Tientallen jaren cel voor dodelijke schietpartij gaybar Oslo
OSLO (ANP/RTR/AFP) - Een 45-jarige man heeft dertig jaar cel opgelegd gekregen voor een dodelijke schietpartij bij een gaybar in Oslo. Noorse media berichten dat de straf verlengd kan worden als hij nog steeds als een gevaar voor de samenleving wordt gezien.
De autoriteiten beschuldigden de in Iran geboren Noor Zaniar Matapour van terrorisme en moord. Hij zwoer in 2022 trouw aan Islamitische Staat en begon minder dan een uur later te schieten in het centrum van de hoofdstad. Er vielen twee doden en veel mensen raakten gewond.
De aanval vond kort voor de plaatselijke Pride plaats en was volgens de rechtbank duidelijk gericht was tegen de homogemeenschap. "Het doel was om zoveel mogelijk homoseksuele personen te doden en in bredere zin om lhbti-personen angst aan te jagen."
Excuses
Matapour kon meteen worden overmeesterd en heeft nooit toegelicht wat zijn motieven waren. Zijn advocaat probeerde hem ontoerekeningsvatbaar te laten verklaren, maar daar ging de rechtbank niet in mee.
Het hoofd van een organisatie voor slachtoffers en nabestaanden noemde de uitspraak bij omroep NRK een grote opluchting. Matapour gaat lange tijd de cel in en moet een schadevergoeding betalen van 112 miljoen kroon, bijna 10 miljoen euro.
De Noorse inlichtingendienst heeft na de aanslag excuses aangeboden. Uit een rapport kwam naar voren dat de aanslag voorkomen had komen worden. De Pride, een groot lhbti-festival, ging na de schietpartij uiteindelijk niet meer door.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De Hongaarse premier Viktor Orbán heeft de Russische president Vladimir Poetin tijdens een telefoongesprek uitgebreide steun toegezegd. Dat komt naar voren uit een gespreksverslag van de Hongaarse overheid dat in aanloop naar de Hongaarse verkiezingen is ingezien door persbureau Bloomberg.
43 minuten geledenISTANBUL (ANP/AFP) - Turkse aanklagers hebben een nieuw onderzoek geopend naar de prominente oppositiepoliticus Ekrem Imamoglu. De opgepakte burgemeester van Istanbul wordt nu ook beschuldigd van belediging tijdens een hoorzitting op 6 april.
1 uur geledenNOEUX-LES-MINES (ANP) - Nabij het Noord-Franse Noeux-les-Mines, niet ver van Lille, is dinsdagochtend een hogesnelheidstrein in aanvaring gekomen met een voertuig. Daarbij zou de machinist om het leven zijn gekomen, meldt France Bleu op basis van reddingswerkers. Volgens BFMTV, dat zich ook baseert op hulpverleners, botste de trein op een transport van militaire voertuigen.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - De hoogste Iraanse leider Mojtaba Khamenei krijgt een medische behandeling in de Iraanse stad Qom. Dat schrijft de Britse krant The Times, die zich baseert op een diplomatiek memo dat naar Golfstaten is gestuurd. Daar zou informatie in staan van Amerikaanse en Israëlische inlichtingendiensten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Een Russische droneaanval op een stadsbus in de Oekraïense stad Nikopol heeft aan drie mensen het leven gekost, meldt minister van Binnenlandse Zaken Ihor Klymenko op Telegram. Twaalf mensen raakten gewond.
2 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - Bij nachtelijke aanvallen op Saudi-Arabië is de petrochemische industrie getroffen in de oostelijke stad Jubail. Dat meldt een bron ter plekke aan het persbureau AFP. "Een aanval veroorzaakte brand bij de SABIC-fabrieken in Jubail. Het geluid van de explosies was erg hard", aldus de bron. Die doelde met SABIC op het concern Saudi Basic Industries Corporation.
2 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR/AFP) - De Pakistaanse inspanningen om de oorlog in het Midden-Oosten te beëindigen, bereiken een "kritieke" fase. Dat schreef de Iraanse ambassadeur in Pakistan in een bericht op sociale media.
2 uur geleden