Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tijgermug in heel Nederland, behalve Friesland en Groningen

Tijgermug in heel Nederland, behalve Friesland en Groningen

AMSTERDAM (ANP) - De tijgermug is deze zomer in bijna heel Nederland aangetroffen, behalve in Friesland en Groningen. In Zeeland doken de muggen voor het eerst op, in Middelburg en Veere. In totaal zijn in 35 gemeenten in Nederland muggen bestreden, blijkt uit cijfers van de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) die de stichting platform Stop Invasieve Exoten maandag heeft verspreid. De uit Azië afkomstige tijgermug kan allerlei virusziektes overdragen zoals knokkelkoorts en zika.

In negen gemeenten zaten de tijgermuggen in gebruikte autobanden. Ze overleven tijdens het transport in een laagje water dat in de banden blijft staan. Bij bedrijven in twee gemeenten in Zuid-Holland zaten tijgermuggen in zogeheten lucky bambooplantjes. Eenmaal werden tijgermuggen gevonden op Schiphol en ook op een bloemenveiling in Katwijk trof de NVWA twee keer tijgermuggen aan. Veruit de meeste vondsten zijn gedaan in woonwijken verspreid over het land. In die gevallen zijn de muggen vrijwel zeker meegelift met vakantiegangers die zuidelijke streken hebben bezocht. In Italië, Spanje en Frankrijk komen veel tijgermuggen voor.

Volgens de NVWA zijn de exotische tijgermuggen nog niet gevestigd in Nederland, aangezien de dienst de muggen na elke melding direct bestrijdt. Dat gebeurt door muggenvallen te plaatsen, broedplaatsen te verwijderen en vindplaatsen scherp in de gaten te houden. Mensen kunnen volgens de NVWA zelf meehelpen door geen bakjes of potten met een laagje stilstaand water te laten staan, want dat zijn ideale broedplaatsen voor muggen. "De kans op een ernstige ziekte na een tijgermuggenbeet is nu klein in Nederland, maar dat kan veranderen als de exoot zich hier vestigt", aldus de NVWA.

Het platform Stop Invasieve Exoten vindt dat de NVWA veel meer aan publieksvoorlichting moet doen. Ook constateert het platform dat er bandenbedrijven zijn waar de tijgermug al meer dan tien jaar wordt gevonden. De NVWA zou tegen die bedrijven moeten optreden, vindt het platform. Dat wil het platform afdwingen met een rechtszaak bij de Raad van State. Het is nog niet bekend wanneer die zaak dient.

Meer uit Gezond

Meer dan 4000 eboladoden in Democratische Republiek Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.

3 dagen geleden
Met ebola besmette AzG-medewerker naar Nederland voor behandeling

AMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.

4 dagen geleden
Waterschappen waarschuwen voor gebruik vlooienmiddelen bij dieren

DEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.

4 dagen geleden
Zorgorganisaties en artsen willen PFAS-vrije toekomst

AMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.

6 dagen geleden
Meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld in Congo

KINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.

1 week geleden
Bijna 1600 westnijlvirusbesmettingen in Europa

SOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).

1 week geleden
Ziekenhuizen melden problemen met computersystemen

LEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.

1 week geleden