Tienduizenden Moldaviërs de straat op voor EU-lidmaatschap
CHISINAU (ANP/AFP) - Bij een demonstratie in de Moldavische hoofdstad Chisinau hebben zondag volgens de politie meer dan 75.000 mensen zich uitgesproken voor toetreding van hun land tot de Europese Unie. Het voormalige Sovjetland vroeg vorig jaar het EU-lidmaatschap aan na de Russische inval in buurland Oekraïne. Moldavië hoopt zo beter beschermd te zijn tegen Russische dreiging.
"We zijn hier om luid en trots te zeggen dat Moldaviërs Europeanen zijn", zei president en organisator van de demonstratie Maia Sandu tegen de menigte. Volgens Sandu is het voldoen aan de eisen van de EU "een moeizame, maar ook de enige weg".
Ook voorzitter van het Europees Parlement Roberta Metsola was aanwezig om haar steun uit te spreken voor Moldavië, dat volgens haar klaar is voor Europese integratie. Maar daadwerkelijk toetreden tot de unie kan een lang proces zijn, vanwege de vele criteria.
Transnistrië
Sandu beschuldigde Rusland er in februari van een staatsgreep te beramen om te voorkomen dat haar land lid gaat worden van de Europese Unie. Moskou ontkende dit.
Het Oost-Europese land heeft met Transnistrië ook een pro-Russische streek. Het gebied verklaarde zich in 1990 onafhankelijk, maar wordt door geen enkel land dat is aangesloten bij de Verenigde Naties als zodanig erkend. In Transnistrië zijn wel enkele Russische troepen gestationeerd.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - Een kostbare kroon die dieven bij de kraak uit het Louvre probeerden te stelen, wordt volledig gerestaureerd, heeft het museum aangekondigd. De kroon van keizerin Eugénie, de vrouw van Napoleon III, viel toen de dieven het museum verlieten. Hij is vrijwel compleet, maar wel ernstig beschadigd.
2 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - Ongeveer 55.000 Oekraïense soldaten zijn sinds het begin van de oorlog tegen Rusland omgekomen, meldt president Volodymyr Zelensky in een interview met tv-zender France 2. Volgens hem wordt daarnaast ook een groot aantal mensen vermist. Oekraïne brengt normaal gesproken nauwelijks cijfers naar buiten over het aantal slachtoffers in de oorlog.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De hoogste leider van Iran moet zich grote zorgen maken, heeft de Amerikaanse president Donald Trump gezegd in een interview met NBC News. De president dreigt al langer met geweld en heeft ook schepen en gevechtsvliegtuigen naar het Midden-Oosten gestuurd.
3 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse justitie doet onderzoek naar een man van 80 voor zijn rol in het organiseren van reizen naar Sarajevo in de jaren 90 om op mensen te schieten, meldt persbureau Reuters op basis van twee bronnen. Het onderzoek naar het zogenoemde "scherpschutterstoerisme" loopt al langer, maar voor het eerst is een verdachte in beeld.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken zegt dat vrijdag in Oman gesproken wordt met de VS over het kernprogramma van het land. Volgens de Amerikaanse nieuwssite Axios hebben leiders in het Midden-Oosten voorkomen dat de onderhandelingen zouden mislukken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De humanitaire situatie in Cuba zal verslechteren, of zelfs instorten, als er niet in de oliebehoefte wordt voorzien, waarschuwt de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, António Guterres, volgens zijn woordvoerder. De Verenigde Staten dreigen met importheffingen voor landen die olie aan Cuba leveren.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aanpak van (illegale) immigranten in de VS kan mogelijk een wat "zachtere hand" gebruiken. Dat zegt de Amerikaanse president Donald Trump in een interview met NBC News. "Ik heb ingezien dat we misschien wat minder hardhandig kunnen zijn. Maar je moet nog steeds streng zijn", aldus Trump.
3 uur geleden