Tientallen huizen verwoest door natuurbrand Californië
CAMARILLO (ANP/AFP/RTR) - Door een natuurbrand in Californië zijn zeker 132 huizen verwoest en 88 andere gebouwen beschadigd, melden de autoriteiten van de Amerikaanse staat. Daarmee is de Mountain Fire een van de meest vernietigende branden in zuidelijk Californië in jaren, meldt The Los Angeles Times.
De Mountain Fire brak op woensdag uit nabij Camarillo, ongeveer 80 kilometer ten noordwesten van Los Angeles. Tegen vrijdag had de brand, aangewakkerd door krachtige wind, al ruim 8000 hectare verwoest. De sterke wind verhinderde aanvankelijk de inzet van blusvoertuigen.
Toen de wind vrijdag ging liggen, maakten de ongeveer 2500 ingezette brandweerlieden vorderingen in de strijd tegen de brand. Er zijn geen doden of ernstige gewonden gemeld.
Recordhoge temperaturen
Ongeveer 10.000 mensen moesten geëvacueerd worden, waarvan sommigen slechts enkele minuten kregen om bezittingen en huisdieren mee te nemen. Vrijdag konden bewoners van 3500 huizen terugkeren, maar voor 2000 woningen bleven evacuatiebevelen van kracht.
Klimaatwetenschappers stellen dat stijgende temperaturen natte winters hebben veroorzaakt, waardoor kleine bomen, struiken en heesters in het kustgebied van Californië floreerden. Recordhoge temperaturen deze zomer droogden de heuvels uit, waardoor ze vatbaar werden voor bosbranden.
3,3 miljoen hectare
De Verenigde Staten beleven een intens brandjaar, met tot nu toe 3,3 miljoen hectare die in rook is opgegaan. Het jaarlijkse gemiddelde van de afgelopen tien jaar was ongeveer 2,8 miljoen hectare. Volgens overheidsagentschap Cal Fire hebben bosbranden in Californië dit jaar al meer dan drie keer zoveel land verbrand als vorig jaar rond deze tijd.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Oekraïne ontvangt in juni het eerste deel van de EU-lening van 90 miljard euro, heeft EU-buitenlandchef Kaja Kallas dinsdag bekendgemaakt. Het geld gaat Oekraïne aan drones besteden. "Die vormen momenteel de belangrijkste capaciteit om de Russische troepen terug te dringen", zei Kallas na afloop van de vergadering van EU-ministers van Defensie in Brussel.
29 minuten geledenCARDIFF (ANP) - In Wales is voor het eerst een leider benoemd die zijn land zou willen afscheiden van het Verenigd Koninkrijk. Het parlement, de Senedd, heeft de nationalistische Rhun ap Iorwerth gekozen als eerste minister, nadat zijn partij Plaid Cymru vorige week de grootste werd bij de verkiezingen.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Meer dan honderd Labour-parlementariërs hebben een steunbetuiging aan de Britse premier Keir Starmer getekend. Hij staat onder zware druk om af te treden, maar deze partijgenoten blijven achter hun leider staan.
2 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Duitsland werkt aan een actievere vorm van cyberdefensie en wil gaan terugslaan na een toename van cyberaanvallen. Minister van Binnenlandse Zaken Alexander Dobrindt kondigde nieuwe wetgeving aan om dat mogelijk te maken.
5 uur geledenLONDEN (ANP) - Steeds meer parlementariërs van de Britse Labourpartij spreken zich uit voor het vertrek van hun politieke leider, premier Keir Starmer. Omroep BBC meldt dat inmiddels 81 van de 403 Labour-parlementsleden duidelijk hebben gemaakt een andere leider te willen. Dat zijn er voldoende om een leiderschapsverkiezing af te dwingen waarmee ze Starmer opzij kunnen schuiven.
6 uur geledenBEIROET (ANP/AFP) - Bij Israëlische aanvallen op Libanon zijn sinds het ingaan van een staakt-het-vuren vorige maand 380 mensen omgekomen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid tegen persbureau AFP. Onder de doden zouden 22 kinderen en 39 vrouwen zijn.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR/AFP) - Rusland bevestigt dat het bestand met Oekraïne ten einde is gekomen en gevechtsoperaties worden hervat. "Het humanitaire staakt-het-vuren is afgelopen", zei een woordvoerder van het Kremlin.
6 uur geleden