Thunberg en andere klimaatactivisten klagen Zweedse staat aan
STOCKHOLM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Greta Thunberg en andere jonge klimaatactivisten klagen de Zweedse staat aan om wat zij een gebrekkig klimaatbeleid noemen. Zij zeggen dat de plannen in strijd zijn met de grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens.
Volgens de aanklagers heeft de staat de klimaatcrisis nooit als een crisis behandeld. De ruim zeshonderd activisten, verenigd in de organisatie Aurora, vinden dat er meer moet worden gedaan om het leven, de gezondheid en de ontwikkeling van kinderen en jongeren te beschermen. Daarnaast zou Zweden ambitieuzere doelen moeten stellen als het land een "eerlijke bijdrage" wil leveren aan het terugdringen van de uitstoot wereldwijd.
Stockholm is volgens een wet uit 2017 verplicht om te werken aan het terugdringen van broeikasgassen in aanloop naar 2045. Het doel van Zweden is om tegen die tijd klimaatneutraal te zijn. De rechtszaak komt nu de nieuwe regering wordt bekritiseerd om het klimaatbeleid. Er zijn plannen om het milieuministerie te schrappen en in de begroting staan maatregelen die ervoor zullen zorgen dat de uitstoot in de transportsector toeneemt.
Thunberg stelt dat Back Friday, waarop veel winkels kortingen aanbiedingen, de "perfecte dag" is om de staat aan te klagen voor onvoldoende klimaatplannen. "Dus dat is wat we hebben gedaan, tot in de rechtbank!", laat ze op Twitter weten. De Zweedse activist (19) is een van de bekendste klimaatactivisten ter wereld. Ze voerde op 15-jarige leeftijd een 'schoolstaking voor het klimaat', die jongeren wereldwijd inspireerde om te betogen voor meer actie tegen klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP) - Céline Dion heeft een concertreeks in Parijs aangekondigd. Het gaat om een serie van tien concerten, meldt zij op Instagram. De eerste is op 12 september, de laatste op 14 oktober. De optredens zijn in de La Défense Arena.
27 minuten geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het Israëlische parlement heeft ingestemd met de omstreden uitbreiding van de doodstraf. Mensen die worden veroordeeld voor moord met een terroristisch motief kunnen door de wet de doodstraf krijgen, die moet worden uitgevoerd door ophanging. Critici denken dat de wet in de praktijk alleen voor Palestijnen zal gelden.
1 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De Surinaamse oud-president Chan Santokhi (67) is overleden, bevestigt president Jennifer Simons na berichtgeving door Surinaamse media. Haar voorganger zou volgens diverse mediaberichten maandagmiddag onwel zijn geraakt en met spoed naar het ziekenhuis zijn gebracht.
1 uur geledenADELANTO (ANP/RTR) - Een Mexicaanse immigrant is overleden in een Amerikaans immigratiedetentiecentrum in Los Angeles, meldde immigratiedienst ICE maandag. De man zou bewusteloos zijn aangetroffen in zijn bed. Het is niet bekend waar hij aan overleed. Volgens een lokale nieuwssite was hij 36 jaar.
3 uur geledenANKARA (ANP/AFP) - Opnieuw is een Iraanse raket neergehaald die het Turkse luchtruim was binnengedrongen. De ballistische raket werd onschadelijk gemaakt door de NAVO-luchtverdediging in de oostelijke Middellandse Zee, meldt het Turkse ministerie van Nationale Defensie.
4 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA/RTR) - Duitsland en Syrië gaan samenwerken aan de terugkeer van honderdduizenden Syrische vluchtelingen in de komende jaren. Dat kondigden de Duitse bondskanselier Friedrich Merz en de Syrische president Ahmed al-Sharaa aan op een gezamenlijke persconferentie in Berlijn.
4 uur geledenBREST (ANP/AFP) - De Chinese kapitein van een olietanker die vermoedelijk behoort tot de Russische schaduwvloot, is in Frankrijk veroordeeld tot een jaar cel en een geldboete van 150.000 euro. Ook is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen kapitein Chen Zhangjie, die bij verstek werd veroordeeld voor het weigeren van het stilleggen van zijn schip toen hij hiertoe werd bevolen.
6 uur geleden