Thuisbezorgd-eigenaar bij stijgers op Damrak na adviesverhoging
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway behoorde woensdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl werd door de Franse bank BNP Paribas Exane van de verkooplijst gehaald en klom 0,5 procent. De algehele stemming op de Europese markten was voorzichtig positief. Beleggers kijken vooral uit naar de start van het cijferseizoen op Wall Street. Daar komen later op de dag de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs en Wells Fargo met kwartaalresultaten.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 887,92 punten. De MidKap klom 0,8 procent tot 821,18 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,2 procent. Londen steeg 0,7 procent, na een onverwachte daling van de Britse inflatie in december.
Naast de kwartaalcijfers van de Amerikaanse banken wordt ook gelet op het inflatiecijfer van de Verenigde Staten over december. Dat cijfer speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente.
ASML
ASML verloor 0,4 procent, na een verdere aanscherping van de export van productieapparatuur voor chips. Volgens minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) gaat het om "een zeer beperkt aantal technologieën en goederen". Het betreft onder meer specifieke meet- en inspectieapparatuur. Slechts een klein aantal bedrijven in Nederland is actief op dit gebied. Het gaat onder meer om ASML en ASMI. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. ASMI en Besi wonnen 0,3 procent.
Verzekeraar NN Group (min 0,6 procent) was de grootste daler in de AEX, na een verkoopadvies door Kepler Cheuvreux. Branchegenoot Aegon ging aan kop, met een plus van 1,9 procent. In de MidKap daalde Air France-KLM 0,2 procent. De kenners van de Britse bank Barclays verlaagden het beleggingsadvies voor de luchtvaartcombinatie naar verkopen. Envipco bleef onveranderd. Twee leden van de familie Bouri hebben een belang van bijna 14 procent in de fabrikant van statiegeldmachines verkocht.
De euro noteerde op 1,0301 dollar, tegen 1,0289 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,5 procent in prijs tot 77,92 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 80,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
ROME (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De oorlog in het Midden-Oosten stuwt ook de wereldwijde voedselprijzen. Volgens de Voedsel- en Landbouworganisatie van de Verenigde Naties (FAO) stegen deze in maart voor de tweede maand op rij, gedreven door met name hogere energieprijzen.
58 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Een containerschip van een Franse eigenaar is door de Straat van Hormuz gevaren, meldt persbureau Bloomberg. Daarmee lijkt de eerste doorvaart van een West-Europees schip sinds de start van de Iranoorlog volgens het persbureau een feit.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Investeerders van Vesteda hebben het bedrijf weer wat financiële lucht gegeven, nadat ze hebben ingestemd met een pakket maatregelen. Donderdag leek de grootste commerciële woningbelegger van Nederland nog verder onder financiële druk te komen, waardoor mogelijk veel woningen zouden moeten worden verkocht.
2 uur geledenGRONINGEN (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden worden "voorzichtig" weer aangevuld. Dat laat Gasunie vrijdagochtend weten. Donderdag vond de eerste vulling plaats. Door een koude winter was de gasvoorraad tot het laagste niveau in zeker tien jaar gezakt. Vanaf april mogen energiebedrijven de gasopslagen weer vullen voor de komende winter. De vraag was of dat ging gebeuren vanwege de hoge gasprijs als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten.
3 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel is vrijdag fors in prijs gestegen aan de Nederlandse pomp door de aanhoudende Iranoorlog. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de adviesprijs voor een liter diesel bij de grote oliemaatschappijen met meer dan 10 eurocent omhooggegaan.
4 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - De aandelenbeurzen in Azië lieten vrijdag herstel zien na verliezen van een dag eerder. Beleggers trokken zich op aan een bericht dat Iran samen met Oman aan een protocol werkt rondom de Straat van Hormuz. Japan en Zuid-Korea zijn voor olie erg afhankelijk van import uit het Midden-Oosten.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - Ruimtevaartbedrijf SpaceX mikt op een veel hogere waardering bij zijn beursgang dan eerder gemeld. De onderneming van multimiljardair Elon Musk hoopt dat de waarde bij de beursnotering uitkomt op meer dan 2 biljoen dollar, omgerekend 1,73 biljoen of 1730 miljard euro. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Na de overname van Musks AI-bedrijf xAI in februari werd de waarde nog geschat op 1,25 biljoen dollar.
5 uur geleden