Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Tientallen websites van de overheid kwetsbaar voor hackaanval'

'Tientallen websites van de overheid kwetsbaar voor hackaanval'

AMSTERDAM (ANP) - Tientallen websites van de overheid zijn niet goed beveiligd. Ze bieden de buitenwereld toegang tot de inlogpagina’s voor het beheer van de websites, waardoor ze een gemakkelijker doelwit zijn voor kwaadwillenden, meldt Trouw op basis van eigen onderzoek. Het Nationaal Cyber Security Centrum (NCSC) adviseert om dergelijke inlogpagina's níet publiek toegankelijk te maken.

Naast allerlei websites van de Rijksoverheid gaat het om een tiental gemeenten, vijf veiligheidsregio’s, vier regionale GGD’en, acht omgevingsdiensten en enkele waterschappen. Zij bieden volgens de krant een publieke webpagina aan, waarin je een gebruikersnaam en wachtwoord moet invullen om de website over te nemen. Die pagina is zo te vinden. Hackers hebben technische middelen om een gebruikersnaam te achterhalen en geautomatiseerd wachtwoorden uit te proberen, totdat ze beethebben.

Op die manier kwamen hackers eind vorig jaar ook bij de Overijsselse gemeente Hof van Twente binnen. Daar werden de systemen beheerd vanaf het account 'testadmin', dat als wachtwoord 'Welkom2020' had. De schade van de hack liep in de miljoenen euro's.

Volgens de krant zijn de kwetsbare websites allemaal gemaakt met het populaire softwarepakket WordPress, waarvan een openbaar inlogscherm een bekend veiligheidsrisico is. De NCSC heeft sinds 2014 voor 36 ernstige veiligheidsproblemen in WordPress gewaarschuwd.

Internetspecialist Jules Ernst onderzoekt welke software overheden gebruiken. Van de 1148 websites van de Rijksoverheid die hij op afstand kan uitlezen, gebruiken er 165 WordPress, laat hij aan Trouw weten. "Vaak zijn het externe ict-bedrijven of communicatiebureaus die websites maken voor de overheid", legt hij uit. "Die kunnen goed met WordPress uit de voeten."

Meer uit Binnenland

Marco Borsato wil 431.000 euro terugvorderen na vrijspraak

UTRECHT (ANP) - Marco Borsato probeert in totaal ruim 431.000 euro aan gemaakte kosten voor zijn strafzaak terug te vorderen van de staat. Dat werd woensdag in de rechtbank van Utrecht duidelijk bij aanvang van een zitting over het terugkrijgen van het geld.

1 uur geleden
Noord-Brabant positief over concretere stikstofkoers kabinet

DEN BOSCH (ANP) - De provincie Noord-Brabant is positief over de stikstofplannen die landbouwminister Jaimi van Essen dinsdag presenteerde. "Het kabinet zet goede stappen om de stikstofuitstoot structureel te verminderen, de natuur te herstellen en de vergunningverlening weer op gang te brengen", aldus Noord-Brabant in een eerste reactie. De provincie gaat de plannen zorgvuldig bestuderen om te zien wat ze betekenen voor de provincie en hoe ze aansluiten op de eigen koers.

1 uur geleden
Minister herkent kritiek van ombudsman op boerenbeleid

DEN HAAG (ANP) - Minister Jaimi van Essen (Landbouw, D66) kan zich vinden in de kritiek van de Nationale ombudsman dat de overheid de afgelopen jaren onbetrouwbaar is geweest voor boeren. "Het klopt, net zoals de Ombudsman constateert dat boeren en tuinders al te lang te maken hebben met voorstellen die te vaak veranderen."

4 uur geleden
Balende Van Bronckhorst: Dat zal wel weer een boete worden

ROTTERDAM (ANP) - Trainer Giovanni van Bronckhorst baalde dat de thuiswedstrijd tussen Feyenoord en Internazionale (0-3) ruim een minuut werd onderbroken omdat er vuurwerk op het veld was beland. "Dat hoort natuurlijk niet en zal wel weer een boete worden", zei hij in de perskamer van De Kuip.

11 uur geleden
Twee aanhoudingen voor vuurwerk op veld Kuip, buiten aangestoken

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft dinsdagavond twee aanhoudingen verricht voor het afsteken van vuurwerk dat op het veld van de Kuip belandde. Feyenoord speelde tegen Internazionale in de Champions League. Tijdens de wedstrijd werd er vuurwerk van buiten het stadion afgeschoten. Dat kwam voor het doel terecht en veroorzaakte veel rook.

11 uur geleden
Ombudsman: overheid was afgelopen jaren onbetrouwbaar voor boeren

DEN HAAG (ANP) - De overheid is de afgelopen jaren onbetrouwbaar geweest voor boeren, concludeert de Nationale ombudsman na een onderzoek onder de beroepsgroep. Plannen werden steeds aangepast, ingetrokken of uitgesteld, en belangrijke besluiten bleven lang onzeker. "Deze onbetrouwbaarheid heeft de afgelopen jaren geleid tot stilstand en gebrek aan toekomstperspectief voor boeren."

12 uur geleden
PRO steunt ook nader uitgewerkte stikstofplannen kabinet

DEN HAAG (ANP) - PRO blijft achter de verder uitgewerkte stikstofplannen van landbouwminister Jaimi van Essen (D66) staan. Dat laat landbouwwoordvoerder Laura Bromet van de linkse oppositiepartij weten op Bluesky.

14 uur geleden