Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tienduizenden eisen in Glasgow 'gerechtigheid voor klimaat'

Tienduizenden eisen in Glasgow 'gerechtigheid voor klimaat'

GLASGOW (ANP/DPA/RTR) - Tienduizenden mensen hebben in Glasgow, halverwege de conferentie COP26, tijdens een protestmars door de stad onmiddellijke "gerechtigheid voor het klimaat" geëist. Zonder verdere tijdsverspilling, met grote daadkracht en de juiste maatregelen, die harder dan ooit nodig zijn. Ze droegen spandoeken, vlaggen maar ook regenjassen, want het weer werkte zaterdag aanvankelijk niet mee in Schotland.

Speciale aandacht werd gevraagd voor de situatie in de armere landen van de wereld. De Oegandese activiste Vanessa Nakate zei in een toespraak dat de klimaat- en milieucrisis in haar vaderland nu al voor immense problemen zorgt. Veel scholen zijn door extreme weersomstandigheden verwoest. "Het gaat niet om weermodellen, klimaatdoelen of statistieken. Het gaat om mensen, echte mensen, zoals jullie en ik", aldus Nagate. Ze riep de wereldleiders op te stoppen met zinloze topconferenties en in plaats daarvan zinvolle maatregelen te nemen.

Toen het in de loop van de middag droog werd, groeide het aantal deelnemers aan de mars door Glasgow volgens de organisatie van COP26 zelfs naar 100.000. De politie, die uitging van 50.000 demonstranten, kwam niet met een aangepaste schatting. De actie verliep zonder veel problemen, afgezien van enige voor het verkeer. Een brug over de Clyde werd voor voetgangers en gemotoriseerden afgesloten nadat actievoerders die hadden geblokkeerd door zich aan elkaar vast te ketenen. De politie hield in het centrum van Glasgow een groep van ongeveer zestig betogers twee uur lang vast in een zijstraat omdat ze de doortocht belemmerden.

Onder de deelnemers waren zaterdag veel jongeren. Zij hoopten dat hun 18-jarige Zweedse voorbeeld Greta Thunberg na vrijdag opnieuw het woord zou voeren, maar moesten het ditmaal doen met Nagate, Idris Elba, Mitzi Jonelle Tan en Darren McGarvey. De Britse acteur Elba deed een oproep nu eindelijk eens serieus te luisteren naar de "zwarte stem". Volgens hem wordt de bevolking van Afrika, maar ook die van Zuid-Amerika en Azië, onvoldoende betrokken bij het klimaatdebat.

Meer uit Buitenland

Oekraïne wil nog voor eind november naar VS voor deal met Trump

KYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky en de Amerikaanse president Donald Trump moeten elkaar nog voor het einde van november ontmoeten, zegt de Oekraïense veiligheidsadviseur en onderhandelaar Roestem Oemjerov. Hij spreekt van de "laatste stappen" die moeten leiden tot een overeenkomst die een einde maakt aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne.

14 minuten geleden
EU-Hof: Polen moet in Duitsland gesloten homohuwelijk erkennen

LUXEMBURG (ANP) - Polen moet het huwelijk van twee Poolse mannen die met elkaar trouwden in Duitsland erkennen. Dat oordeelde het Hof van Justitie van de Europese Unie (HvJ-EU) dinsdag. Een EU-lidstaat mag het huwelijk tussen twee burgers van hetzelfde geslacht niet weigeren als zij wettig getrouwd zijn in een ander EU-land, aldus het hof.

49 minuten geleden
Kyiv: Russische aanvallen 'terroristisch antwoord' op vredesplan

KYIV (ANP/AFP) - Grote Russische aanvallen met raketten en drones zijn volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky "het terroristische antwoord" van Rusland op de vredesvoorstellen die de Amerikaanse regering heeft gepresenteerd.

2 uur geleden
Macron waarschuwt voor zwakte tegenover dreiging Rusland

PARIJS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft in een vraaggesprek beklemtoond dat er tegenover de dreiging van Rusland geen zwakte mag staan. Hij stelt ook naar aanleiding van het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump voor vrede in Oekraïne dat er "vrede moet komen, geen capitulatie". Alleen Oekraïne kan beslissen over het eigen grondgebied, aldus de Franse president.

2 uur geleden
Amerikaanse topfiguur spreekt Russen in Abu Dhabi over Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Een topman van het Amerikaanse ministerie van Defensie, Dan Driscoll, spreekt in Abu Dhabi met een Russische delegatie over de voortgang van het vredesplan van president Donald Trump voor Oekraïne. Volgens anonieme bronnen in Washington sprak hij maandag met Russen en wordt dinsdag verder gepraat.

3 uur geleden
Taliban: doden door Pakistaanse luchtaanval op Afghanistan

KABUL (ANP) - Bij Pakistaanse luchtaanvallen op buurland Afghanistan zijn in de nacht van maandag op dinsdag zeker tien mensen gedood. Dat zegt een woordvoerder van de Taliban dinsdag op X. Onder de doden waren volgens woordvoerder Zabihullah Mujahid negen kinderen. Zij kwamen om het leven bij een luchtaanval op een huis van een burger in de provincie Khost.

6 uur geleden
Slachtoffers door Oekraïense aanvallen op Rusland

TAGANROG (ANP) - Dinsdagochtend vroeg heeft Oekraïne verschillende luchtaanvallen uitgevoerd op Rusland. In de stad Taganrog in de regio Rostov viel een dode en raakten drie anderen gewond. Dat meldt de burgemeester van Taganrog, Svetlana Kambulova.

6 uur geleden