Tientallen doden door noodweer in Spanje
VALENCIA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door het noodweer in Spanje is opgelopen tot 51. Dat meldt het bestuur van de regio Valencia, aldus Spaanse media waaronder persbureau EFE. In het gebied is veel regen gevallen met overstromingen tot gevolg.
Volgens eerdere berichten bij onder meer EFE, El País en RTVE vielen de slachtoffers in meerdere plaatsen rondom de stad Valencia. Onder de slachtoffers zouden ook ten minste vier kinderen zijn. Een deel van de overledenen was vermist, schrijven de media. Nog altijd zijn mensen zoek, maar precieze aantallen zijn niet bekend. Er zouden ook nog mensen in voertuigen en op daken van gebouwen zitten, in de hoop dat ze gered worden.
De autoriteiten hebben grootschalige reddingsoperaties opgetuigd, waarbij onder meer duizend militairen van de rampenbestrijdingsdienst van de krijgsmacht zijn ingezet. Nog altijd gelden weerswaarschuwingen voor het gebied. Dit soort regenval is sinds de jaren 80 niet gezien in Spanje, zegt de meteorologische dienst AEMET.
DANA
Volgens regiobestuurder Carlos Mazón bleek het voor de hulpdiensten "absoluut onmogelijk" om sommige gebieden te bereiken om mensen daar te helpen. Bij Spaanse nieuwsmedia en op sociale media zijn beelden te zien van reddingswerkers die in het donker met bootjes op zoek waren naar mensen om te redden, van brandweerlieden die mensen uit hun auto's redden en mensen die in bomen zijn geklommen om te voorkomen dat ze worden meegesleurd in het water.
De overstromingen komen door een verschijnsel dat in Spanje DANA genoemd wordt. Dat veroorzaakt onder meer kolkende waterstromen in de straten, waardoor auto's worden meegesleurd en gebouwen onderlopen.
Hogesnelheidstreinen tussen Madrid en Barcelona werden geschrapt vanwege de overstromingen en in getroffen gebieden konden kinderen niet naar school. In het Spaanse parlement werd voorafgaand aan het vragenuurtje een minuut stilte gehouden. Een vergadering die gepland stond voor de middag werd geschrapt.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Israël is niet van plan om Gazanen gedwongen uit te zetten. Dat zei minister van Buitenlandse Zaken Gideon Saar tijdens de ceremoniële opening van de Israëlische ambassade in het Sloveense Ljubljana. Daarmee weerspreekt Saar zijn collega-minister Israel Katz van Defensie.
3 minuten geledenOSLO (ANP) - De overleden koning Harald is op zijn laatste rustplaats aangekomen. De processie met de kist arriveerde tegen 15.00 uur bij fort Akershus. De nieuwe koning Haakon begeleidde de stoet samen met koning Frederik van Denemarken en koning Carl Gustaf van Zweden.
11 minuten geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - De Iraanse strijdkrachten hebben aangekondigd de beperkt toegankelijke zone uit te breiden tot in de Golf van Oman. Het land zegt schepen die zonder toestemming toch door deze zone varen "sancties" op te leggen. Als Iran denkt dat een schip zonder Iraanse toestemming wil doorvaren richting de Straat van Hormuz, zal het niet meewerken aan het verstrekken van "verzekering of andere gerelateerde diensten".
13 minuten geledenOSLO (ANP) - De afscheidsdienst voor koning Harald in de Domkerk in Oslo is afgelopen. Even na 14.00 uur werd de kist met daarin het lichaam van de overleden koning de kerk uitgedragen. Vlak daarna volgde een fly-over van de luchtmacht. Vier gevechtsvliegtuigen vlogen in de zogenoemde missing-manformatie over de stad.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/AFP) - Een telefoongesprek tussen de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Amerikaanse president Donald Trump is tot nader order opgeschort. Dat meldt een woordvoerder van de Duitse overheid. De twee bewindslieden zouden contact met elkaar hebben rond de 25e jaardag van de aanslagen op New York en Washington van 11 september 2001. Een reden voor het uitstel werd niet genoemd.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu klaagt de krant Haaretz aan na een artikel over de aanval van Hamas op Israël in oktober 2023. Daarin stond dat hij door de president van de Verenigde Arabische Emiraten was gewaarschuwd voor het geweld.
1 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse premier Jonas Gahr Støre is "diep dankbaar" voor de 35 jaar dat Harald koning van Noorwegen was. De vorst maakte zijn functie "menselijk", aldus Støre tijdens de uitvaartdienst voor Harald in de Domkerk in Oslo.
2 uur geleden