Tienduizenden mensen ontdoen hun omgeving van zwerfvuil
BILTHOVEN (ANP) - Tienduizenden deelnemers aan de Landelijke Opschoondag hebben zaterdag zeer uiteenlopende soorten zwerfvuil opgeruimd, zowel in steden en dorpen als langs de oevers van de Maas. Door de invoering van statiegeld komen de opruimers nu minder blikjes en flesjes tegen dan voorheen. Andere soorten afval blijven hardnekkig. "Kauwgom en sigarettenpeuken bijvoorbeeld. Je moet je bedenken dat zo'n peuk zo lang blijft liggen, dat je het vergaan ervan waarschijnlijk zelf niet meemaakt", vertelt algemeen directeur Hester Klein Lankhorst van organisator Verpact.
De 'voorjaarsschoonmaak' werd voor de 22e keer gehouden. Er hadden zich zo'n 40.000 mensen voor aangemeld via de website. Dat waren er wat minder dan vorig jaar, toen de organisatie rond de 50.000 aanmeldingen kreeg. Klein Lankhorst nuanceert het belang van dit officiële getal. "We weten dat er veel meer mensen meedoen, lang niet iedereen meldt zich aan."
Tegelijk met de Opschoondag werd langs de Maas én langs vertakkingen van de rivier grote schoonmaak gehouden. Deze Maas Cleanup trok juist meer mensen dan in voorgaande jaren. In het hele stroomgebied tussen Eijsden en Rotterdam waren in totaal 250 lokale opruimacties, waar in totaal circa 14.500 vrijwilligers aan meededen. Zij ontdeden de oevers volgens een eerste schatting van de organisatie achter de actie van meer dan 250.000 kilo afval.
Supbpards
Onder de deelnemers van de Opschoondag waren onder meer mensen op supboards die in Amersfoort troep uit het water haalden. Verpact-directeur Klein Lankhorst zelf ging in Bilthoven op pad met burgemeester van De Bilt Sjoerd Potters, waar ze tevreden vaststelden dat de straten er al "redelijk schoon" bij lagen.
In Vlaardingen kwamen vrijwilligers die zwerfafval aan het opruimen waren een 'verdachte tas' tegen, die later een zelfgemaakt explosief bleek te bevatten.
Verpact is de organisatie waarin onder meer het Afvalfonds Verpakkingen, Nederland Schoon en Statiegeld Nederland zijn opgegaan. De organisatie voert het wettelijk verplichte recyclingbeleid uit voor producenten en importeurs.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Venezolanen in Nederland hebben dubbele gevoelens over de aanvallen van de Verenigde Staten op Venezuela en de gevangenneming van president Nicolás Maduro. Ze zijn blij en opgelucht, maar ze hebben ook zorgen over de mensen in Venezuela en de toekomst van het land. Dit stelt Brigitte Moreno, voorzitter van de stichting Alianza Holanda Venezuela. "Het is een moment waar we heel lang naar hebben uitgekeken."
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Demissionair minister-president Dick Schoof heeft de premiers Mike Eman (Aruba) en Gilmar Pisas (Curaçao) en gezaghebber John Soliano (Bonaire) laten weten "dat zij en de mensen op de eilanden op onze steun kunnen rekenen in deze onzekere tijd". Dat meldt de premier op X naar aanleiding van de Amerikaanse aanval op buurland Venezuela.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Amerikaanse militaire aanval op Venezuela kan in de Tweede Kamer op zowel afkeurende als instemmende reacties rekenen. Linkse partijen roepen het kabinet op het Amerikaanse optreden te veroordelen, de PVV reageert juist enthousiast.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vorig jaar zijn weer meer voedselbedrijven met spoed gesloten om ernstige overlast van plaagdieren. Dat meldt de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA). De dienst sloot 75 winkels en horecagelegenheden. In 2024 waren dat er 57.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken roept Nederlanders in Venezuela op aan familie en vrienden te laten weten of ze oké zijn. Nederlanders die hulp nodig hebben, wordt geadviseerd contact op te nemen met reisorganisaties of het ministerie. De oproep komt nadat de hoofdstad van het land zaterdagochtend werd opgeschrikt door een reeks explosies.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Verschillende busvervoerders houden de bussen binnen wegens de hoeveelheid sneeuw op de wegen. Regionale vervoerder Breng haalt in Gelderland bussen die buiten waren naar binnen, Arriva houdt op zaterdagochtend bussen binnen in Brabant.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het spoornet ondervindt veel last van het winterse weer dat over Nederland trekt. Dat meldt de NS op de eigen website. Volgens de vervoerder veroorzaakt sneeuw op meerdere plekken storingen in het land.
2 uur geleden