Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tientallen arrestaties bij nieuwe protesten in Wit-Rusland

Tientallen arrestaties bij nieuwe protesten in Wit-Rusland

MINSK (ANP/AFP) - De Wit-Russische oproerpolitie heeft zaterdag enkele tientallen vrouwelijke demonstranten met geweld aangehouden en in busjes gegooid. Duizenden gingen weer de straat op in de hoofdstad Minsk om te protesteren tegen politiegeweld en verkiezingsfraude.

Vooruitlopend op een grootschalig protest dat zondag wordt verwacht, verzamelden groepen vrouwelijke demonstranten zich in het centrum van Minsk voor een vreedzaam protest. Sommigen sloegen met pollepels op pannen en anderen zongen "Bring back our Masha", verwijzend naar oppositieleider Maria Kolesnikova. Kolesnikova werd deze week gevangengezet nadat ze zich had verzet tegen gedwongen uitzetting door haar paspoort te verscheuren.

Er braken zaterdag gevechten uit op het centrale Vrijheidsplein van Minsk toen mannen met zwarte gezichtsmaskers enkele vrouwelijke demonstranten probeerden aan te houden en ze terugdrongen, zo was te zien op beelden van tv-zender Belsat en Tut.by, een onafhankelijk Wit-Russisch nieuwsmedium. Een andere video toonde hoe agenten vrouwelijke demonstranten ruw in politiebusjes gooiden.

Dertig arrestaties

De Viasna-rechtengroep zei dat dertig demonstranten zijn gearresteerd. Een woordvoerster van het ministerie van Binnenlandse Zaken vertelde AFP dat "vrouwen waren aangehouden", maar kon niet zeggen hoeveel. Belsat, een televisiekanaal van de oppositie in Warschau, zei op Telegram dat twee van zijn journalisten die verslag deden van het protest ook zijn gearresteerd.

Al wekenlang zijn er demonstraties in Wit-Rusland nadat autoritair leider Alexander Loekasjenko, die al 26 jaar de voormalige Sovjetstaat regeert, beweerde oppositiekandidaat Svetlana Tichanovskaja te hebben verslagen en op 9 augustus met 80 procent van de stemmen de verkiezingen te hebben gewonnen. Maandag zal Loekasjenko gesprekken voeren met de Russische president Vladimir Poetin in Sotsji, waarbij de twee plannen zullen bespreken om hun landen verder te integreren.

Meer uit Buitenland

IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

27 minuten geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

31 minuten geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

33 minuten geleden
Israël bouwt nieuwe woningen in nederzettingen op Westoever

JERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.

1 uur geleden
Rechter gelast opnieuw openbaring geheime stukken in Epstein-zaak

NEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.

1 uur geleden
Brussel wil met plan veto over Russische tegoeden omzeilen

BRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.

1 uur geleden
Oekraïne gaat eerst met VS praten over wederopbouw en economie

KYIV (ANP) - Oekraïne gaat woensdag eerst met de Verenigde Staten praten over de wederopbouw en naoorlogse economische ontwikkeling van het land, voor het zijn aanpassingen aan de nieuwste Amerikaanse vredesplannen naar Washington stuurt. Ondertussen werkt de regering in Kyiv door aan die aanpassingen, zegt president Volodymyr Zelensky op X. De VS manen Kyiv om voort te maken.

2 uur geleden