Tijdelijke tentoonstelling Nationaal Holocaustmuseum in 6 steden
DEN HAAG (ANP) - Het Nationaal Holocaustmuseum komt vanaf donderdag met een buitententoonstelling van twee weken in zes steden. De expositie opent op de Internationale Herdenkingsdag van de Holocaust en is een voorproefje van wat er in het nieuwe museum is te zien dat in 2023 opengaat.
Donderdag is het 77 jaar geleden dat Auschwitz werd bevrijd. In de zes steden, Leeuwarden, Zeist, Apeldoorn, Den Haag, Enschede en Amsterdam, zijn replica's van collectiestukken te zien in reclamevitrines die een connectie hebben met de regio waar ze staan. Met een QR-code kan het hele verhaal erachter worden bekeken.
"Het Holocaust Buitenmuseum laat zien dat de Sjoa niet alleen ver weg, maar ook heel dichtbij en in heel Nederland plaatsvond. Het is een verleden dat ons allen raakt", aldus projectleider Annemiek Gringold. Het museum wil laten zien dat de mensen die tijdens de Holocaust werden gedood mensen waren die "midden in het leven stonden en zoveel meer waren dan de slachtoffers die van hen werden gemaakt".
Het museum opent in 2023 in de voormalige Hervormde Kweekschool in Amsterdam. Dat gebouw ligt naast een voormalige crèche waar Joodse kinderen in de Tweede Wereldoorlog verbleven tot aan hun deportatie. Het verzet hielp honderden kinderen via de Kweekschool naar veiligere plekken te gaan. Zo werden veel Joodse kinderen gered.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.
7 uur geledenASSEN (ANP) - Het Drents Museum moet een tentoonstelling met kunst uit New Delhi uitstellen omdat het Indiase ministerie van Cultuur heeft besloten de kunstwerken niet op transport te laten gaan. Dat meldt het museum woensdag. Het Indiase ministerie nam dat besluit volgens het museum "vanwege de huidige geopolitieke spanningen".
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Op de Amsterdamse huurmarkt zitten mensen met een middeninkomen in de knel. De huren in de vrije sector zijn tussen 2023 en 2025 alleen maar gestegen en het aanbod van huurwoningen neemt af doordat private verhuurders hun panden in de verkoop hebben gedaan. De groei in het aanbod aan private huur is daardoor tot stilstand gekomen. Dat meldt de gemeente op basis van het tweejaarlijkse onderzoek Wonen in Amsterdam.
8 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Nu de temperaturen stijgen, lopen minder mensen griep op. Het aantal gevonden infecties daalt, melden het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) en onderzoeksinstituut Nivel. Ze concludeerden vorige week dat de jaarlijkse griepepidemie over zijn hoogtepunt heen lijkt, maar trekken nog niet de conclusie dat de epidemie voorbij is.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer mensen hebben vroeg in het jaar last van hooikoorts. Dat meldt onderzoeksinstituut Nivel op basis van de nieuwste cijfers. In de afgelopen week gingen 174 op de 100.000 mensen naar een huisarts voor hooikoortsklachten. Dat zijn er meer dan een week eerder. Na de eerste warme dagen van 2026 meldden nog 138 per 100.000 mensen zich bij de huisarts. In de week daarvoor waren dat er 61.
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De rechtbank in Rotterdam heeft de 66-jarige Abderrahim El M. uit Rotterdam veroordeeld tot 20 maanden gevangenisstraf voor het meenemen van staatsgeheime informatie naar huis. De verdachte werkte bij de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV). De rechtbank sprak hem vrij van het lekken van de informatie aan de Marokkaanse geheime dienst.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.
12 uur geleden