Tielen: leesvaardigheid verbeteren is zaak van lange adem
DEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Judith Tielen (Onderwijs) noemt het verbeteren van de leesvaardigheid van Nederlandse jongeren "een zaak van de lange adem". Ze reageert daarmee op de vaststelling dat 39 procent van de 15-jarigen niet goed genoeg kan lezen en laaggeletterd school dreigt te verlaten.
De VVD-bewindsvrouw gaat in een schriftelijke reactie niet in op de cijfers, maar lijkt vooral vooruit te willen kijken. Uit de zogeheten PISA-scores die in Nederland van het Nationaal Kennisinstituut Onderwijs (NKO) komen, blijkt dat de leesvaardigheid in Nederland een stuk lager is dan het gemiddelde van de Europese landen. Gemiddeld is 29 procent van de 15-jarigen laaggeletterd.
"Het is mijn ambitie om de dalende lijn te stoppen en om te buigen. Over drie jaar wil ik betere resultaten zien op lezen", aldus Tielen. Bij de vorige PISA-scores in 2022 was ook al een flinke daling van de leesvaardigheid van 15-jarigen te zien ten opzichte van 2018. In 2018 kon ongeveer 24 procent niet goed lezen en in 2022 was dat 33 procent.
Tielen wil "de lat hoger leggen" voor leerlingen, leraren, scholen, het ministerie en de inspectie. Ze ziet de nieuwe kerndoelen voor Nederlands en rekenen die vanaf dit schooljaar gelden als beginpunt. "Die zijn veel concreter en ambitieuzer dan de oude uit 2006."
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Na de Eerste Kamerverkiezingen verlaat Tineke Huizinga de senaatsfractie van de ChristenUnie, die ze sinds 2021 leidt. De politica meldt dat ze het tijd vindt om "deze verantwoordelijkheid over te dragen" na acht jaar in de Eerste Kamer. Het is nog niet bekend wie haar opvolger wordt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De poging van het kabinet om overheidsregels te versimpelen voor burgers begint bij de ministeries van Justitie en Veiligheid, Klimaat en Groene Groei, Onderwijs, Cultuur en Wetenschap en Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. Staatssecretaris Eric van der Burg (Slagvaardige Overheid) schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat het voornamelijk om technische wetswijzigingen gaat, niet om grote aanpassingen van bestaande stelsels.
18 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-premier Mark Rutte vindt niet dat de overheid te weinig aandacht had voor critici van het coronabeleid. Naar mensen die met suggesties kwamen voor verbetering, werd volgens hem geluisterd. En het had "niet zoveel zin" om in gesprek te gaan met complotdenkers die het bestaan van het virus ontkenden, zei hij tegen de parlementaire enquêtecommissie corona.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkiezingsoverwinning van de radicaal-rechtse partij Alternative für Deutschland (AfD) in de Duitse deelstaat Saksen-Anhalt is een "wake-upcall" voor de politiek in het buurland, vindt Rob Jetten. "De Duitse kiezer heeft natuurlijk altijd gelijk, ook bij de Duitse verkiezingen. Tegelijkertijd is het zorgwekkend dat een partij met extreme standpunten, waar ook pro-Russische sentimenten in zitten, het zo goed heeft gedaan", aldus de premier bij een werkbezoek aan de Zeeuwse plaats Sluiskil.
21 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Achttien gemeenten moeten zich binnenkort melden bij asielminister Bart van den Brink, omdat hij vindt dat ze te weinig doen om genoeg asielzoekers op te vangen. Ze komen onder "actief toezicht" te staan. Dat gold al voor 24 andere gemeenten.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De beledigende berichten die voormalig justitieminister Ferd Grapperhaus stuurde over collega-bestuurders waren "niet fraai", vindt Mark Rutte. Maar het zegt wat betreft de oud-premier niets dat hij deze berichtjes heeft gestuurd ten tijde van de coronapandemie. "Ik vind dat in zo'n crisis het onvermijdelijk is dat je af en toe stoom afblaast", aldus Rutte tijdens zijn tweede verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
22 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De avondklok die begin 2021 werd ingesteld om de verspreiding van het coronavirus verder af te remmen, was volgens toenmalig minister-president Mark Rutte onvermijdelijk. "Er was geen alternatief", zei de oud-premier in een verhoor door de parlementaire enquêtecommissie corona.
22 uur geleden