Tientallen aanhangers Duterte verzamelen zich voor ICC
DEN HAAG (ANP) - Tientallen aanhangers en tegenstanders van de Filipijnse oud-president Rodrigo Duterte hebben zich vrijdag aan het begin van de middag verzameld voor het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Duterte, die vastzit in de gevangenis in Scheveningen, moet zich om 14.00 uur voor het eerst bij het ICC melden.
De aanhangers zijn er om Duterte te steunen. Ze dragen Filipijnse vlaggen en scanderen "send him back". Sommigen houden een poster omhoog met een foto van Duterte waaronder 'Hero' staat. Een van de aanwezigen vertelt dat Duterte het land veiliger maakte. "Door alle drugsverslaafden durfden mensen de straat niet meer op. Hij zorgde dat kinderen weer buiten konden spelen." Met de nieuwe president is het land terug bij af, zegt ze.
Even verderop laten zo'n twintig tegenstanders van zich horen op de stoep van het ICC. Ze willen "gerechtigheid voor de slachtoffers van de misdaden van Duterte". Ze wijzen daarbij op de vele minderjarige slachtoffers die door het geweld om het leven kwamen omdat ze in vuurgevechten terechtkwamen. "Het is heel belangrijk dat Duterte hier berecht wordt voor zijn bloedige regime en daar niet mee wegkomt", zegt een van de betogers.
Cameraploegen
Er zijn ook verschillende journalisten en cameraploegen. Meerdere politieagenten zijn aanwezig bij de demonstratie.
Bij het detentiecentrum waar Duterte vastzit, was het vrijdag rond het middaguur rustig. Donderdagochtend stond er wel een handvol mensen, en een dag eerder waren er meer dan honderd.
Misdaden
Duterte hoort vanmiddag van welke misdaden hij wordt verdacht, welke rechten hij heeft en wanneer er een hoorzitting is waar hij de beschuldigingen kan bekennen of ontkennen. De zitting wordt met een halfuur vertraging uitgezonden. Dat is gebruikelijk om zo mogelijk gevoelige informatie te beschermen.
De oud-president werd dinsdag aangehouden in de Filipijnse hoofdstad Manilla en op een vlucht naar Nederland gezet. Na aankomst op de luchthaven van Rotterdam werd hij overgebracht naar de PI Haaglanden in Scheveningen. Het ICC verdenkt Duterte van misdaden tegen de menselijkheid tijdens zijn strijd tegen drugs. Het Strafhof wil hem berechten voor 43 moorden.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.
52 minuten geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas wijst de oproep van de Belgische premier Bart De Wever af om de betrekkingen met Moskou te normaliseren. Hiermee zou volgens De Wever de toegang tot goedkope Russische olie kunnen worden hersteld.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse autoriteiten proberen een uitbraak van meningitis onder controle te krijgen die wordt gelinkt aan een nachtclub in Canterbury (Kent). Zeker twee jonge mensen zijn overleden en meerdere mensen liggen in het ziekenhuis. "Dit is een ongekende uitbraak. Het is ook een situatie die zich snel ontwikkelt", verklaarde minister van Volksgezondheid Wes Streeting in het parlement.
1 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Tientallen miljoenen mensen in de wereld kunnen worden getroffen door levensbedreigende honger als de oorlog tegen Iran zich tot juni voortsleept. Deze waarschuwing deed het Wereldvoedselprogramma van de VN (WFP).
2 uur geledenKABUL (ANP) - De mensenrechtentak van de Verenigde Naties wil een onafhankelijk en transparant onderzoek naar een dodelijk incident bij een ziekenhuis voor verslavingszorg in de Afghaanse hoofdstad Kabul. Daar vielen volgens de Afghaanse autoriteiten honderden doden na een Pakistaanse luchtaanval.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky verwacht dat binnen anderhalve maand weer olie kan stromen door de beschadigde Droezjba-pijpleiding. Dat schrijft hij in een brief aan de Europese Commissie.
4 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De toestand in de Straat van Hormuz kan niet los worden gezien van de oorlog van Israël en de VS tegen Iran, zei de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araqchi tegen VN-chef António Guterres. De minister benadrukte dat landen en instellingen die zich zorgen maken over vrede en veiligheid de aanvalsoorlog van Israël en de VS tegen Iran moeten veroordelen.
4 uur geleden