Tienduizenden protesteren in Madrid tegen amnestie voor Catalanen
MADRID (ANP/AFP/DPA) - In Madrid hebben tienduizenden mensen gedemonstreerd tegen de voorgenomen amnestie voor Catalaanse separatisten. Volgens schattingen van de politie gaven ongeveer 45.000 mensen gehoor aan de oproep van oppositiepartij Partido Popular (PP) om te demonstreren tegen de amnestiewet. De PP heeft het over 70.000 demonstranten.
De mars van zondag werd bijgewoond door partijleider Alberto Nuñez Feijóo van de conservatieve PP. In de menigte waren veel Spaanse en Europese vlaggen te zien en spandoeken met teksten als "Sánchez-verrader". Er werden leuzen gescandeerd als "Sánchez naar de gevangenis".
De sociaaldemocratische premier Pedro Sánchez beloofde amnestie voor de Catalaanse separatisten in ruil voor hun steun om een regering te vormen. Hoewel de PP de grootste werd bij de verkiezingen van juli vorig jaar, slaagde die partij er niet in om een regering te vormen. Daardoor kon de zittende premier Sánchez zijn ambt voortzetten.
De amnestiewet moet ervoor zorgen dat Catalaanse activisten niet kunnen worden vervolgd voor hun rol in de poging tot het uitroepen van een onafhankelijk Catalonië in 2017. Dinsdag moet de wet worden gepresenteerd aan het Spaanse Lagerhuis. Naar verwachting duurt het nog enkele maanden voordat de wet van kracht wordt.
Meer uit Buitenland
GLAND (ANP) - Door de gevolgen van klimaatverandering is de keizerspinguïn nu officieel een bedreigde diersoort. De grootste pinguïnsoort ter wereld stond tot nog toe te boek als 'bijna bedreigd'. Op basis van de laatste wetenschappelijke inzichten is die status op de Rode Lijst van natuurbeschermingsorganisatie IUCN aangescherpt naar 'bedreigd'.
35 minuten geledenLONDEN/PARIJS (ANP/AFP/RTR) - De Britse en Franse ministers van Buitenlandse Zaken, Yvette Cooper en Jean-Noël Barrot, hebben de hevige Israëlische aanvallen op Libanon uiterst schadelijk en onaanvaardbaar genoemd. Cooper zei dat het wapenstilstandsakkoord dat Iran met de VS en Israël heeft gesloten, ook moet gelden voor Libanon.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt de secretaris en neef van Hezbollahleider Naim Qassem gedood te hebben. Ali Yusuf Harshi zou zijn omgekomen bij een aanval op de Libanese hoofdstad Beiroet. De krijgsmacht zegt bij de reeks aanvallen van woensdag tot in de nacht van donderdag ook belangrijke infrastructuur van Hezbollah te hebben uitgeschakeld. Hezbollah zelf heeft de dood van Harshi niet bevestigd.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP/RTR) - Een Iraanse delegatie gaat donderdagavond naar Pakistan om er "ernstige gesprekken" te hebben over het tienpuntenplan voor een bestand in de regio. Dit zei de Iraanse ambassadeur in Pakistan, Reza Amiri Moghaddam.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - VN-chef António Guterres veroordeelt "de massale aanvallen" van Israël op Libanon waarbij "honderden burgers gedood zijn of gewond geraakt zijn, onder wie kinderen". Guterres is bezorgd over het sterk toenemende aantal burgerslachtoffers bij de Israëlische aanvallen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - "Alle Amerikaanse schepen, vliegtuigen en militairen (...) blijven in en rond Iran", schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social, "totdat de daadwerkelijk gesloten overeenkomst volledig is nageleefd".
5 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP) - Een Amerikaanse man die ervan werd beschuldigd vrouwen te hebben gewurgd, hun lichamen te hebben versneden en hun stoffelijke resten te hebben verspreid, heeft schuld bekend aan acht moorden. Hiermee is een mysterie opgelost dat tientallen jaren voortsleepte: de zogeheten Gilgo Beach-moorden.
6 uur geleden