Tienduizenden eisen in Glasgow 'gerechtigheid voor klimaat'
GLASGOW (ANP/DPA/RTR) - Tienduizenden mensen hebben in Glasgow, halverwege de conferentie COP26, tijdens een protestmars door de stad onmiddellijke "gerechtigheid voor het klimaat" geëist. Zonder verdere tijdsverspilling, met grote daadkracht en de juiste maatregelen, die harder dan ooit nodig zijn. Ze droegen spandoeken, vlaggen maar ook regenjassen, want het weer werkte zaterdag aanvankelijk niet mee in Schotland.
Speciale aandacht werd gevraagd voor de situatie in de armere landen van de wereld. De Oegandese activiste Vanessa Nakate zei in een toespraak dat de klimaat- en milieucrisis in haar vaderland nu al voor immense problemen zorgt. Veel scholen zijn door extreme weersomstandigheden verwoest. "Het gaat niet om weermodellen, klimaatdoelen of statistieken. Het gaat om mensen, echte mensen, zoals jullie en ik", aldus Nagate. Ze riep de wereldleiders op te stoppen met zinloze topconferenties en in plaats daarvan zinvolle maatregelen te nemen.
Toen het in de loop van de middag droog werd, groeide het aantal deelnemers aan de mars door Glasgow volgens de organisatie van COP26 zelfs naar 100.000. De politie, die uitging van 50.000 demonstranten, kwam niet met een aangepaste schatting. De actie verliep zonder veel problemen, afgezien van enige voor het verkeer. Een brug over de Clyde werd voor voetgangers en gemotoriseerden afgesloten nadat actievoerders die hadden geblokkeerd door zich aan elkaar vast te ketenen. De politie hield in het centrum van Glasgow een groep van ongeveer zestig betogers twee uur lang vast in een zijstraat omdat ze de doortocht belemmerden.
Onder de deelnemers waren zaterdag veel jongeren. Zij hoopten dat hun 18-jarige Zweedse voorbeeld Greta Thunberg na vrijdag opnieuw het woord zou voeren, maar moesten het ditmaal doen met Nagate, Idris Elba, Mitzi Jonelle Tan en Darren McGarvey. De Britse acteur Elba deed een oproep nu eindelijk eens serieus te luisteren naar de "zwarte stem". Volgens hem wordt de bevolking van Afrika, maar ook die van Zuid-Amerika en Azië, onvoldoende betrokken bij het klimaatdebat.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
4 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
4 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.
6 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.
6 uur geledenUVIRA (ANP/RTR) - Door het oplaaiende geweld in Oost-Congo hebben de afgelopen dagen ongeveer 200.000 mensen hun huizen ontvlucht, terwijl de door Rwanda gesteunde M23-rebellen een opmars maakten richting de strategisch gelegen stad Uvira, op de grens met Burundi. Volgens de VN zijn 74 mensen gedood, vooral burgers. 83 mensen zouden gewond zijn afgevoerd naar het ziekenhuis.
6 uur geledenKYIV (ANP/RTR/AFP) - De Oekraïense president Zelensky zegt klaar te zijn om verkiezingen te houden. Hij vraagt de VS en Europese partners om de veiligheid te garanderen tijdens dat proces.
6 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft van de Verenigde Staten "dagen" de tijd gekregen om te reageren op een vredesvoorstel. Dat voorziet in het opgeven van grondgebied door Oekraïne in ruil voor Amerikaanse veiligheidsgaranties, schrijft de krant Financial Times. Die baseert zich op anonieme bronnen.
7 uur geleden