Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tientallen Palestijnen gewond bij rellen rond moskee Jeruzalem

Tientallen Palestijnen gewond bij rellen rond moskee Jeruzalem

JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Bij confrontaties tussen Palestijnen en de Israëlische politie rond de al-Aqsa-moskee in bezet Oost-Jeruzalem zijn vrijdag 42 mensen gewond geraakt, meldt de Palestijnse hulporganisatie Rode Halve Maan. Van hen zijn er 22 naar een ziekenhuis gebracht, maar niemand verkeert in ernstige toestand. De politie heeft drie verdachten opgepakt.

De rellen vonden opnieuw plaats in de buurt van de al-Aqsa-moskee en de klaagmuur op de Tempelberg, waar het al weken onrustig is. Het nieuwe geweld valt op de laatste vrijdag van de islamitische vastenmaand ramadan.

De politie viel de moskee opnieuw binnen nadat "relschoppers" met stenen en vuurwerk gooiden, ook naar de klaagmuur, de voor joden heilige plek die lager ligt dan de moskee. De menigte werd volgens getuigen uiteengedreven met traangas en rubberen kogels. De afgelopen weken zijn bijna driehonderd Palestijnen gewond geraakt bij de confrontaties.

Tempelberg

Israël is verantwoordelijk voor de veiligheid op de Tempelberg, maar de islamitische autoriteiten beheren het voor gelovigen heilige moskeecomplex. Jordanië wil volgende week na de ramadan met Israël om de tafel om de oude situatie rond de moskee te herstellen zodat gewelddadige confrontaties kunnen worden voorkomen.

Het Jordaanse koningshuis is er traditioneel de beschermheer van islamitische en christelijke heiligdommen, maar zegt dat Israël sinds 2000 de gewoonte dat niet-moslims niet mogen bidden rond de moskee heeft ondergraven. Het wil dat het zeggenschap krijgt over alle bezoeken van mensen met een ander geloof. Joden mogen de plek wel bezoeken, maar mogen er niet bidden. Israël zegt dat het een verbod op gebeden door joden handhaaft. Volgens de regering zijn er geen plannen om een plek te creëren waar joden mogen bidden.

Verbod

Israël verbood vorige week bezoeken van niet-moslims tot het einde van de ramadan, maar volgens Jordanië worden ook moslims beperkt, terwijl uiterst rechtse Israëlische kolonisten niet zouden worden tegengehouden.

Onlangs werden voor het eerst dit jaar raketten afgevuurd vanuit de Gazastrook. Hamas, dat de leiding heeft in Gaza, noemt elk incident bij de moskee in Oost-Jeruzalem een overschrijding van een rode lijn. De islamitische beweging beschuldigt Israël ervan aanvallen op gelovigen te tolereren. De Israëlische regering doet er volgens premier Naftali Bennett alles aan om de veiligheid te waarborgen.

Meer uit Buitenland

Israël wil geen Arabische ministers op bezette Jordaanoever

JERUZALEM/RAMALLAH (ANP/RTR) - De Israëlische regering staat naar eigen zeggen niet toe dat Arabische bewindslieden naar Ramallah op de bezette Westelijke Jordaanoever komen om met de Palestijnse Autoriteit over een Palestijnse staat te spreken.

2 uur geleden
Die Welt: weer recordaantal naturalisaties in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - Afgelopen jaar zijn in de Bondsrepubliek zeker 250.000 buitenlanders Duitser geworden. De krant Welt am Sonntag noemt het een record. Het cijfer staat voor naturalisaties in dertien van de zestien deelstaten. Die Welt heeft voor 2024 geen gegevens ontvangen van de deelstaten Nedersaksen, Saksen-Anhalt en Sleeswijk-Holstein. In 2023 zijn in alle deelstaten samen 200.000 mensen genaturaliseerd en dat was toen ook al een record.

3 uur geleden
Trump ontslaat baas National Portrait Gallery vanwege diversiteit

WASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump zegt dat hij de directeur van de National Portrait Gallery in Washington ontslaat. Op Truth Social laat hij weten dat hij Kim Sajet niet geschikt vindt voor de baan omdat zij in haar beleid diversiteit en inclusie belangrijk vindt. Dat zou haar volgens Trump ongeschikt maken voor deze functie.

6 uur geleden
Extra hulp van Duitse douane gevraagd voor grenscontroles

BERLIJN (ANP) - De Duitse douane is gevraagd de politie extra te helpen bij de strengere grenscontroles. Het Duitse ministerie van Financiën, waar de douane onder valt, heeft dat bevestigd. Volgens een woordvoerster wordt het verzoek nog beoordeeld.

8 uur geleden
Israëlische media: Arabische buitenlandministers geweigerd

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël zal toegang weigeren aan Arabische ministers van Buitenlandse Zaken die van plan zijn een bijeenkomst te houden in de Palestijnse stad Ramallah. Dit meldden Israëlische media vrijdag. Het zou volgens de Israëlische tv-zender Channel 12 gaan om een delegatie ministers uit onder meer Jordanië, Egypte, Saoedi-Arabië en de Verenigde Arabische Emiraten. Nieuwssite Axios meldt dat het bezoek voor zondag gepland was.

10 uur geleden
VS: politie waarschuwt na ontsnapping van 250 miljoen bijen

OLYMPIA (ANP) - Een vrachtwagenongeluk waarbij miljoenen bijen zijn vrijgekomen, heeft geleid tot waarschuwingen in het westen van de Verenigde Staten. De politie heeft mensen opgeroepen de zwermen insecten te vermijden.

10 uur geleden
Biden na kankerdiagnose: 'Ik voel me goed'

DOVER (ANP) - De voormalige Amerikaanse president Joe Biden is "optimistisch" over de toekomst na zijn onthulling dat hij een agressieve vorm van prostaatkanker heeft. Dat vertelde hij verslaggevers vrijdag. "De prognose is goed. We werken aan alles. Het gaat vooruit. Dus ik voel me goed", zei de 82-jarige Biden na een bijeenkomst in de Amerikaanse staat Delaware.

11 uur geleden

Oh Oh...
Zo te zien gebruik je een adblocker.

We begrijpen je voorkeur om ZeelandNet bannervrij te bekijken. Maar ja, we zijn wel afhankelijk van advertenties om onze website rendabel te houden. Zo kun je o.a. nieuwsartikelen gratis blijven lezen.

Zou je willen overwegen ons te whitelisten, zodat we de content kunnen blijven bieden waarvoor je vandaag naar ZeelandNet kwam?

Dank je wel!