Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tientallen Kamerleden krijgen vorm van beveiliging om dreigementen

Tientallen Kamerleden krijgen vorm van beveiliging om dreigementen

HILVERSUM (ANP) - Voor enkele tientallen van de 150 Tweede Kamerleden zijn maatregelen getroffen vanwege (het risico op) online of fysieke bedreigingen, meldt het tv-programma Zembla na onderzoek. Bij 27 Kamerleden zijn persoonlijke gegevens in het Kadaster afgeschermd, omdat er aanwijzingen zijn dat ze veiligheidsrisico's lopen. Het Openbaar Ministerie (OM) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) gaven daartoe opdracht, kreeg Zembla te horen.

Daarnaast kregen de huidige 21 fractievoorzitters standaard een veiligheidspakket aangeboden vanuit de Tweede Kamer, omdat ze een hoogrisicoprofiel hebben. Daarbij gaat het om een speciale noodknop in huis, een intercom, een alarminstallatie of een anti-inbraakdeur, zegt onder anderen JA21-fractievoorzitter Joost Eerdmans in de uitzending van Zembla. De Tweede Kamer geeft zelf nooit inzicht in veiligheidsmaatregelen. Opgeteld krijgen volgens Zembla in totaal zeker 41 parlementariërs een vorm van beveiliging op hun privéadres.

Vorig jaar kwamen er 1125 meldingen van bedreigingen van politici binnen bij de politie. Zeker de helft daarvan waren meldingen van bedreigingen aan het adres van PVV-leider Geert Wilders. Wilders wordt sinds eind 2004 al 24 uur per dag bewaakt. Eerder deze week nog eiste het Openbaar Ministerie een gevangenisstraf van twaalf jaar tegen de Pakistaanse cricketspeler Khalid Latif, die in 2018 ertoe zou hebben opgeroepen om de PVV-leider te vermoorden.

Minister Kaag

Daarnaast is bekend dat vicepremier Sigrid Kaag (D66) voortdurend wordt bedreigd. Zij kreeg onder meer thuis mensen met fakkels aan de deur. De dreiging was een van de redenen dat Kaag afziet van een vervolg in de landelijke politiek. Regelmatig doen politici aangifte van (doods)bedreigingen en volgen er veroordelingen.

Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz - die zelf ook allerlei verwensingen te verduren krijgt - vindt het aantal dat Zembla noemt "schokkend hoog". Ze wijst erop dat de dreigementen niet alleen tegen politici gericht zijn, maar ook tegen journalisten, rechters en anderen die zich sterk maken voor de rechtsstaat. "Het is een directe aanval op onze democratie." Yeşilgöz zegt zich in Europees verband sterk te willen maken om bedreigingen via anonieme accounts aan te pakken. Volgens haar is het niet effectief om dit alleen in Nederland te regelen.

Meer uit Politiek

Kabinet ziet geen acute dreiging voor Aruba, Bonaire en Curaçao

DEN HAAG (ANP) - Er zijn volgens het demissionaire kabinet geen aanwijzingen dat Aruba, Bonaire en Curaçao meegesleept worden in een mogelijk gewapend conflict in de Cariben. De spanning is in de regio hoog opgelopen door Amerikaanse acties tegen vermeende drugsbootjes uit Venezuela.

5 uur geleden
Ministerraad stemt in met besluit stroomstootverbod veehouderij

DEN HAAG (ANP) - De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het besluit van landbouwminister Femke Wiersma om stroomstootapparatuur in de veehouderij te verbieden. Voordat het besluit formeel van kracht kan worden, moet de Koning het voorstel ondertekenen, een formaliteit.

7 uur geleden
Heinen optimistisch over oplossing gebruik Russische tegoeden

DEN HAAG (ANP) - Minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) is optimistisch dat er een oplossing wordt gevonden voor het gebruik van Russische tegoeden die op rekeningen in België staan. De Europese Commissie wil 90 miljard euro van die tegoeden gebruiken om Oekraïne te helpen.

9 uur geleden
Tielen: goed dat advies er is om minder vlees te eten

DEN HAAG (ANP) - Het is goed dat experts aanraden om minder vlees te eten, vindt demissionair staatssecretaris Judith Tielen (Preventie, VVD). Stappen om dat advies kracht bij te zetten laat ze aan een volgend kabinet.

9 uur geleden
Stikstofrekengrens verhogen 'hele klus' voor Wiersma

DEN HAAG (ANP) - Het verhogen van de stikstofgrens is voor demissionair landbouwminister Femke Wiersma "een hele klus". Dat erkende de BBB-minister naar aanleiding van berichten dat invoering hoogst onzeker is. Deze maand moet daar een besluit over vallen. "In de tussentijd ben ik in overleg met de provincies."

10 uur geleden
Van Marum: nieuw kabinet moet minister van Digitale Zaken krijgen

DEN HAAG (ANP) - Het nieuwe kabinet moet een minister van Digitale Zaken krijgen. Deze minister moet de "doorzettingsmacht" hebben om een nieuw digitaal systeem binnen de overheid van de grond te krijgen. Dat zei demissionair staatssecretaris Eddie van Marum na afloop van de ministerraad tegen het ANP. Behalve Binnenlandse Zaken gaat hij ook over digitalisering.

10 uur geleden
Minister maakt grappen over doodsbedreigingen tegen Hoofdpiet

DEN HAAG (ANP) - Demissionair onderwijsminister Gouke Moes maakte na afloop van de ministerraad in eerste instantie grappen over doodsbedreigingen aan het adres van Niels van der Laan, de acteur die de Hoofdpiet speelt in het Sinterklaasjournaal. De mensen die dat doen, krijgen volgens de BBB-bewindsman op pakjesavond "gewoon een zakje zout".

11 uur geleden