Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tientallen organisaties rond zorg tegen bezuinigingen kabinet

Tientallen organisaties rond zorg tegen bezuinigingen kabinet

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer tachtig organisaties en zo'n dertig deskundigen die zich bezighouden met zorg en gezondheid vragen het kabinet om niet te bezuinigen op de sector. De plannen zullen averechts werken, waarschuwt voorzitter André Rouvoet van GGD GHOR Nederland, een van de initiatiefnemers.

Volgens Rouvoet kunnen de bezuinigingen op korte termijn geld opleveren, maar die besparingen "wegen bij lange na niet op tegen de hogere zorgkosten en maatschappelijke en economische kosten die dit in de nabije toekomst zal veroorzaken".

De oproep noemt onder meer de bezuiniging op zogeheten SPUK-gelden, oftewel specifieke uitkeringen. Onder vorige kabinetten heeft het ministerie van Volksgezondheid ongeveer 6,5 miljard euro per jaar beschikbaar gesteld aan gemeenten. Die moeten het geld gebruiken om hun inwoners te helpen om meer te sporten en te bewegen. Als burgers fitter en gezonder zijn, hebben ze minder zorg nodig en wordt dat geld zo terugverdiend, is de gedachte. Sommige gemeenten ontvangen enkele tienduizenden euro's, bij andere gemeenten gaat het om miljoenen. Het kabinet wil daar 10 procent op snijden. Dat kan gemeenten meer dan 600 miljoen euro per jaar kosten.

Alternatieve financiering

Ook het plan van de coalitie om 300 miljoen euro per jaar te bezuinigen op publieke gezondheid valt verkeerd. Dit kan onder meer de voorbereiding op een nieuwe pandemie treffen, hoewel zorgminister Fleur Agema zegt dat ze daarvoor "alternatieve financiering" zoekt. Verder zijn de organisaties kritisch over het verhogen van de btw op sport van 9 naar 21 procent.

GGD GHOR Nederland heeft de oproep opgesteld samen met artsenvereniging KNMG, de koepel van academische ziekenhuizen NFU en met de Gezonde Generatie. Bij dat samenwerkingsverband zijn zo'n twintig organisaties aangesloten, waaronder Alzheimer Nederland, de Hartstichting, KWF en het Longfonds. Organisaties als de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen, de Landelijke Huisartsen Vereniging, de Nederlandse ggz, sportkoepel NOC*NSF, Unicef Nederland, het Nationaal Ouderenfonds, de Krajicek Foundation, het Voedingscentrum en De Kindertelefoon hebben de oproep ook ondertekend, net als de gemeenten Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. Medici als arts-microbioloog Marc Bonten (UMC Utrecht), internist Liesbeth van Rossum (Erasmus MC) en cardioloog Fabrice Martens (Amsterdam UMC) scharen zich achter de boodschap.

Meer uit Politiek

Labour verliest controle parlement Wales, Plaid Cymru wint

CARDIFF (ANP/AFP) - Labour heeft een groot verlies geleden bij de parlementsverkiezingen in Wales, waar het de politiek ruim een eeuw domineerde. De Senedd komt voor het eerst sinds zijn oprichting in 1999 onder controle te staan van een andere partij. De nationalistische Plaid Cymru is nu de grootste partij van Wales.

1 uur geleden
Van den Brink wil stoppen met controles aan de grens

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink wil de regels voor grenscontroles versoepelen. De Koninklijke Marechaussee gaat na september niet meer aan de grens controleren als het aan de CDA-minister ligt, maar gaat gebruikmaken van mobiele controles.

8 uur geleden
Hantavirus 'totaal niet te vergelijken' met corona, zegt Jetten

DEN HAAG (ANP) - De situatie rond de uitbraak van het hantavirus op een Nederlands cruiseschip is "totaal niet te vergelijken" met hoe de coronapandemie zes jaar geleden begon. Dat heeft minister-president Rob Jetten (D66) benadrukt tijdens zijn persconferentie na de wekelijkse ministerraad. Het gaat ditmaal om een bekend virus, "waarvan we weten hoe we het moeten beheersen", zei de premier.

8 uur geleden
Van den Brink werkt nog aan wet strafbaarstelling illegaliteit

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink is nog bezig met een wetsvoorstel om mensen die illegaal in Nederland verblijven, te kunnen straffen. Dat is onderdeel van drie maatregelen die hij snel wil invoeren om de niet aangenomen asielnoodmaatregelenwet te vervangen. Vrijdag is zijn voorstel voor het ongewenst verklaren van bepaalde mensen wel door de ministerraad gekomen.

8 uur geleden
Hermans: alle mensen aan boord KLM-vlucht worden gemonitord

DEN HAAG (ANP) - Alle mensen die aan boord waren van een KLM-vliegtuig uit Johannesburg, waarin een Nederlandse vrouw met het hantavirus kortstondig aanwezig was, worden in de gaten gehouden, zegt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid). "Die mensen zijn in beeld bij de GGD en daar is ook contact mee en er wordt gemonitord of er bij hen klachten ontstaan."

12 uur geleden
Kabinet voelt verantwoordelijkheid alle passagiers te repatriëren

DEN HAAG (ANP) - Nederland is "in principe" alleen verantwoordelijk voor de repatriëring van Nederlandse reizigers van het cruiseschip m/v Hondius, aldus minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA). "Maar we voelen wel degelijk de verantwoordelijkheid om ervoor te zorgen dat iedereen uiteindelijk ook veilig thuiskomt", voegt hij eraan toe.

12 uur geleden
Ministerie laat nog niks los over terugkeer opvarenden Hondius

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken kan nog geen informatie geven over het plan dat wordt gemaakt voor de Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius. "We zijn druk aan het kijken wat er precies moet gebeuren", zegt een woordvoerder. "We zullen dat plan eerst richting alle betrokkenen communiceren en daarna publiek. Meer kan ik er nu niet over zeggen."

13 uur geleden