TikTok krijgt boete om schenden van privacy kinderen
DEN HAAG (ANP) - De populaire app TikTok moet een boete van 750.000 euro betalen. De Autoriteit Persoonsgegevens, de privacywaakhond van de overheid, vindt dat de app de privacy van Nederlandse kinderen heeft geschonden.
Gebruikers kregen geen goede uitleg welke gegevens de app van ze verzamelde en wat daarmee gebeurde, aldus de Autoriteit. Zo was er geen privacyverklaring in het Nederlands beschikbaar.
TikTok is het niet eens met de boete en heeft bezwaar aangetekend, maar wil niet zeggen wat er in zijn ogen onjuist is aan het besluit van de toezichthouder. In een reactie zegt het bedrijf achter de app wel: "We hechten veel waarde aan privacy en aan het veilig houden van onze community, met name als het gaat om onze jongere gebruikers."
Ouders
In de afgelopen jaar zijn enkele dingen veranderd op de app om kinderen te beschermen. Zo zijn filmpjes van 13-, 14-, en 15-jarige gebruikers in principe alleen te zien voor mensen die door het kind zijn goedgekeurd. Bovendien kunnen TikTokkers alleen persoonlijke berichten sturen naar andere gebruikers van 16 jaar en ouder.
Ouders hebben via hun eigen telefoon ook controle over de privacy-instellingen van het TikTok-account van een kind. Monique Verdier, vicevoorzitter van de Autoriteit Persoonsgegevens, is daar blij mee. "Toch roepen wij ouders op om ook in gesprek te blijven met hun kinderen over wat ze online doen. Toon belangstelling voor de filmpjes die ze maken en kijken en praat ook over de reacties die ze elkaar geven op TikTok."
Musical.ly
De app heette vroeger musical.ly. Die werd eind 2017 voor 800 miljoen dollar gekocht door het Chinese Beijing Bytedance Technology. De Chinezen voegden musical.ly samen met hun eigen TikTok-app. Wereldwijd heeft TikTok honderden miljoenen gebruikers. In Nederland gebruiken enkele miljoenen mensen de app, onder wie veel kinderen. Ze maken korte filmpjes van zichzelf, bewerken die en delen het resultaat met anderen. Het is de eerste Chinese app die in het Westen populair is geworden.
TikTok is sinds kort in Ierland gevestigd. Daarom is het aan de toezichthouder in dat land om te beslissen of TikTok ook op andere manieren de privacy heeft geschonden. Er zijn namelijk meer klachten over het bedrijf en Europese regels bepalen dat het land van het hoofdkantoor moet handhaven.
Meer uit Binnenland
DUBAI (ANP) - Door de situatie in het Midden-Oosten vliegt KLM ook zondag niet van Dubai naar Nederland, laat de luchtvaartmaatschappij weten. De vlucht werd zaterdag al afgelast vanwege de aanvallen op Iran.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft reisadviezen van nog vijf landen in de buurt van Iran aangescherpt. Het reisadvies voor heel Bahrein, Jordanië, Koeweit en Qatar is nu oranje, wat betekent dat wordt aanbevolen hier alleen naartoe te reizen als het noodzakelijk is.
9 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - De gedetineerde die een gevangenisbewaarster zaterdagmiddag in de penitentiaire inrichting in Heerhugowaard stak, verwondde haar met een scherpe scherf van een bord in haar nek en gezicht. Daarna gijzelde hij haar. Nadat de verdachte onder controle was, is de vrouw naar het ziekenhuis gebracht.
10 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
11 uur geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij; de gedetineerde is onder controle, aldus de politie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
12 uur geleden