Tienduizenden protesteren in Madrid tegen amnestie voor Catalanen
MADRID (ANP/AFP/DPA) - In Madrid hebben tienduizenden mensen gedemonstreerd tegen de voorgenomen amnestie voor Catalaanse separatisten. Volgens schattingen van de politie gaven ongeveer 45.000 mensen gehoor aan de oproep van oppositiepartij Partido Popular (PP) om te demonstreren tegen de amnestiewet. De PP heeft het over 70.000 demonstranten.
De mars van zondag werd bijgewoond door partijleider Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP. In de menigte waren veel Spaanse en Europese vlaggen te zien en spandoeken met teksten als "Sánchez-verrader". Er werden leuzen gescandeerd als "Sánchez naar de gevangenis".
De sociaaldemocratische premier Pedro Sánchez beloofde amnestie voor de Catalaanse separatisten in ruil voor hun steun om een regering te vormen. Hoewel de PP de grootste werd bij de verkiezingen van juli vorig jaar, slaagde die partij er niet in om een regering te vormen. Daardoor kon de zittende premier Sánchez zijn ambt voortzetten.
De amnestiewet moet ervoor zorgen dat Catalaanse activisten niet kunnen worden vervolgd voor hun rol in de poging tot het uitroepen van een onafhankelijk Catalonië in 2017. Dinsdag moet de wet worden gepresenteerd aan het Spaanse Lagerhuis. Naar verwachting duurt het nog enkele maanden voordat de wet van kracht wordt.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
4 minuten geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
8 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
9 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
12 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
13 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
13 uur geleden