Thuisbezorgd-eigenaar bij stijgers op Damrak na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway behoorde vrijdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley verhoogden het beleggingsadvies voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl naar kopen. Het aandeel steeg daarop ruim 4 procent. De algehele stemming op de aandelenmarkten was op de laatste dag van de turbulente beursweek voorzichtig positief. De wereldwijde beurzen kwamen deze week flink onder druk te staan na een historische koersval van de Japanse beurs op maandag. De vrees voor een recessie in de Verenigde Staten wakkerde daarbij een wereldwijde verkoopgolf aan.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 886,20 punten. De hoofdindex begon de week op bijna 879 punten en kelderde maandag naar 840 punten, maar lijkt desondanks op een kleine weekwinst af te stevenen. De graadmeter staat nog wel ruim onder het recordniveau van bijna 950 punten van half juli.
De MidKap klom 0,8 procent tot 870,72 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,3 procent. Ook op de Aziatische aandelenmarkten werden overwegend winsten geboekt, na het sterke herstel op Wall Street. De Nikkei in Tokio, die maandag dik 12 procent kelderde, hield het weekverlies uiteindelijk beperkt tot zo'n 2,5 procent.
Winsten
ASML, Besi en ASMI, die begin deze week rake klappen kregen, stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot 1,5 procent. De chipbedrijven profiteerden onder meer van sterke omzetcijfers van de Taiwanese chipproducent TSMC, een belangrijke klant van de machines van ASML. Supermarktconcern Ahold Delhaize, dat deze week met cijfers kwam, sloot de rij met een verlies van dik 2 procent.
In de MidKap verloor SBM Offshore ruim 1 procent. De maritiem dienstverlener werd donderdag nog 12 procent meer waard, dankzij sterke resultaten in de eerste jaarhelft.
Hargreaves Lansdown
Marel klom 1,5 procent. De aandeelhouders van het Amerikaanse John Bean Technologies (JBT) hebben ingestemd met de overname van de IJslandse slachtmachinemaker. JBT lanceerde eerder dit jaar een bod van zo'n 3,5 miljard euro op Marel.
CVC won een fractie. De investeringsmaatschappij neemt samen met het staatsinvesteringsfonds van Abu Dhabi de Britse financiële dienstverlener Hargreaves Lansdown over voor 5,4 miljard pond (zo'n 6,3 miljard euro).
De euro was 1,0926 dollar waard, vergeleken met 1,0911 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 76,08 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 79,00 dollar per vat.
Meer uit Financieel
OSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".
5 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwbouwwoningen is in het tweede kwartaal van dit jaar met ruim een tiende gedaald ten opzichte van dezelfde periode een jaar geleden. Het is het vierde kwartaal op rij dat minder nieuwbouwwoningen zijn verkocht. Het aantal verkochte bestaande woningen nam wel licht toe. Dat melden het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), het Kadaster en Eurostat.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De totale studieschuld van Nederlandse studenten en oud-studenten is voor het eerst gedaald. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van voorlopige cijfers. Begin 2026 bedroeg de totale studieschuld 28 miljard euro, een daling van 0,8 miljard euro vergeleken met het jaar ervoor.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Middelbare scholieren moeten bij hun schoolboeken nog te vaak zowel een papieren als een digitale versie aanschaffen. De Autoriteit Consument & Markt (ACM), die onderzoek deed naar de niet goed werkende markt, vindt deze koppelverkoop een "maatschappelijk ongewenste verkoopstrategie" en roept uitgevers op hiermee te stoppen. Ook zijn de boeken nog te vaak wegwerpexemplaren. Het aanbod van herbruikbare leerboeken is volgens de ACM de laatste jaren gedaald naar "bijna nul".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met de transactie is een bedrag van ongeveer 1,35 miljard dollar (1,2 miljard euro) gemoeid, meldt het concern.
8 uur geleden