment. "We hebben het er sinds 2005 over. We leven in 2023 en zijn nog niet veel opgeschoten", zei PvdA'er Songül Mutluer. Naast Tilburg en Breda zijn nog eens acht andere gemeenten geselecteerd om aan de proef deel te nemen. Aan dat rijtje wordt nog een grote stad toegevoegd, zo is afgesproken in het coalitieakkoord. Amsterdam heeft belangstelling getoond om dat in één stadsdeel te doen. Daar wordt nog nader naar gekeken.

De burgemeesters Paul Depla (Breda) en Theo Weterings (Tilburg) zijn blij. "Eindelijk kunnen we nu de eerste stappen zetten op weg naar het legaliseren van softdrugs", zegt Weterings. Depla: "Met deze aanloopfase in Brabant kunnen we eerste ervaringen opdoen, kinderziektes detecteren en de kennis vergaren om het experiment te perfectioneren. Om zo een vliegende start te kunnen maken met het grootschalige experiment."

Meer uit Binnenland

OM onderzoekt jarenlange mishandeling kinderen in Groningen

GRONINGEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie doet onderzoek naar de vermeende mishandeling van twee kinderen in Groningen. Dat bevestigt een woordvoerster na berichtgeving door Dagblad van het Noorden (DvhN). Verder laat zij niets los over de zaak. De kinderen, een meisje van 6 en een jongen van 7, zouden jarenlang stelselmatig ernstig zijn mishandeld door hun moeders.

2 uur geleden
Rotterdam herdenkt Duits bombardement in 1940

ROTTERDAM (ANP) - In Rotterdam is herdacht dat de stad 86 jaar geleden, op 14 mei 1940, werd getroffen door een bombardement door nazi-Duitsland. Daarbij kwamen bijna 900 mensen om het leven en raakten 80.000 Rotterdammers hun huis kwijt door branden na de bommenregen.

2 uur geleden
Opnieuw aanhoudingen bij protest tegen noodopvang in Apeldoorn

APELDOORN (ANP) - De politie heeft woensdagavond in Apeldoorn vijf mensen aangehouden bij een demonstratie tegen noodopvang voor asielzoekers. Op de rotonde in de wijk De Maten is de afgelopen tijd vaker geprotesteerd tegen de opvangplannen van de Gelderse gemeente.

4 uur geleden
Minderjarige aangehouden voor eerdere vernieling Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft dinsdag een jongen uit Utrecht aangehouden voor betrokkenheid bij de vernieling van het gemeentehuis in Loosdrecht op Koningsdag. Die avond werden onder andere meerdere ramen van het pand ingegooid en hekken vernield.

7 uur geleden
Aanhoudingen Loosdrecht onder meer om bezit vuurwerk

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft woensdagavond tijdens een anti-azc-protest in Loosdrecht onder meer mensen opgepakt voor het bezitten van vuurwerk en openbare dronkenschap. Dit is donderdag bekendgemaakt. Eerder werd al gemeld dat het ging om vier aanhoudingen.

8 uur geleden
Radboudumc: bloedonderzoek toont dat personeel geen risico vormde

NIJMEGEN (ANP) - De twaalf medewerkers van het Radboudumc die uit voorzorg in quarantaine zitten omdat ze mogelijk zijn blootgesteld aan het hantavirus, zijn niet besmettelijk geweest voor anderen. "Bloedonderzoek heeft dit bevestigd", meldt het Nijmeegse ziekenhuis op een pagina met veelgestelde vragen over de situatie.

17 uur geleden
Politie beëindigt protest Loosdrecht en zet waterkanon in

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft het azc-protest in Loosdrecht woensdagavond beëindigd en daarbij is tegen enkele demonstranten het waterkanon gebruikt. Dat was rond 22.00 uur.

18 uur geleden