Tientallen huizen verwoest door natuurbrand Californië
CAMARILLO (ANP/AFP/RTR) - Door een natuurbrand in Californië zijn zeker 132 huizen verwoest en 88 andere gebouwen beschadigd, melden de autoriteiten van de Amerikaanse staat. Daarmee is de Mountain Fire een van de meest vernietigende branden in zuidelijk Californië in jaren, meldt The Los Angeles Times.
De Mountain Fire brak op woensdag uit nabij Camarillo, ongeveer 80 kilometer ten noordwesten van Los Angeles. Tegen vrijdag had de brand, aangewakkerd door krachtige wind, al ruim 8000 hectare verwoest. De sterke wind verhinderde aanvankelijk de inzet van blusvoertuigen.
Toen de wind vrijdag ging liggen, maakten de ongeveer 2500 ingezette brandweerlieden vorderingen in de strijd tegen de brand. Er zijn geen doden of ernstige gewonden gemeld.
Recordhoge temperaturen
Ongeveer 10.000 mensen moesten geëvacueerd worden, waarvan sommigen slechts enkele minuten kregen om bezittingen en huisdieren mee te nemen. Vrijdag konden bewoners van 3500 huizen terugkeren, maar voor 2000 woningen bleven evacuatiebevelen van kracht.
Klimaatwetenschappers stellen dat stijgende temperaturen natte winters hebben veroorzaakt, waardoor kleine bomen, struiken en heesters in het kustgebied van Californië floreerden. Recordhoge temperaturen deze zomer droogden de heuvels uit, waardoor ze vatbaar werden voor bosbranden.
3,3 miljoen hectare
De Verenigde Staten beleven een intens brandjaar, met tot nu toe 3,3 miljoen hectare die in rook is opgegaan. Het jaarlijkse gemiddelde van de afgelopen tien jaar was ongeveer 2,8 miljoen hectare. Volgens overheidsagentschap Cal Fire hebben bosbranden in Californië dit jaar al meer dan drie keer zoveel land verbrand als vorig jaar rond deze tijd.
Meer uit Buitenland
BOEDAPEST (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Hongaarse president Tamás Sulyok is niet van plan af te treden, zegt hij in een interview met de Hongaarse nieuwssite Index.hu. Eerder had de onlangs verkozen premier Péter Magyar hem tot eind mei gegeven om zijn functie neer te leggen.
7 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi is zondag ontslagen uit het ziekenhuis, meldt haar stichting op sociale media. De activist, die eerder in de gevangenis zat, mag naar huis en heeft de komende weken nog afspraken in het ziekenhuis, aldus de stichting.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR/AFP) - Het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken zegt een nieuwe reactie op een Amerikaans vredesvoorstel te hebben gegeven. Ook een Pakistaanse bron meldt dat het bemiddelende land een herzien voorstel met de Amerikanen heeft gedeeld.
2 uur geledenMADRID (ANP) - De Colombiaanse zangeres Shakira krijgt tientallen miljoenen euro's terug van de Spaanse belastingdienst. Volgens Spaanse media als El Mundo moet de fiscus zo'n 60 miljoen euro betalen aan de artiest.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In de Europese Unie zijn duizenden onlineberichten van de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) in kaart gebracht en verwijderd, meldt Europol. Het EU-samenwerkingsverband van politiediensten heeft samen met lidstaten in totaal 14.200 berichten van de IRG op verschillende websites en onlineplatforms in de EU gevonden.
2 uur geledenGENÈVE (ANP) - Door de verstoring van handelsroutes in het Midden-Oosten loopt de prijs van voedsel en noodhulp snel op, ziet hulporganisatie CARE. Door de gedeeltelijke sluiting van de Straat van Hormuz moeten hulpgoederen via andere routes vervoerd worden. Dat zorgt er onder meer voor dat de prijs van noodvoeding voor ondervoede kinderen is verdrievoudigd, aldus CARE.
3 uur geledenNICOSIA (ANP) - De Global Sumud Flotilla, die op weg is naar Gaza met hulpgoederen, meldt dat militaire schepen ter hoogte van Cyprus zijn begonnen met het onderscheppen van de vloot. De flotilla vertrok vorige week vanaf Turkije, nadat Israëlische troepen schepen eerder hadden onderschept bij Kreta. Aan boord van de flotilla bevinden zich zes Nederlanders, laat de organisatie weten aan het ANP.
4 uur geleden