Tien grote opvanglocaties COA sluiten begin april
DEN HAAG (ANP) - De tien relatief grootste opvanglocaties voor honderden asielzoekers in Nederland waarvan de contracten begin april aflopen, liggen in de gemeenten Amsterdam, Biddinghuizen, Nijmegen, Breda, Almere, Assen, Goes, Den Bosch en Schagen. Dat blijkt uit data van het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA), opgevraagd door het ANP. De noodopvang in Amsterdam is na het aanmeldcentrum in het Groningse Ter Apel de grootste opvanglocatie in Nederland.
Op de locatie, het motorschip Galaxy in het Westelijk Havengebied in Amsterdam, is ruimte voor 1486 asielzoekers. De opvang op het schip loopt af op 1 april. Dinsdag 27 februari volgt een definitief besluit over eventuele verlenging. Het Amsterdamse college is van plan de noodopvang op het schip te verlengen.
In Biddinghuizen is een tijdelijke noodopvang met plek voor 1300 mensen, aldus cijfers van het COA. Op 7 april moet het evenemententerrein leeg opgeleverd worden aan Walibi. De afgelopen dagen werden diverse bussen met asielzoekers naar het terrein gebracht om Ter Apel te ontlasten.
Mogelijkheden
Ook in Nijmegen is een grote crisisnoodopvanglocatie, waar 1114 vluchtelingen terechtkunnen. Deze crisisnoodopvang loopt 1 maart af. "Naar aanleiding van het recente verzoek van de staatssecretaris aan de provincies om extra opvangplekken te creëren, gaan we nu kijken naar mogelijkheden in onze stad en regio", laat een woordvoerder van de gemeente weten.
In Den Bosch loopt de overeenkomst voor noodopvang eind volgende week, 29 februari, af. Daar kunnen 252 mensen terecht. De gemeente heeft een nieuwe locatie op het oog om voor maximaal tien jaar 350 asielzoekers op te vangen.
Verlenging niet aan de orde
De locaties in Goes (noodopvang, 319 plekken) en Schagen (noodopvang, 248 plekken) lopen op 1 april af.
In Almere worden eind maart 440 plekken geschrapt. Die liggen op het terrein van een asielzoekerscentrum met bijna achthonderd reguliere plekken. De 440 noodopvangplekken worden geschrapt en het azc wordt later uitgebreid naar 1400 reguliere plekken. Die zijn echter niet op korte termijn beschikbaar. "We doen ons uiterste best om die te realiseren, maar het duurt waarschijnlijk nog 1,5 jaar voordat het zover is", zegt een woordvoerster.
In Breda, waar begin maart 487 noodopvangplekken verdwijnen, is de opvang in evenementenlocatie Breepark al een keer verlengd. Wethouder Arjen van Drunen legt uit dat toen, in november, met de staatssecretaris is afgesproken dat die opvanglocatie niet langer open kan blijven als het contract op 6 maart afloopt. De gemeente Assen heeft een 'wachtkamerlocatie', een plek waar asielzoekers kunnen verblijven voordat ze naar Ter Apel gaan. Die locatie in Expo Assen (423 plekken) sluit volgens de afspraak op 1 april. Verlenging is volgens een woordvoerster "niet aan de orde".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Merel Westrik is de winnaar van het jubileumseizoen van Wie is de Mol?. Zij wist Nathan Rutjes te onthullen als de mol, de saboteur in het spel. De ontknoping vond zaterdagavond live plaats vanuit De Hallen in Amsterdam.
10 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De teller van de actie Serious Request van 3FM staat na twee dagen op 5.931.644 euro. Dat is zaterdag gemeld door de NPO. Nog nooit eerder was er na twee dagen al zoveel geld ingezameld bij de jaarlijkse actie van de zender. Het goede doel is dit jaar Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
11 uur geledenLEIDEN (ANP) - Manosfeer is dit jaar het 'verschijnwoord' en graaiflatie het 'verdwijnwoord', volgens het Instituut voor de Nederlandse Taal (INT). Dat instituut volgt continu hoe het Nederlands zich ontwikkelt, welke woorden winnen aan populariteit en welke stilaan verdwijnen.
19 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vorig jaar liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan in het jaar daarvoor. Dat meldt VeiligheidNL, een kenniscentrum voor letselpreventie. Volgens het centrum is het 'blessurerisico' toch gedaald, omdat meer Nederlanders zijn gaan sporten.
23 uur geledenHOUTEN (ANP) - 2025 was een uitzonderlijk droog jaar. Tot dusver viel er 672 millimeter regen, terwijl er gemiddeld 869 millimeter valt over een heel jaar. "De laatste keer dat een jaar zo droog verliep was in 2018 en het is pas de derde keer deze eeuw dat gemiddeld over het land minder dan 700 millimeter viel", meldt Weeronline.
23 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Haagse politiechef Karin Krukkert verwacht dat agenten van haar eenheid gewond zullen raken tijdens de komende jaarwisseling. Daarvoor waarschuwt ze op Omroep West. "Het is niet de vraag óf we gewonde collega's hebben aan het eind van de jaarwisseling. Maar, hoe treurig ook, dat het een gegeven is", aldus Krukkert.
1 dag geledenHILVERSUM (ANP) - Oud-premier Jan Peter Balkenende en voormalig minister voor Vreemdelingenbeleid en Integratie Rita Verdonk wisten niet dat toenmalig VVD-voorzitter Bas Eenhoorn en partijleider Gerrit Zalm al jaren eerder op de hoogte waren van onwaarheden in de asielaanvraag van Ayaan Hirsi Ali. Dat blijkt uit het NTR-premiersportret 'De storm van Balkenende', een tweedelige documentaireserie die de NTR op 27 en 28 december uitzendt.
1 dag geleden