Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tienduizenden Tsjechen voeren actie tegen regering, EU en NAVO

Tienduizenden Tsjechen voeren actie tegen regering, EU en NAVO

PRAAG (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Tienduizenden Tsjechen zijn zaterdag in Praag de straat opgegaan om hun bezorgdheid te tonen over de energiecrisis. Ze eisten van de regering meer steun om de rekeningen en de boodschappen te kunnen blijven betalen. Veel betogers hadden bovendien spandoeken bij zich waarop het lidmaatschap van de Europese Unie en de NAVO aan de kaak werd gesteld.

Zowel uiterst rechtse als marginale politieke groeperingen, waaronder de communistische partij, menen dat Tsjechië beter af is als militair neutraal land en zelf zaken moet kunnen doen met olie- en gasleveranciers, waaronder Rusland. De politie schatte dat in de loop van de middag op het Wenceslas-plein in het centrum van de hoofdstad ongeveer 70.000 mensen bijeen waren. Daarmee was het de grootste demonstratie wegens de sterkst gestegen kosten van levensonderhoud in dertig jaar.

De inflatie in Tsjechië is vooral door de woonlasten en energieprijzen momenteel het hoogst sinds 1993. De centrale bank voorspelt in de komende maanden zelfs een piek van 20 procent. De regering heeft in totaal 177 miljard kroon (7,2 miljard euro) staatshulp toegezegd. Daarmee kunnen onder meer de pensioenen en de ambtenarensalarissen worden verhoogd. Een groot deel van het geld is bedoeld als energiesubsidie.

Premier Petr Fiala, die vrijdag een motie van wantrouwen overleefde, zei tegen persbureau CTK dat de actievoerders bepaald niet het beste voor hebben met het land. "De oproep tot het protest op het Wenceslas-plein kwam van krachten die pro-Russisch zijn, tegen extreme standpunten aan schuren en die tegen de belangen van de Tsjechische Republiek ingaan."

Meer uit Buitenland

Frankrijk laat tanker van Russische schaduwvloot gaan na betaling

PARIJS (ANP/RTR) - De Franse marine heeft de olietanker Deyna na bijna vier weken laten gaan. Het vaartuig behoort volgens Frankrijk tot de Russische schaduwvloot. Maar nu de eigenaar een boete heeft betaald, kan het schip doorvaren.

10 minuten geleden
Turkse arrestatiebevelen na onlineberichten over schietpartijen

ANKARA (ANP/AFP) - De Turkse politie heeft arrestatiebevelen voor 83 personen uitgevaardigd, omdat zij zich op sociale media op de verkeerde manier zouden hebben uitgelaten over twee dodelijke schietpartijen in het land. Het geweld vond dinsdag en woensdag plaats op scholen.

18 minuten geleden
Libanon weet niets van gesprek met Israëlische leiders

BEIROET (ANP/AFP) - De Libanese regering is niet op de hoogte van een gepland contact tussen Israëlische en Libanese leiders, zegt een functionaris tegen persbureau AFP en nieuwszender Al Jazeera. De Amerikaanse president Donald Trump schreef op Truth Social dat zo'n gesprek deze donderdag nog plaats zou vinden, maar Libanon zegt daar niet over te zijn geïnformeerd.

1 uur geleden
Aantal doden in Oekraïne door Russische aanvallen blijft oplopen

KYIV (ANP/RTR/AFP) - Bij Russische aanvallen op Oekraïne zijn in de nacht van woensdag op donderdag minstens veertien mensen om het leven gekomen. Dat melden de lokale autoriteiten donderdag.

2 uur geleden
Trump: Israël en Libanon praten donderdag met elkaar

WASHINGTON (ANP/RTR) - Donderdag vinden gesprekken tussen Israël en Libanon plaats. Dat schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social.

3 uur geleden
VS doden opvarenden bij aanval op vermoedelijke drugsboot

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse leger heeft drie "mannelijke drugsterroristen" gedood bij een aanval op een schip in de oostelijke Stille Oceaan. Dat meldt het Amerikaanse Southern Command (SOUTHCOM) op X.

4 uur geleden
Russische raketten treffen Oekraïne: 12-jarig kind gedood

KYIV (ANP) - Oekraïne heeft in de nacht van woensdag op donderdag melding gemaakt van diverse Russische aanvallen op het land. Daarbij is in Kyiv een kind van 12 jaar omgekomen, aldus burgemeester Vitali Klitsjko op Telegram.

4 uur geleden