Tienduizenden deelnemers aan Pride in Praag
PRAAG (ANP/DPA/BELGA) - Aan de Pride in Praag hebben zaterdag naar schatting van de politie ongeveer 60.000 mensen meegedaan, velen met een regenboogvlag om of uitgedost in kleurrijk kostuum. Ze eisten meer rechten voor de lhbti+-gemeenschap in Tsjechië.
Aan de jaarlijkse parade deed een aantal prominente politici mee, onder wie de ministers Vit Rakusan (Binnenland) en Jan Lipavsky (Buitenland). De bonte stoet door de binnenstad werd beveiligd door een grote politiemacht en verliep zonder incidenten. Een klein groepje tegenstanders demonstreerde met spandoeken als "Tsjechië is niet Sodom".
Het homohuwelijk, ofwel de volledige gelijkstelling van levenspartners met hetzelfde geslacht, is nog altijd een omstreden thema in Tsjechië. Volgens politieke waarnemers wankelt de meerderheid voor hervormingen in deze kwestie intussen weer. Zij denken dat de besluitvorming nog maanden gaat duren.
Record
Eerder dit jaar sprak in een enquête van het Tsjechische onderzoeksbureau CVVM 58 procent van de ondervraagden zich uit voor de invoering van gelijke rechten voor alle echtparen, 38 procent was tegen en 4 procent wist het niet.
De organisatie van de Pride Parade van Antwerpen kon zaterdag een record melden: 140.000 deelnemers. Er waren ditmaal 74 delegaties, negen meer dan in 2022, en veertig gemotoriseerde wagens. Voor het eerst was er ook een afvaardiging van het Belgische leger, aan de zijde van die van de politie.
Meer uit Buitenland
TOKYO (ANP) - De Japanse keizerstroon staat niet open voor vrouwen. Dat heeft premier Sanae Takaichi gezegd in het parlement. Ze verwees daarbij naar een oordeel van een expertpanel uit 2021 dat het "gepast" is de troonopvolging te beperken tot mannelijke nakomelingen.
39 minuten geledenLONDEN (ANP) - Een Nederlandse activist meldt het Winston Churchill-standbeeld nabij het Britse parlement in Londen te hebben besmeurd met spuitverf. De man, Olax Outis (38, een schuilnaam), claimt dat op Instagram. Eerder gooide hij een steen door de ruit van de Britse ambassade in Den Haag.
50 minuten geledenJERUZALEM (ANP) - Personeelsleden van de Amerikaanse ambassade in Jeruzalem mogen van de ambassadeur vertrekken in verband met de spanningen in de regio. Ambassadeur Mike Huckabee dringt er wel op aan dat mensen die liever weggaan uit Israël, dat beter vrijdag nog kunnen doen.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran roept de VS opnieuw op zijn "buitensporige eisen" te laten vallen als het een deal met Teheran wil bereiken. Dat zegt buitenlandminister Abbas Araghchi. Afvaardigingen van de twee landen spraken elkaar donderdag in Genève, onder bemiddeling van Oman.
4 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Rond de kerncentrale in het Oekraïense Zaporizja is een bestand afgesproken, om kabels te kunnen repareren. De kerncentrale is al sinds kort na de inval in Oekraïne in 2022 in Russische handen.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse Labourpartij heeft een pijnlijke nederlaag geleden in Gorton and Denton, een kiesdistrict bij Manchester dat traditioneel een Labour-bolwerk is. De Green Party won de tussentijdse verkiezingen, terwijl Labour zelfs naar de derde plaats zakte, achter de radicaalrechtse partij Reform UK van Nigel Farage.
7 uur geledenISLAMABAD (ANP/AFP) - De Pakistaanse minister van Defensie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag de "open oorlog" verklaard aan de Afghaanse Taliban-regering. De buurlanden voeren al dagen dodelijke aanvallen uit op elkaars grondgebied.
7 uur geleden