Thunberg en andere klimaatactivisten klagen Zweedse staat aan
STOCKHOLM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Greta Thunberg en andere jonge klimaatactivisten klagen de Zweedse staat aan om wat zij een gebrekkig klimaatbeleid noemen. Zij zeggen dat de plannen in strijd zijn met de grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens.
Volgens de aanklagers heeft de staat de klimaatcrisis nooit als een crisis behandeld. De ruim zeshonderd activisten, verenigd in de organisatie Aurora, vinden dat er meer moet worden gedaan om het leven, de gezondheid en de ontwikkeling van kinderen en jongeren te beschermen. Daarnaast zou Zweden ambitieuzere doelen moeten stellen als het land een "eerlijke bijdrage" wil leveren aan het terugdringen van de uitstoot wereldwijd.
Stockholm is volgens een wet uit 2017 verplicht om te werken aan het terugdringen van broeikasgassen in aanloop naar 2045. Het doel van Zweden is om tegen die tijd klimaatneutraal te zijn. De rechtszaak komt nu de nieuwe regering wordt bekritiseerd om het klimaatbeleid. Er zijn plannen om het milieuministerie te schrappen en in de begroting staan maatregelen die ervoor zullen zorgen dat de uitstoot in de transportsector toeneemt.
Thunberg stelt dat Back Friday, waarop veel winkels kortingen aanbiedingen, de "perfecte dag" is om de staat aan te klagen voor onvoldoende klimaatplannen. "Dus dat is wat we hebben gedaan, tot in de rechtbank!", laat ze op Twitter weten. De Zweedse activist (19) is een van de bekendste klimaatactivisten ter wereld. Ze voerde op 15-jarige leeftijd een 'schoolstaking voor het klimaat', die jongeren wereldwijd inspireerde om te betogen voor meer actie tegen klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
35 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
37 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
3 uur geleden