Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tienduizenden Moldaviërs de straat op voor EU-lidmaatschap

Tienduizenden Moldaviërs de straat op voor EU-lidmaatschap

CHISINAU (ANP/AFP) - Bij een demonstratie in de Moldavische hoofdstad Chisinau hebben zondag volgens de politie meer dan 75.000 mensen zich uitgesproken voor toetreding van hun land tot de Europese Unie. Het voormalige Sovjetland vroeg vorig jaar het EU-lidmaatschap aan na de Russische inval in buurland Oekraïne. Moldavië hoopt zo beter beschermd te zijn tegen Russische dreiging.

"We zijn hier om luid en trots te zeggen dat Moldaviërs Europeanen zijn", zei president en organisator van de demonstratie Maia Sandu tegen de menigte. Volgens Sandu is het voldoen aan de eisen van de EU "een moeizame, maar ook de enige weg".

Ook voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola was aanwezig om haar steun uit te spreken voor Moldavië, dat volgens haar klaar is voor Europese integratie. Maar daadwerkelijk toetreden tot de unie kan een lang proces zijn, vanwege de vele criteria.

Transnistrië

Sandu beschuldigde Rusland er in februari van een staatsgreep te beramen om te voorkomen dat haar land lid gaat worden van de Europese Unie. Moskou ontkende dit.

Het Oost-Europese land heeft met Transnistrië ook een pro-Russische streek. Het gebied verklaarde zich in 1990 onafhankelijk, maar wordt door geen enkel land dat is aangesloten bij de Verenigde Naties als zodanig erkend. In Transnistrië zijn wel enkele Russische troepen gestationeerd.

Meer uit Buitenland

Zuid-Korea legaliseert na decennia Noord-Koreaanse staatskrant

SEOUL (ANP/AFP) - De Noord-Koreaanse staatskrant Rodong Sinmun wordt binnenkort op verzoek weer toegankelijk voor Zuid-Koreanen. Dat maakte de regering in Seoul bekend, dat de keuze de krant weer uit de illegaliteit te halen toelicht door te zeggen dat Zuid-Koreanen "politiek volwassen" genoeg zijn om propaganda zelf op waarde te schatten, aldus persbureau Yonhap.

38 minuten geleden
Zelensky: ontmoeting met Trump in nabije toekomst

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky zegt dat is afgesproken dat hij de Amerikaanse president Donald Trump in de nabije toekomst ontmoet. Dat zou dan gebeuren na weken van verhoogde inspanningen om vrede tussen Oekraïne en Rusland te bereiken.

4 uur geleden
Trump: luchtaanvallen uitgevoerd op IS-strijders in Nigeria

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben luchtaanvallen uitgevoerd op strijders van Islamitische Staat (IS) in het noordwesten van Nigeria, stelt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn platform Truth Social. De VS deden dat op verzoek van de Nigeriaanse regering. Trump claimt dat de IS-strijders christenen in de regio aanvielen.

8 uur geleden
Tien jaar cel geëist tegen ex-president Zuid-Korea

SEOUL (ANP/RTR) - Een speciale aanklager in Zuid-Korea heeft een gevangenisstraf van tien jaar geëist tegen voormalig president Yoon Suk-yeol. Volgens de aanklager verdient de ex-president die straf, omdat hij pogingen van de politie om hem te arresteren belemmerde na zijn mislukte poging in 2024 om de militaire noodtoestand af te kondigen. Dat meldt persbureau Yonhap vrijdag. Yoon deed dit volgens de aanklager door zich in januari te verschansen in het presidentiële complex.

8 uur geleden
Meerdere doden door stormen en overstromingen in Californië

LOS ANGELES (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De zware regenstormen die de Amerikaanse staat Californië teisteren, hebben de afgelopen dagen zeker drie mensen het leven gekost, meldt de Los Angeles Times. Hoewel de regen rond de stad Los Angeles donderdag volgens de krant wat afnam, blijven regen- en onweersbuien in verschillende gebieden ook vrijdag nog voor problemen zorgen.

8 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro ondergaat operatie

BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Volgens haar is de operatie zonder complicaties verlopen. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.

21 uur geleden
Doden en gewonden in Oekraïne en Rusland na aanvallen

KYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.

22 uur geleden