Tienduizenden Grieken eisen gerechtigheid na dodelijke treinramp
ATHENE (ANP/AFP/RTR) - Ongeveer 46.000 mensen hebben zondag in de Griekse steden Athene en Thessaloniki gedemonstreerd om gerechtigheid te eisen voor de families van de 57 mensen die in 2023 omkwamen bij een treinongeluk. Volgens de politie waren er meer dan 30.000 betogers in hoofdstad Athene en 16.000 in Thessaloniki, de tweede stad van het land.
De demonstranten droegen spandoeken met teksten als "We zullen niet vergeten" en "Ik heb geen zuurstof", dat laatste een verwijzing naar de laatste woorden die een bij het ongeluk omgekomen vrouw sprak toen ze de hulpdiensten belde.
Op 28 februari 2023, kort voor middernacht, botste een trein met meer dan 350 passagiers onderweg van Athene naar Thessaloniki frontaal op een goederentrein, 350 kilometer ten noorden van Athene. Onder de 57 doden waren veel studenten. De twee treinen reden 19 minuten lang op hetzelfde spoor naar elkaar toe zonder dat er een alarmsysteem afging.
Menselijke fouten
Het ongeluk werd toegeschreven aan defecte apparatuur en menselijke fouten, en de directeur van een nabijgelegen station werd aangeklaagd. De betogers vinden dat de verantwoordelijken daarmee nog lang niet allemaal ter verantwoording zijn geroepen.
Er loopt nog altijd een gerechtelijk onderzoek naar de botsing. De exacte doodsoorzaak van veel slachtoffers is nog steeds niet vastgesteld. Hun families hebben de autoriteiten ervan beschuldigd bewijsmateriaal te hebben proberen te verdoezelen, iets wat de overheid ontkent.
Een vorige week deels bekend geworden deskundigenrapport, dat werd gefinancierd door de families van de slachtoffers, concludeerde dat de goederentrein een illegale lading explosieve chemicaliën vervoerde die bijdroegen aan het hoge dodental.
Meer uit Buitenland
LIMA (ANP/AFP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima is een persoon om het leven gekomen. Zeker 47 anderen zijn gewond geraakt, meldt de Peruaanse minister van Volksgezondheid Juan Carlos Velasco aan lokale media.
1 uur geledenLIMA (ANP) - In het stadion Alejandro Villanueva in de Peruaanse hoofdstad Lima zijn vrijdagmiddag (lokale tijd) zeker 47 mensen gewond geraakt, meldt het ministerie van Volksgezondheid op X. Volgens het ministerie stortte er een "constructie" in, maar verdere details over het incident zijn door de autoriteiten niet bekendgemaakt.
3 uur geledenTEHERAN/TEL AVIV/MANAMA (ANP) - Meerdere landen in het Midden-Oosten melden in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw aanvallen over en weer. Israël laat weten dat er vanuit Iran raketten zijn afgevuurd op het land. Dat gebeurde de afgelopen weken vrijwel dagelijks. Het Israëlische leger liet zaterdagochtend vroeg weten doelen in de Libanese hoofdstad Beiroet aan te vallen. Journalisten van persbureau AFP meldden daar explosies.
5 uur geledenTEHERAN (ANP) - Zowel Iran als de Verenigde Staten zoeken in het zuidwesten van Iran nog altijd naar een bemanningslid van de F-15 die vrijdag uit de lucht zou zijn geschoten. De plaatsvervangend gouverneur van de Iraanse provincie Kohgiluyeh en Boyer-Ahmad laat volgens de BBC aan Iraanse media weten dat "de politie, veiligheidsdiensten en inwoners in de regio proberen de piloot te identificeren".
5 uur geledenLONDEN (ANP) - In Groot-Brittannië zijn drie mannen aangeklaagd voor brandstichting na een incident in Londen bijna twee weken geleden. Vier ambulances van de Joodse vrijwilligersorganisatie Hatzola gingen toen in de buitenwijk Golders Green in vlammen op. De 17-, 19- en 20-jarigen werden eerder deze week gearresteerd in het oosten van de stad.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse atoomenergieorganisatie (AEOI) vindt dat het VN-orgaan IAEA, het Internationaal Atoomenergieagentschap, zich partijdig opstelt door geen kritiek te hebben op luchtaanvallen op nucleaire installaties in Iran. "Het zwijgen van het IAEA over luchtaanvallen op complexen die vreedzame doeleinden dienen, is niet slechts nalatigheid, maar wijst duidelijk op medeplichtigheid met de daders."
7 uur geledenSOHMOR (ANP/AFP) - Israël heeft met aanvallen met gevechtsvliegtuigen twee vlak bij elkaar gelegen bruggen over de rivier de Litani in het oosten van Libanon verwoest. Israël zegt dat de bruggen gebruikt worden voor het verplaatsen van wapens van de beweging Hezbollah.
9 uur geleden