Tientallen jaren cel voor dodelijke schietpartij gaybar Oslo
OSLO (ANP/RTR/AFP) - Een 45-jarige man heeft dertig jaar cel opgelegd gekregen voor een dodelijke schietpartij bij een gaybar in Oslo. Noorse media berichten dat de straf verlengd kan worden als hij nog steeds als een gevaar voor de samenleving wordt gezien.
De autoriteiten beschuldigden de in Iran geboren Noor Zaniar Matapour van terrorisme en moord. Hij zwoer in 2022 trouw aan Islamitische Staat en begon minder dan een uur later te schieten in het centrum van de hoofdstad. Er vielen twee doden en veel mensen raakten gewond.
De aanval vond kort voor de plaatselijke Pride plaats en was volgens de rechtbank duidelijk gericht was tegen de homogemeenschap. "Het doel was om zoveel mogelijk homoseksuele personen te doden en in bredere zin om lhbti-personen angst aan te jagen."
Excuses
Matapour kon meteen worden overmeesterd en heeft nooit toegelicht wat zijn motieven waren. Zijn advocaat probeerde hem ontoerekeningsvatbaar te laten verklaren, maar daar ging de rechtbank niet in mee.
Het hoofd van een organisatie voor slachtoffers en nabestaanden noemde de uitspraak bij omroep NRK een grote opluchting. Matapour gaat lange tijd de cel in en moet een schadevergoeding betalen van 112 miljoen kroon, bijna 10 miljoen euro.
De Noorse inlichtingendienst heeft na de aanslag excuses aangeboden. Uit een rapport kwam naar voren dat de aanslag voorkomen had komen worden. De Pride, een groot lhbti-festival, ging na de schietpartij uiteindelijk niet meer door.
Meer uit Buitenland
TUCSON (ANP) - In de Amerikaanse grensstaat Arizona is iemand ernstig gewond geraakt na een schietincident waar de grenspolitie bij betrokken was. Dat meldt de lokale politie aan NBC News. In de VS ontstond de afgelopen tijd grote onrust door fatale schietpartijen waarbij federale agenten betrokken waren. Over wat precies is voorgevallen in Pima County bestaat nog onduidelijkheid.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - President Donald Trump heeft beklemtoond dat de minister van Binnenlandse Veiligheid, Kristi Noem, niet aftreedt naar aanleiding van de schietpartij afgelopen weekend in Minneapolis in de staat Minnesota, waarbij een 37-jarige man door federale agenten werd doodgeschoten.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse componist Philip Glass heeft de wereldpremière van zijn nieuwe stuk in het Kennedy Center in Washington geschrapt. Het National Symphony Orchestra zou in juni voor het eerst zijn stuk Symphony No. 15: Lincoln spelen. Maar Glass wil niet dat dit doorgaat nu president Donald Trump het culturele centrum heeft overgenomen.
2 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP) - De Amerikaanse federale autoriteiten beschuldigen twee vrouwen van geweld tegen federale agenten na de dood van Alex Pretti in de staat Minnesota. Ze zouden agenten in de vingers hebben gebeten, berichten lokale en landelijke media als NBC News en de Minnesota Star Tribune. In één geval zou een deel van de vinger zijn afgebeten.
2 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De conservatieve ondernemer en politicus Nasry Juan Asfura Zablah is na de gewonnen presidentsverkiezingen geïnstalleerd als president van Honduras. Asfura werd in zijn campagne geprezen door president Donald Trump.
2 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/RTR) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum leek desgevraagd op een persconferentie te erkennen dat haar land olieleveranties aan Cuba heeft gestaakt, maar ze beklemtoonde dat dat niet was onder Amerikaanse druk.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse oud-president Joe Biden heeft het overheidsoptreden in Minneapolis (Minnesota) scherp veroordeeld. "Geweld en terreur hebben geen plek in de Verenigde Staten van Amerika, vooral niet wanneer onze eigen overheid achter Amerikaanse burgers aangaat", meldt hij op X.
3 uur geleden