Thuisbezorgd-eigenaar bij stijgers op Damrak na koopadvies
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway behoorde vrijdag tot de stijgers op de Amsterdamse beurs. De kenners van de Amerikaanse zakenbank Morgan Stanley verhoogden het beleggingsadvies voor het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl naar kopen. Het aandeel steeg daarop ruim 4 procent. De algehele stemming op de aandelenmarkten was op de laatste dag van de turbulente beursweek voorzichtig positief. De wereldwijde beurzen kwamen deze week flink onder druk te staan na een historische koersval van de Japanse beurs op maandag. De vrees voor een recessie in de Verenigde Staten wakkerde daarbij een wereldwijde verkoopgolf aan.
De AEX-index noteerde in de ochtendhandel 0,2 procent hoger op 886,20 punten. De hoofdindex begon de week op bijna 879 punten en kelderde maandag naar 840 punten, maar lijkt desondanks op een kleine weekwinst af te stevenen. De graadmeter staat nog wel ruim onder het recordniveau van bijna 950 punten van half juli.
De MidKap klom 0,8 procent tot 870,72 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs stegen tot 0,3 procent. Ook op de Aziatische aandelenmarkten werden overwegend winsten geboekt, na het sterke herstel op Wall Street. De Nikkei in Tokio, die maandag dik 12 procent kelderde, hield het weekverlies uiteindelijk beperkt tot zo'n 2,5 procent.
Winsten
ASML, Besi en ASMI, die begin deze week rake klappen kregen, stonden in de kopgroep van de AEX met winsten tot 1,5 procent. De chipbedrijven profiteerden onder meer van sterke omzetcijfers van de Taiwanese chipproducent TSMC, een belangrijke klant van de machines van ASML. Supermarktconcern Ahold Delhaize, dat deze week met cijfers kwam, sloot de rij met een verlies van dik 2 procent.
In de MidKap verloor SBM Offshore ruim 1 procent. De maritiem dienstverlener werd donderdag nog 12 procent meer waard, dankzij sterke resultaten in de eerste jaarhelft.
Hargreaves Lansdown
Marel klom 1,5 procent. De aandeelhouders van het Amerikaanse John Bean Technologies (JBT) hebben ingestemd met de overname van de IJslandse slachtmachinemaker. JBT lanceerde eerder dit jaar een bod van zo'n 3,5 miljard euro op Marel.
CVC won een fractie. De investeringsmaatschappij neemt samen met het staatsinvesteringsfonds van Abu Dhabi de Britse financiële dienstverlener Hargreaves Lansdown over voor 5,4 miljard pond (zo'n 6,3 miljard euro).
De euro was 1,0926 dollar waard, vergeleken met 1,0911 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 76,08 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 79,00 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Door problemen met de IT-systemen is het momenteel chaos in de winkels van Albert Heijn, zegt Jacqueline Twerda, vakbondsvrouw bij CNV. Volgens haar zijn medewerkers momenteel vooral bezig met het plakken van prijsstickers op de schappen, omdat de vermelde prijzen in de winkel regelmatig niet kloppen. De IT-systemen zijn naar verwachting pas dinsdagmiddag weer in de lucht, hoorde Twerda van medewerkers.
1 uur geledenMENLO PARK (ANP) - Meta is niet van plan om zijn AI-brillen van de markt te halen ondanks de ophef over deze brillen met camera, ook wel gluurbrillen genoemd. Alex Himel, directeur van Meta's brillentak, heeft maandag in gesprek met Nederlandse journalisten gereageerd op de commotie, die hij op zichzelf niet verrassend vindt.
1 uur geledenZAANDAM (ANP) - De politie en Albert Heijn (AH) staan met elkaar in contact, nadat het bedrijf zondag te maken kreeg met een cybersecurityincident. Dat zegt een woordvoerder van de politie. "Tot op dit moment is nog geen strafbaar feit vastgesteld", aldus de politiezegsman.
2 uur geledenZAANDAM (ANP/RTR) - De IT-problemen bij het moederbedrijf van Albert Heijn beperken zich niet tot Nederland. Ook bij ketens van Ahold Delhaize in het buitenland doen diensten het niet of liggen websites eruit.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese luchthavenorganisatie ACI Europe en Airlines for Europe (A4E), de grootste brancheorganisatie van luchtvaartmaatschappijen in Europa, waarschuwen maandag opnieuw voor een falend nieuw digitaal grenscontrolesysteem. Hierdoor lopen de wachttijden bij de grenscontrole nog altijd op, wat leidt tot grote verstoringen voor passagiers, luchthavens en luchtvaartmaatschappijen in het Schengengebied.
3 uur geledenZAANDAM (ANP) - Albert Heijn waarschuwt voor lege schappen in supermarkten de komende dagen als gevolg van het cybersecurityincident bij het bedrijf. Eerder op de dag werd bekend dat in meerdere distributiecentra het werk stilligt als gevolg van het veiligheidsincident. "Naar verwachting blijven diepvriesproducten, brood en langer houdbare producten beter beschikbaar dan bepaalde versproducten, zoals groenten en fruit", staat in een verklaring van het bedrijf.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ahold Delhaize was maandag de grootste verliezer bij de hoofdfondsen op de Amsterdamse beurs. Het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos en Gall & Gall kampt al sinds zondagmiddag met een cybersecurity incident. Om zijn IT-systemen te beschermen zag het concern zich genoodzaakt websites, apps en klantenservices van de winkels tijdelijk uit te schakelen. Ook worden er voorlopig geen online bestelde boodschappen bezorgd.
4 uur geleden