Tientallen huizen verwoest door natuurbrand Californië
CAMARILLO (ANP/AFP/RTR) - Door een natuurbrand in Californië zijn zeker 132 huizen verwoest en 88 andere gebouwen beschadigd, melden de autoriteiten van de Amerikaanse staat. Daarmee is de Mountain Fire een van de meest vernietigende branden in zuidelijk Californië in jaren, meldt The Los Angeles Times.
De Mountain Fire brak op woensdag uit nabij Camarillo, ongeveer 80 kilometer ten noordwesten van Los Angeles. Tegen vrijdag had de brand, aangewakkerd door krachtige wind, al ruim 8000 hectare verwoest. De sterke wind verhinderde aanvankelijk de inzet van blusvoertuigen.
Toen de wind vrijdag ging liggen, maakten de ongeveer 2500 ingezette brandweerlieden vorderingen in de strijd tegen de brand. Er zijn geen doden of ernstige gewonden gemeld.
Recordhoge temperaturen
Ongeveer 10.000 mensen moesten geëvacueerd worden, waarvan sommigen slechts enkele minuten kregen om bezittingen en huisdieren mee te nemen. Vrijdag konden bewoners van 3500 huizen terugkeren, maar voor 2000 woningen bleven evacuatiebevelen van kracht.
Klimaatwetenschappers stellen dat stijgende temperaturen natte winters hebben veroorzaakt, waardoor kleine bomen, struiken en heesters in het kustgebied van Californië floreerden. Recordhoge temperaturen deze zomer droogden de heuvels uit, waardoor ze vatbaar werden voor bosbranden.
3,3 miljoen hectare
De Verenigde Staten beleven een intens brandjaar, met tot nu toe 3,3 miljoen hectare die in rook is opgegaan. Het jaarlijkse gemiddelde van de afgelopen tien jaar was ongeveer 2,8 miljoen hectare. Volgens overheidsagentschap Cal Fire hebben bosbranden in Californië dit jaar al meer dan drie keer zoveel land verbrand als vorig jaar rond deze tijd.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
55 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
1 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
2 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn in totaal drie Libanese militairen omgekomen. Dat meldt het Libanese leger op X. Het zou gaan om twee verschillende aanvallen rond de stad Nabatieh.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de hulp van de NAVO-bondgenoten "niet langer nodig" in de oorlog in het Midden-Oosten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Hij zegt dat hij door de meeste van de "NAVO-'bondgenoten'" is geïnformeerd dat ze niet betrokken willen worden bij de Amerikaanse militaire operatie.
3 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.
4 uur geleden