Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tientallen Kamerleden krijgen vorm van beveiliging om dreigementen

Tientallen Kamerleden krijgen vorm van beveiliging om dreigementen

HILVERSUM (ANP) - Voor enkele tientallen van de 150 Tweede Kamerleden zijn maatregelen getroffen vanwege (het risico op) online of fysieke bedreigingen, meldt het tv-programma Zembla na onderzoek. Bij 27 Kamerleden zijn persoonlijke gegevens in het Kadaster afgeschermd, omdat er aanwijzingen zijn dat ze veiligheidsrisico's lopen. Het Openbaar Ministerie (OM) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) gaven daartoe opdracht, kreeg Zembla te horen.

Daarnaast kregen de huidige 21 fractievoorzitters standaard een veiligheidspakket aangeboden vanuit de Tweede Kamer, omdat ze een hoogrisicoprofiel hebben. Daarbij gaat het om een speciale noodknop in huis, een intercom, een alarminstallatie of een anti-inbraakdeur, zegt onder anderen JA21-fractievoorzitter Joost Eerdmans in de uitzending van Zembla. De Tweede Kamer geeft zelf nooit inzicht in veiligheidsmaatregelen. Opgeteld krijgen volgens Zembla in totaal zeker 41 parlementariërs een vorm van beveiliging op hun privéadres.

Vorig jaar kwamen er 1125 meldingen van bedreigingen van politici binnen bij de politie. Zeker de helft daarvan waren meldingen van bedreigingen aan het adres van PVV-leider Geert Wilders. Wilders wordt sinds eind 2004 al 24 uur per dag bewaakt. Eerder deze week nog eiste het Openbaar Ministerie een gevangenisstraf van twaalf jaar tegen de Pakistaanse cricketspeler Khalid Latif, die in 2018 ertoe zou hebben opgeroepen om de PVV-leider te vermoorden.

Minister Kaag

Daarnaast is bekend dat vicepremier Sigrid Kaag (D66) voortdurend wordt bedreigd. Zij kreeg onder meer thuis mensen met fakkels aan de deur. De dreiging was een van de redenen dat Kaag afziet van een vervolg in de landelijke politiek. Regelmatig doen politici aangifte van (doods)bedreigingen en volgen er veroordelingen.

Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz - die zelf ook allerlei verwensingen te verduren krijgt - vindt het aantal dat Zembla noemt "schokkend hoog". Ze wijst erop dat de dreigementen niet alleen tegen politici gericht zijn, maar ook tegen journalisten, rechters en anderen die zich sterk maken voor de rechtsstaat. "Het is een directe aanval op onze democratie." Yeşilgöz zegt zich in Europees verband sterk te willen maken om bedreigingen via anonieme accounts aan te pakken. Volgens haar is het niet effectief om dit alleen in Nederland te regelen.

Meer uit Politiek

Ruime meerderheid Kamer kan leven met inzet marineschip Evertsen

DEN HAAG (ANP) - Een grote meerderheid van de Tweede Kamer steunt het besluit van het kabinet om het marineschip Zr. Ms. Evertsen naar het oosten van de Middellandse Zee te sturen voor een defensieve missie om Cyprus en NAVO-bondgenoten te beschermen. Dat bleek woensdag tijdens een debat in de Tweede Kamer.

4 uur geleden
D66 deelt zorgen oppositie over gevolgen WIA-bezuinigingen

DEN HAAG (ANP) - D66 deelt de zorgen van veel oppositiepartijen over de gevolgen van de voorgenomen bezuinigingen op de sociale zekerheid voor met name gehandicapten en chronisch zieken. De partij werd daar hard op aangevallen in een Kamerdebat over de begroting van het ministerie van Sociale Zaken.

9 uur geleden
Ipsos: lokale partijen gaan winnen bij gemeenteraadsverkiezingen

AMSTERDAM (ANP) - Bij de komende gemeenteraadsverkiezingen komen de lokale partijen weer als grootste uit de bus, verwacht onderzoeksbureau Ipsos I&O. Van de landelijke partijen maakt GroenLinks-PvdA kans om de grootste te worden, denkt het bureau.

15 uur geleden
BBB stapt in Europarlement over naar rechtsere partijgroep Meloni

STRAATSBURG (ANP) - De BBB stapt in het Europees Parlement over van de centrumrechtse EVP naar de rechtsere partijgroep Europese Conservatieven en Hervormers (ECR). Bij die partijgroep hoort ook de nationalistische en conservatieve partij Fratelli d'Italia van de Italiaanse premier Giorgia Meloni. De EVP is de grootste partij in het Europarlement, waartoe ook voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie behoort.

1 dag geleden
Kamer wil doel voor vermindering fraude in de zorg

DEN HAAG (ANP) - In 2027 moet minstens 1 procent minder verloren gaan aan zorgfraude. Dat gaat om 100 miljoen euro, omdat fraude de zorg volgens het Openbaar Ministerie ongeveer 10 miljard euro per jaar kost. De kabinetspartijen D66, VVD en CDA zeiden vorige week tegen een doel te zijn. VVD-Kamerlid Hilde Wendel wil niet dat ambtenaren daarop afgerekend kunnen worden.

1 dag geleden
Korting op zwangerschapsverlof zit D66 en CDA niet lekker

DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen D66 en CDA erkennen dat zij er niet bij hebben stilgestaan dat hun bezuinigingen op uitkeringen ook gevolgen hebben voor vrouwen met zwangerschapsverlof. "Daar moeten we wat mij betreft wat aan doen", aldus D66-fractievoorzitter Jan Paternotte voor de camera van het AD. CDA-leider Henri Bontenbal is voorzichtiger, maar laat weten er "evenveel moeite" mee te hebben.

1 dag geleden
Kamer stemt tegen bezuinigingen op gehandicaptenzorg

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft tegen aangekondigde bezuinigingen op de gehandicaptenzorg van het nieuwe kabinet gestemd. Met een minimale meerderheid van 75 tegen 74 sprak de Kamer zich uit tegen de plannen.

1 dag geleden