Thunberg en andere klimaatactivisten klagen Zweedse staat aan
STOCKHOLM (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Greta Thunberg en andere jonge klimaatactivisten klagen de Zweedse staat aan om wat zij een gebrekkig klimaatbeleid noemen. Zij zeggen dat de plannen in strijd zijn met de grondwet en het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens.
Volgens de aanklagers heeft de staat de klimaatcrisis nooit als een crisis behandeld. De ruim zeshonderd activisten, verenigd in de organisatie Aurora, vinden dat er meer moet worden gedaan om het leven, de gezondheid en de ontwikkeling van kinderen en jongeren te beschermen. Daarnaast zou Zweden ambitieuzere doelen moeten stellen als het land een "eerlijke bijdrage" wil leveren aan het terugdringen van de uitstoot wereldwijd.
Stockholm is volgens een wet uit 2017 verplicht om te werken aan het terugdringen van broeikasgassen in aanloop naar 2045. Het doel van Zweden is om tegen die tijd klimaatneutraal te zijn. De rechtszaak komt nu de nieuwe regering wordt bekritiseerd om het klimaatbeleid. Er zijn plannen om het milieuministerie te schrappen en in de begroting staan maatregelen die ervoor zullen zorgen dat de uitstoot in de transportsector toeneemt.
Thunberg stelt dat Back Friday, waarop veel winkels kortingen aanbiedingen, de "perfecte dag" is om de staat aan te klagen voor onvoldoende klimaatplannen. "Dus dat is wat we hebben gedaan, tot in de rechtbank!", laat ze op Twitter weten. De Zweedse activist (19) is een van de bekendste klimaatactivisten ter wereld. Ze voerde op 15-jarige leeftijd een 'schoolstaking voor het klimaat', die jongeren wereldwijd inspireerde om te betogen voor meer actie tegen klimaatverandering.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN/NUUK (ANP/RTR/AFP) - De Deense regering is blij dat de Amerikaanse president Trump geen geweld wil gebruiken bij de gewenste inlijving van Groenland, dat deel is van het Deense koninkrijk. Het is positief dat Trump zegt dat hij niet van plan is geweld te gebruiken, aldus de Deense minister van Buitenlandse Zaken. Maar de aanspraken blijven overeind en het probleem dus ook, aldus minister Lars Løkke Rasmussen.
46 minuten geledenVATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft laten weten ook te zijn uitgenodigd voor de door de Amerikaanse president Donald Trump beoogde vredesraad. Het Vaticaan gaat de uitnodiging overwegen voordat een antwoord wordt verstuurd. Trump heeft zo'n zestig landen uitgenodigd. Er hebben twintig of misschien wel 25 landen ingestemd, aldus de Amerikaanse gezant Steve Witkoff.
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is in Kyiv en niet in Davos. Dat meldt het presidentiële kantoor. President Trump suggereerde eerder in zijn toespraak op het World Economic Forum, dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, dat Zelensky "in het publiek zou kunnen zitten". Ook zei de Amerikaanse president dat hij de Oekraïense leider later op woensdag zou ontmoeten. Na zijn toespraak kwam hij daarop terug en noemde hij donderdag als de dag waarop hij Zelensky zou treffen.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Unie moet noodplannen maken om voorbereid te zijn op een eventuele terugtrekking van Amerikaanse troepen uit Europa, zo wil het Europees Parlement. Zo moeten concrete afspraken worden gemaakt over hoe lidstaten elkaar te hulp schieten als een EU-lidstaat militair wordt bedreigd. Hiertoe moet artikel 42.7 van het Europees Verdrag worden aangescherpt. Daarnaast moet een EU-troepenmacht worden gevormd.
2 uur geledenDAVOS (ANP) - Canada kan de Verenigde Staten maar beter wat dankbaarder zijn, waarschuwt de Amerikaanse president Donald Trump. "Canada bestaat dankzij de VS", zei Trump op het World Economic Forum. Hij reageerde op een veelgeprezen toespraak van de Canadese premier Mark Carney, die middelgrote landen opriep de krachten te bundelen om grootmachten van zich af te kunnen houden.
2 uur geledenADAMUZ (ANP) - Sinds de dodelijke treinbotsing zondag in Zuid-Spanje zijn uit de wrakstukken van de treinen 43 doden geborgen. Op twee lichamen na zijn alle stoffelijke resten geïdentificeerd, aldus de autoriteiten.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft bevestigd dat hij zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump woensdag zal ontmoeten in Davos. In zijn toespraak op het World Economic Forum (WEF) dat momenteel plaatsvindt in die Zwitserse plaats, zei Trump al Zelensky woensdag te ontmoeten.
2 uur geleden