Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tienduizenden demonstreren in Baskenland voor ETA-gevangenen

Tienduizenden demonstreren in Baskenland voor ETA-gevangenen

BILBAO (ANP/DPA) - Tienduizenden mensen hebben zaterdagavond in de Noord-Spaanse stad Bilbao gedemonstreerd voor de rechten van ongeveer zeshonderd gevangengenomen leden van de ontbonden Baskische separatistische organisatie ETA. De demonstranten protesteerden vooral tegen het beleid om gevangenen ver van hun huis te huisvesten. Ze riepen: "Baskische gevangenen gaan naar huis!" Ook in Bayonne in Frans Baskenland gingen duizenden zaterdag de straat op voor de "Etarras".

De mars naar het stadhuis van Bilbao werd bijgewoond door familieleden van gevangenen en door talrijke politici, sportlui, kunstenaars en aanhangers van de onafhankelijkheidsbeweging in Catalonië. Net als bij eerdere protesten werd aangedrongen op de geleidelijke vrijlating van de gevangenen, met name van degenen die ernstig ziek zijn.

"Van de nieuwe regering (van de socialistische premier Pedro Sánchez) eisen we dat er een einde komt aan de schending van de rechten van de gevangenen", aldus een woordvoerder van de demonstranten. De Spaanse politie schatte het aantal deelnemers in Bilbao op 65.000, terwijl het aantal in Bayonne rond de 10.000 zou liggen.

De ETA, die in 1959 werd opgericht, deed in oktober 2011 definitief afstand van het geweld. In mei 2018 kondigde de organisatie vervolgens aan zichzelf te ontbinden. Meer dan achthonderd mensen werden gedood bij ETA-aanvallen.

Meer uit Buitenland

Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

27 minuten geleden
Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

2 uur geleden
Procureur: schutter Kyiv was 58-jarige man uit Moskou

KYIV(ANP/AFP/DPA) - De schutter die zaterdag in Kyiv meerdere mensen doodschoot en zelf werd gedood door de politie, was een 58-jarige man geboren in Moskou, zegt procureur-generaal Roeslan Kravtsjenko. Hij maakte gebruik van een automatisch wapen. Over een motief is nog niks bekend.

2 uur geleden
Paus Leo reageert fel op uitbuiting van Afrika om grondstoffen

LUANDA (ANP/RTR) - Paus Leo zet zich fel af tegen de exploitatie en het uitbuiten van Afrikaanse landen om hun waardevolle grondstoffen. In het olierijke Angola, zijn derde stop op zijn Afrikaanse rondreis, stelde hij dat Afrika slachtoffer is van "despoten en tirannen" die rijkdom beloven, maar die belofte niet nakomen.

2 uur geleden
Wall Street Journal: VS willen Iraanse schepen enteren

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Amerikaanse strijdkrachten bereiden zich voor op het enteren van schepen die onder Iraanse vlag varen of die aan het land gelinkt kunnen worden, ook in internationale wateren. Dat schrijft de Wall Street Journal op gezag van anonieme VS-officials.

3 uur geleden
India eist opheldering van Iran over beschieting van schepen

NEW DELHI (ANP/RTR) - De Indiase autoriteiten willen opheldering van Iran over het beschieten van twee vrachtschepen in de Straat van Hormuz die, naar nu blijkt, onder Indiase vlag voeren. De Iraanse ambassadeur is ter verantwoording geroepen.

4 uur geleden
Schutter opent vuur in Kyiv, meerdere doden

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Bij een schietpartij in Kyiv zijn zeker vijf doden gevallen, meldt de Oekraïense president Zelensky. De schutter werd gedood tijdens een poging om hem te arresteren.

4 uur geleden