Tientallen vrouwen melden grensoverschrijdend gedrag tijdens F1
ZANDVOORT (ANP) - Tientallen vrouwen hebben zich gemeld bij de fanclub Formule 1 Vrouwen omdat ze afgelopen weekend zijn lastiggevallen tijdens de race op het circuit van Zandvoort. Volgens oprichter Svenja Tillemans is een aantal van hen van plan aangifte te doen van grensoverschrijdend gedrag. De organisatie van de Dutch Grand Prix heeft inmiddels contact met haar gezocht om samen te kijken naar oplossingen voor het vrouwonvriendelijke gedag tijdens de races, vertelt ze.
Maandagochtend zei Tillemans dat ze vijftien meldingen had gekregen van seksistisch gedrag, zoals knijpen in billen en het gooien met bier. Later op de dag werden dat er nog veel meer. "Het zijn er tientallen, ik ben inmiddels gestopt met tellen. Het doet er ook niet toe hoeveel het er zijn, één is al teveel."
Het circuit, dat eveneens elk incident één teveel noemt, communiceerde een speciaal telefoonnummer waar vrouwen zich konden beklagen. Volgens een woordvoerder kwam er maandagavond één melding per mail binnen. "De Dutch Grand Prix is een familie-evenement waar de organisatie ongewenst en intimiderend gedrag niet tolereert", staat in een verklaring. "We doen er alles aan om al onze bezoekers een veilig en plezierig verblijf te laten beleven. Dat doen we met stewards, beveiligers, social media en camerabeelden daar waar mogelijk." De woordvoerder zegt dat de organisatie gaat kijken of dit voldoende heeft gewerkt. "Zo niet dan gaan wij graag met verschillende partijen in gesprek om te kijken hoe het nog beter kan. We streven allemaal hetzelfde doel na."
Aangifte
Tillemans benadrukt dat het probleem zich niet alleen voordoet bij de Formule 1. "Het gebeurt bij veel meer sportevenementen en festivals." Ze moedigt de vrouwen aan aangifte te doen bij de politie en zich te melden bij de organisatie. Een woordvoerder van de politie Noord-Holland liet weten dat er nog geen aangiftes binnen zijn.
Ook mannen meldden zich bij de fanclub, omdat ze grensoverschrijdend gedrag hebben gezien en zich schamen dat ze niks hebben gedaan. Verder nemen vrouwen contact op met ideeën om het probleem op te lossen.
Een van de meest schrijnende verhalen die Tillemans hoorde is dat van twee jonge vrouwen van 19, die op bijbehorende camping verbleven en al sinds donderdag werden lastiggevallen. "Toen ze naar een feest gingen, kozen ze ervoor om in joggingkleding te gaan. Maar ook dat hielp niet. Ze stonden lekker te dansen, toen een man hun broek naar beneden trok." De vrouwen meldden zich daarop in shock bij de EHBO, aldus de fancluboprichter. "Ze hadden het voorval gefilmd, dus de man kon direct worden gepakt. Hij is van de camping gebonjourd en hem is de toegang tot het circuit ontzegd." Andere vrouwen hebben aangegeven dat ze nooit meer naar een Formule 1-race willen. "Tegen hen zeg ik: laat je alsjeblieft niet je passie ontnemen. Dat zijn de mannen niet waard."
Meer uit Sport
LIVIGNO (ANP) - Snowboardster Michelle Dekker is er op de Olympische Spelen niet in geslaagd de kwartfinales op de parallelreuzenslalom te bereiken. De 29-jarige Nederlandse lag in haar achtste finale tegen de Oostenrijkse Sabine Payer lange tijd voorop, maar in het slot van haar race gaf ze die voorsprong in het Livigno Snow Park uit handen. Payer passeerde de finish 0,13 seconde eerder dan Dekker.
1 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Amerikaanse skiester Breezy Johnson heeft met minimaal verschil de olympische afdaling gewonnen. Op de fraaie piste Olimpia delle Tofane in Cortina d'Ampezzo was de regerend wereldkampioene 4 honderdsten van een seconde sneller dan Emma Aicher uit Duitsland. De Italiaanse Sofia Goggia eindigde voor eigen publiek als derde op 0,59 seconde.
1 uur geledenVALENCIA (ANP) - De Nederlandse hockeyers hebben ook hun tweede Pro League-duel met Spanje met veel moeite gewonnen. In Valencia maakte Duco Telgenkamp in de slotfase het winnende doelpunt: 2-3. Oranje verspeelde een 2-0-voorsprong, die was ontstaan door treffers van Pepijn van der Heijden en Telgenkamp.
1 uur geledenBENGALURU (ANP) - Nederland is op een 2-1-achterstand gekomen in de Davis Cup-ontmoeting met India. Sander Arends en David Pel verloren zondag het dubbelspel van Yuki Bhambri en Dhakshineswar Suresh in drie sets: 6-7 (0) 6-3 6-7 (6). Er volgen nog twee enkelspelen in het duel in de kwalificaties van het landentoernooi.
1 uur geledenCORTINA D'AMPEZZO (ANP) - De Amerikaanse skivedette Lindsey Vonn is al vroeg tijdens haar olympische afdaling ten val gekomen. De 41-jarige olympisch kampioen van 2010 had in Cortina d'Ampezzo veel ogen op zich gericht door met een kunstknie en gescheurde kruisband aan de start te verschijnen, maar het ging al snel mis.
2 uur geledenMILAAN (ANP) - Femke Kok kijkt ernaar uit te beginnen aan het olympisch schaatstoernooi. De 25-jarige Friezin komt in het Milano Speed Skating Stadium drie keer in actie, waarvan de 1000 meter op maandag de eerste afstand is.
2 uur geledenGUANGZHOU (ANP) - De hockeysters van Oranje hebben ook hun tweede Pro League-duel met gastland China overtuigend gewonnen. De olympisch kampioen versloeg de verliezend finalist van 2024 in Parijs met 6-1. Felice Albers en Marijn Veen scoorden in Guangzhou ieder twee keer, Frédérique Matla en Yibbi Jansen één keer.
2 uur geleden