Tientallen Kamerleden krijgen vorm van beveiliging om dreigementen
HILVERSUM (ANP) - Voor enkele tientallen van de 150 Tweede Kamerleden zijn maatregelen getroffen vanwege (het risico op) online of fysieke bedreigingen, meldt het tv-programma Zembla na onderzoek. Bij 27 Kamerleden zijn persoonlijke gegevens in het Kadaster afgeschermd, omdat er aanwijzingen zijn dat ze veiligheidsrisico's lopen. Het Openbaar Ministerie (OM) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) gaven daartoe opdracht, kreeg Zembla te horen.
Daarnaast kregen de huidige 21 fractievoorzitters standaard een veiligheidspakket aangeboden vanuit de Tweede Kamer, omdat ze een hoogrisicoprofiel hebben. Daarbij gaat het om een speciale noodknop in huis, een intercom, een alarminstallatie of een anti-inbraakdeur, zegt onder anderen JA21-fractievoorzitter Joost Eerdmans in de uitzending van Zembla. De Tweede Kamer geeft zelf nooit inzicht in veiligheidsmaatregelen. Opgeteld krijgen volgens Zembla in totaal zeker 41 parlementariërs een vorm van beveiliging op hun privéadres.
Vorig jaar kwamen er 1125 meldingen van bedreigingen van politici binnen bij de politie. Zeker de helft daarvan waren meldingen van bedreigingen aan het adres van PVV-leider Geert Wilders. Wilders wordt sinds eind 2004 al 24 uur per dag bewaakt. Eerder deze week nog eiste het Openbaar Ministerie een gevangenisstraf van twaalf jaar tegen de Pakistaanse cricketspeler Khalid Latif, die in 2018 ertoe zou hebben opgeroepen om de PVV-leider te vermoorden.
Minister Kaag
Daarnaast is bekend dat vicepremier Sigrid Kaag (D66) voortdurend wordt bedreigd. Zij kreeg onder meer thuis mensen met fakkels aan de deur. De dreiging was een van de redenen dat Kaag afziet van een vervolg in de landelijke politiek. Regelmatig doen politici aangifte van (doods)bedreigingen en volgen er veroordelingen.
Demissionair justitieminister Dilan Yeşilgöz - die zelf ook allerlei verwensingen te verduren krijgt - vindt het aantal dat Zembla noemt "schokkend hoog". Ze wijst erop dat de dreigementen niet alleen tegen politici gericht zijn, maar ook tegen journalisten, rechters en anderen die zich sterk maken voor de rechtsstaat. "Het is een directe aanval op onze democratie." Yeşilgöz zegt zich in Europees verband sterk te willen maken om bedreigingen via anonieme accounts aan te pakken. Volgens haar is het niet effectief om dit alleen in Nederland te regelen.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - De Belgische premier Bart De Wever is de meest liberale politicus van 2025, in de ogen van de jongerenafdeling van de VVD. Het is de eerste keer dat de JOVD een politicus uit het buitenland uitroept tot 'Liberaal van het Jaar'. De Wever werd vorig jaar premier van België, namens de Vlaams-nationalistische partij N-VA.
20 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het kabinet kijkt "welwillend" naar deelname aan een eventuele NAVO-missie bij Groenland, zegt demissionair defensieminister Ruben Brekelmans (VVD) in het programma Café Kockelmann. Concrete plannen daarvoor liggen er nog niet, benadrukte hij.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - D66, VVD en CDA willen een minderheidskabinet vormen, meldt D66-leider Rob Jetten. De leiders van de drie partijen hebben donderdag en vrijdag met elkaar gesproken op het Hilversumse landgoed De Zwaluwenberg. De VVD had graag JA21 willen betrekken bij een meerderheidskabinet, maar dat ziet Jetten niet zitten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vindt het "ontzettend dapper dat zoveel Iraniërs de straat opgaan om te demonstreren tegen de slechte omstandigheden waarin ze moeten leven". Tegelijk vindt hij het "zorgelijk dat de signalen over repressie toenemen" en "echt onacceptabel" dat daarbij doden en gewonden vallen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Als minderjarigen via internet alcohol bestellen, moet niet alleen de verkoper maar ook de bezorgdienst worden beboet, vindt staatssecretaris Judith Tielen (Jeugd, VVD). De demissionair bewindsvrouw stelt voor om de Alcoholwet daarop aan te passen. De aanscherping is volgens haar nodig omdat jongeren onder de 18 jaar te makkelijk via internet aan bier, wijn of sterke drank komen.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Klimaatminister Sophie Hermans (VVD) vindt het "zorgelijk" dat de Verenigde Staten een belangrijk klimaatverdrag van de Verenigde Naties verlaten. Maar de demissionaire bewindsvrouw benadrukte vrijdag voor aanvang van de ministerraad ook dat andere landen, waaronder Nederland, samen blijven optrekken om klimaatverandering tegen te gaan.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Veel leden zijn weggelopen bij Nieuw Sociaal Contract (NSC) nadat de partij is gedecimeerd bij de Tweede Kamerverkiezingen in oktober. Het aantal leden is teruggelopen van zo'n 8000 begin vorig jaar naar 3000, bevestigt partijvoorzitter Reinout van Malenstein na berichtgeving van RTV Oost.
3 dagen geleden