Tienduizenden eisen in Glasgow 'gerechtigheid voor klimaat'
GLASGOW (ANP/DPA/RTR) - Tienduizenden mensen hebben in Glasgow, halverwege de conferentie COP26, tijdens een protestmars door de stad onmiddellijke "gerechtigheid voor het klimaat" geëist. Zonder verdere tijdsverspilling, met grote daadkracht en de juiste maatregelen, die harder dan ooit nodig zijn. Ze droegen spandoeken, vlaggen maar ook regenjassen, want het weer werkte zaterdag aanvankelijk niet mee in Schotland.
Speciale aandacht werd gevraagd voor de situatie in de armere landen van de wereld. De Oegandese activiste Vanessa Nakate zei in een toespraak dat de klimaat- en milieucrisis in haar vaderland nu al voor immense problemen zorgt. Veel scholen zijn door extreme weersomstandigheden verwoest. "Het gaat niet om weermodellen, klimaatdoelen of statistieken. Het gaat om mensen, echte mensen, zoals jullie en ik", aldus Nagate. Ze riep de wereldleiders op te stoppen met zinloze topconferenties en in plaats daarvan zinvolle maatregelen te nemen.
Toen het in de loop van de middag droog werd, groeide het aantal deelnemers aan de mars door Glasgow volgens de organisatie van COP26 zelfs naar 100.000. De politie, die uitging van 50.000 demonstranten, kwam niet met een aangepaste schatting. De actie verliep zonder veel problemen, afgezien van enige voor het verkeer. Een brug over de Clyde werd voor voetgangers en gemotoriseerden afgesloten nadat actievoerders die hadden geblokkeerd door zich aan elkaar vast te ketenen. De politie hield in het centrum van Glasgow een groep van ongeveer zestig betogers twee uur lang vast in een zijstraat omdat ze de doortocht belemmerden.
Onder de deelnemers waren zaterdag veel jongeren. Zij hoopten dat hun 18-jarige Zweedse voorbeeld Greta Thunberg na vrijdag opnieuw het woord zou voeren, maar moesten het ditmaal doen met Nagate, Idris Elba, Mitzi Jonelle Tan en Darren McGarvey. De Britse acteur Elba deed een oproep nu eindelijk eens serieus te luisteren naar de "zwarte stem". Volgens hem wordt de bevolking van Afrika, maar ook die van Zuid-Amerika en Azië, onvoldoende betrokken bij het klimaatdebat.
Meer uit Buitenland
REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
2 minuten geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.
8 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - Israël heeft de bouw van 764 nieuwe woningen in drie nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever goedgekeurd, aldus minister van Financiën Bezalel Smotrich. Volgens het Internationaal Gerechtshof zijn die nederzettingen illegaal. De huizen moeten worden gebouwd rond Jeruzalem en enkele tientallen kilometers ten noordwesten van de stad.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Een federale rechter in New York heeft op verzoek van het ministerie van Justitie ingestemd met de openbaarmaking van tot dusver vertrouwelijke stukken uit het proces tegen de invloedrijke zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein (1953-2019). De magistraat beklemtoonde daarbij dat de veiligheid en anonimiteit van slachtoffers gegarandeerd blijft.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - EU-landen willen voor de EU-top van volgende week een besluit nemen om de bevroren Russische tegoeden voor onbepaalde tijd te bevriezen. Nu moeten alle 27 lidstaten hier elke zes maanden opnieuw mee instemmen. De Europese Commissie wil daar een einde aan maken via een noodbevoegdheid, die kan worden gebruikt bij een crisis of dreigend economisch risico voor de EU.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne gaat woensdag eerst met de Verenigde Staten praten over de wederopbouw en naoorlogse economische ontwikkeling van het land, voor het zijn aanpassingen aan de nieuwste Amerikaanse vredesplannen naar Washington stuurt. Ondertussen werkt de regering in Kyiv door aan die aanpassingen, zegt president Volodymyr Zelensky op X. De VS manen Kyiv om voort te maken.
2 uur geleden