Tienduizenden Grieken eisen gerechtigheid na dodelijke treinramp
ATHENE (ANP/AFP/RTR) - Ongeveer 46.000 mensen hebben zondag in de Griekse steden Athene en Thessaloniki gedemonstreerd om gerechtigheid te eisen voor de families van de 57 mensen die in 2023 omkwamen bij een treinongeluk. Volgens de politie waren er meer dan 30.000 betogers in hoofdstad Athene en 16.000 in Thessaloniki, de tweede stad van het land.
De demonstranten droegen spandoeken met teksten als "We zullen niet vergeten" en "Ik heb geen zuurstof", dat laatste een verwijzing naar de laatste woorden die een bij het ongeluk omgekomen vrouw sprak toen ze de hulpdiensten belde.
Op 28 februari 2023, kort voor middernacht, botste een trein met meer dan 350 passagiers onderweg van Athene naar Thessaloniki frontaal op een goederentrein, 350 kilometer ten noorden van Athene. Onder de 57 doden waren veel studenten. De twee treinen reden 19 minuten lang op hetzelfde spoor naar elkaar toe zonder dat er een alarmsysteem afging.
Menselijke fouten
Het ongeluk werd toegeschreven aan defecte apparatuur en menselijke fouten, en de directeur van een nabijgelegen station werd aangeklaagd. De betogers vinden dat de verantwoordelijken daarmee nog lang niet allemaal ter verantwoording zijn geroepen.
Er loopt nog altijd een gerechtelijk onderzoek naar de botsing. De exacte doodsoorzaak van veel slachtoffers is nog steeds niet vastgesteld. Hun families hebben de autoriteiten ervan beschuldigd bewijsmateriaal te hebben proberen te verdoezelen, iets wat de overheid ontkent.
Een vorige week deels bekend geworden deskundigenrapport, dat werd gefinancierd door de families van de slachtoffers, concludeerde dat de goederentrein een illegale lading explosieve chemicaliën vervoerde die bijdroegen aan het hoge dodental.
Meer uit Buitenland
JERUZALEM (ANP/AFP) - Steun aan Israël is voor Duitsland "een onveranderlijk kernprincipe". Dat zei de Duitse bondskanselier Friedrich Merz na een gesprek met de Israëlische president Isaac Herzog zaterdag.
1 uur geledenHERAKLION (ANP/AFP) - In de buurt van het Griekse eiland Kreta zijn zeventien doden gevonden in een migrantenboot. Er waren nog twee levende mensen aan boord, meldt de kustwacht. Volgens hen was de boot in slecht weer terechtgekomen en hadden de opvarenden niets om onder te schuilen en niets om te eten of drinken.
2 uur geledenGAZA-STAD (ANP/AFP) - De Palestijnse beweging Hamas zegt bereid te zijn al zijn wapens in te leveren, als de Israëlische bezetting van de Gazastrook ten einde is gekomen. Hamas zou de wapens overdragen aan een Palestijnse autoriteit, die het gebied zou gaan besturen.
4 uur geledenAMMAN (ANP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz heeft voor zijn reis naar Israël ook een bezoek gebracht aan Jordanië. Hij prees de rol die dat land heeft gespeeld in de Gaza-oorlog.
5 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky reist maandag naar Londen, voor een gesprek met een aantal Europese leiders. Dat meldt de Franse president Emmanuel Macron op X. Ook de Britse premier Keir Starmer en de Duitse bondskanselier Friedrich Merz schuiven aan bij het overleg over de onderhandelingen die de Oekraïners houden met de Amerikanen.
7 uur geledenKYIV (ANP/DPA) - Oekraïne zegt opnieuw een aanval te hebben uitgevoerd op de Russische olie-industrie. Doelwit was een raffinaderij diep in Rusland, op 200 kilometer ten zuidoosten van Moskou.
7 uur geledenDOHA (ANP/AFP/RTR/DPA) - De onderhandelingen over het lot van de Gazastrook zijn volgens de premier van Qatar, Mohammed bin Abdulrahman al-Thani, in een kritieke fase beland. Hij dringt aan op een volledige terugtrekking van Israëlische troepen uit de Gazastrook. "De wapenstilstand is niet compleet" als Israël de strook niet verlaat.
11 uur geleden