Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tientallen jaren cel voor dodelijke schietpartij gaybar Oslo

Tientallen jaren cel voor dodelijke schietpartij gaybar Oslo

OSLO (ANP/RTR/AFP) - Een 45-jarige man heeft dertig jaar cel opgelegd gekregen voor een dodelijke schietpartij bij een gaybar in Oslo. Noorse media berichten dat de straf verlengd kan worden als hij nog steeds als een gevaar voor de samenleving wordt gezien.

De autoriteiten beschuldigden de in Iran geboren Noor Zaniar Matapour van terrorisme en moord. Hij zwoer in 2022 trouw aan Islamitische Staat en begon minder dan een uur later te schieten in het centrum van de hoofdstad. Er vielen twee doden en veel mensen raakten gewond.

De aanval vond kort voor de plaatselijke Pride plaats en was volgens de rechtbank duidelijk gericht was tegen de homogemeenschap. "Het doel was om zoveel mogelijk homoseksuele personen te doden en in bredere zin om lhbti-personen angst aan te jagen."

Excuses

Matapour kon meteen worden overmeesterd en heeft nooit toegelicht wat zijn motieven waren. Zijn advocaat probeerde hem ontoerekeningsvatbaar te laten verklaren, maar daar ging de rechtbank niet in mee.

Het hoofd van een organisatie voor slachtoffers en nabestaanden noemde de uitspraak bij omroep NRK een grote opluchting. Matapour gaat lange tijd de cel in en moet een schadevergoeding betalen van 112 miljoen kroon, bijna 10 miljoen euro.

De Noorse inlichtingendienst heeft na de aanslag excuses aangeboden. Uit een rapport kwam naar voren dat de aanslag voorkomen had komen worden. De Pride, een groot lhbti-festival, ging na de schietpartij uiteindelijk niet meer door.

Meer uit Buitenland

Iranoorlog kostte VS tot nu toe 25 miljard dollar, zegt Pentagon

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe 25 miljard dollar uitgegeven aan de oorlog tegen Iran. Dat meldde de financieel controleur van het Amerikaanse ministerie van Defensie. De VS hebben sinds het uitbreken van de oorlog grote hoeveelheden munitie en raketten gebruikt voor aanvallen op Iran.

32 minuten geleden
Londense politie beschouwt steekincident als terrorisme

LONDEN (ANP/AFP) - Een steekpartij waarbij twee gewonden vielen in de Londense wijk Golders Green is officieel aangemerkt als een terroristisch incident, meldt de politie. Die zegt te onderzoeken of de aanval specifiek gericht was op de Joodse gemeenschap in de wijk.

1 uur geleden
Familie van slachtoffers schietpartij Canada klaagt OpenAI aan

TUMBLER RIDGE (ANP/RTR) - Familieleden van slachtoffers van een dodelijke schietpartij in Canada in februari hebben een rechtszaak aangespannen tegen OpenAI, het bedrijf achter ChatGPT. Het bedrijf zou de schutter acht maanden voor de aanslag als dreiging hebben aangemerkt, maar daarna niet de politie hebben gewaarschuwd.

1 uur geleden
Rebellengroep Mali ziet regime 'vroeg of laat' vallen

BAMAKO (ANP/AFP) - Het Malinese regime zal "vroeg of laat" vallen, zegt een woordvoerder van het Azawad Liberation Front (FLA). De separatisten eisen dat de Russische troepen die het leger steunen direct vertrekken.

1 uur geleden
Politie Londen noemt steekpartij Golders Green poging tot moord

LONDEN (ANP) - De man die eerder op woensdag in de Londense wijk Golders Green instak op omstanders, wordt verdacht van poging tot moord. Dat meldt de Metropolitan Police. Twee gewonden zijn met steekwonden overgebracht naar het ziekenhuis. Zij verkeren in stabiele toestand, maar volgens de BBC zou hun toestand wel ernstig zijn. Ook naar toegesnelde agenten werd uitgehaald met het mes; zij raakten niet gewond.

2 uur geleden
Duitse aanklager eist 15 jaar cel tegen voormalig RAF-lid

VERDEN (ANP/AFP/DPA) - Het Duitse Openbaar Ministerie heeft vijftien jaar cel geƫist tegen oud-lid van de Rote Armee Fraktion (RAF) Daniela Klette. De zaak gaat over overvallen die ze vanaf 1999 zou hebben gepleegd met twee anderen, terwijl ze op de vlucht was.

3 uur geleden
BBC: twee Joodse mannen neergestoken in Londen, man gearresteerd

LONDEN (ANP/RTR) - Twee Joodse mannen zijn neergestoken in Golders Green, een wijk in Londen met een relatief hoog aantal Joodse inwoners, meldt de BBC. Een man werd gearresteerd, aldus de lokale tak van de Joodse civiele beveiligingsorganisatie Shomrim op X. De Britse publieke omroep zegt dat de twee slachtoffers er slecht aan toe zijn.

4 uur geleden