Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Tienduizenden aanmeldingen voor mogelijke claim na datalek

Tienduizenden aanmeldingen voor mogelijke claim na datalek

AMSTERDAM (ANP) - Tienduizenden vrouwen van wie gegevens zijn gestolen bij de hack bij laboratorium Clinical Diagnostics, hebben zich al aangesloten bij initiatieven voor een mogelijke collectieve schadeclaim. Advocatenkantoor Van Diepen Van der Kroef had woensdagochtend zo'n 50.000 aanmeldingen binnen, zegt advocaat Michaël Dol. Bij DHKV Advocaten staat de teller op 18.000 aanmeldingen, laat advocaat Floris Vulto weten.

"Ik wist niet wat ik zag toen ik vanmorgen de aanmeldingen bekeek", zegt Dol. Het aantal aanmeldingen bij zijn kantoor komt overeen met ongeveer een tiende van het totale aantal gedupeerden. Een mogelijke claim zou onder meer op nalatigheid in het beveiligen van de informatie worden gebaseerd.

Wie zich aanmeldt, hoeft daar nu niets voor te betalen. Het idee is dat de kantoren en financiers van een proces bij winst een deel van de schadevergoeding krijgen.

Burgerservicenummers

Het datalek draait om de gegevens van 485.000 vrouwen die aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker hebben deelgenomen. Het is daarmee "misschien wel het grootste of meest ernstige medische datalek in de Nederlandse geschiedenis", schrijft het kantoor van Dol. Onder meer burgerservicenummers, e-mailadressen en de uitkomst van het onderzoek zijn buitgemaakt. De hackers eisen meer dan een miljoen euro van Clinical Diagnostics. Ze hebben gedreigd anders de gegevens door te verkopen.

Of het daadwerkelijk van claims komt, is nog niet geheel zeker. Dol wacht eerst de uitkomst af van onderzoeken die de Autoriteit Persoonsgegevens en de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) hebben ingesteld. Dat is "cruciaal om de mate van nalatigheid te bepalen". Wel ziet Dol "goede kansen" en aanknopingspunten. Daarom is hij nu al de animo aan het inventariseren.

Identiteitsfraude

"Het laboratorium was verantwoordelijk voor de veiligheid van de data en het is de vraag of voldoende veiligheidsmaatregelen werden getroffen. Bovendien is het de vraag of het laboratorium over zóveel data moest beschikken, en zonder medeweten van de slachtoffers lag de informatie al een maand op straat", somt Van Diepen Van der Kroef op. Advocaat Dol ziet het als een mogelijkheid dat de aanmeldingen uiteindelijk worden samengevoegd en de kantoren samen optrekken in de zaak.

Criminelen kunnen de gestolen informatie mogelijk gebruiken voor identiteitsfraude, of voor oplichting via phishingmails. Die zijn geloofwaardiger als er meer specifieke informatie in staat.

Meer uit Binnenland

Code geel om plaatselijk dichte mist in meerdere provincies

DE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.

2 uur geleden
Veroorzaker dodelijk ongeval Paramaribo is Nederlander

PARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.

6 uur geleden
Popprijs 2025 is voor Suzan & Freek

GRONINGEN (ANP) - De Popprijs 2025 gaat naar Suzan & Freek. Het tweetal kreeg de prestigieuze juryprijs zaterdagavond uitgereikt op het festival Eurosonic Noorderslag (ESNS) in Groningen.

7 uur geleden
Tata Steel-schaaktoernooi uitgesteld door protestactie van XR

WIJK AAN ZEE (ANP) - Het Tata Steel schaaktoernooi in Wijk aan Zee kon zaterdag niet op tijd van start gaan door een protestactie van Extinction Rebellion (XR). Dat zei een woordvoerder van het schaaktoernooi, dat volgens de planning om 14.00 uur had moeten beginnen.

16 uur geleden
Aantal Utrechtse ondernemers kan voorlopig niet terug naar panden

UTRECHT (ANP) - Sommige Utrechtse ondernemers moeten er rekening mee houden dat ze op korte termijn geen toegang krijgen tot hun beschadigde pand. Dat zegt Jeroen Roose-van Leijden van Centrummanagement Utrecht (CMU). Het gaat om een aantal mensen die een onderneming hebben in het deel van de historische binnenstad waar een grote explosie afgelopen donderdag voor flinke ravage zorgde.

17 uur geleden
Oudste dolfijn van Nederland in Dolfinarium overleden

HARDERWIJK (ANP) - De oudste dolfijn van Nederland, Honey, is overleden. Het Dolfinarium in Harderwijk, waar het dier sinds 1994 in gevangenschap leefde, heeft haar laten inslapen.

18 uur geleden
Voor het derde jaar op rij minder verkeersongelukken

DEN HAAG (ANP) - Er waren iets minder verkeersongelukken in 2025 dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van nieuwe politiecijfers. De politie registreerde het afgelopen jaar ongeveer 75.800 wegongevallen, ruim 600 minder dan in 2024. Het aantal verkeersongelukken daalt daarmee voor de derde keer op rij.

23 uur geleden