Thuisbezorgd-eigenaar bij stijgers op Damrak na adviesverhoging
AMSTERDAM (ANP) - Just Eat Takeaway behoorde woensdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De eigenaar van Thuisbezorgd.nl werd door de Franse bank BNP Paribas Exane van de verkooplijst gehaald en klom 0,5 procent. De algehele stemming op de Europese markten was voorzichtig positief. Beleggers kijken vooral uit naar de start van het cijferseizoen op Wall Street. Daar komen later op de dag de grote Amerikaanse banken JPMorgan Chase, Citigroup, Goldman Sachs en Wells Fargo met kwartaalresultaten.
De AEX-index op het Damrak noteerde in de ochtendhandel 0,3 procent hoger op 887,92 punten. De MidKap klom 0,8 procent tot 821,18 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs wonnen tot 0,2 procent. Londen steeg 0,7 procent, na een onverwachte daling van de Britse inflatie in december.
Naast de kwartaalcijfers van de Amerikaanse banken wordt ook gelet op het inflatiecijfer van de Verenigde Staten over december. Dat cijfer speelt een belangrijke rol bij het rentebeleid. Bij een hoger dan verwachte inflatie kan de Federal Reserve voorzichtiger worden met het verder verlagen van de rente.
ASML
ASML verloor 0,4 procent, na een verdere aanscherping van de export van productieapparatuur voor chips. Volgens minister Reinette Klever (Buitenlandse Handel) gaat het om "een zeer beperkt aantal technologieën en goederen". Het betreft onder meer specifieke meet- en inspectieapparatuur. Slechts een klein aantal bedrijven in Nederland is actief op dit gebied. Het gaat onder meer om ASML en ASMI. De nieuwe exportcontrolemaatregel wordt op 1 april van kracht. ASMI en Besi wonnen 0,3 procent.
Verzekeraar NN Group (min 0,6 procent) was de grootste daler in de AEX, na een verkoopadvies door Kepler Cheuvreux. Branchegenoot Aegon ging aan kop, met een plus van 1,9 procent. In de MidKap daalde Air France-KLM 0,2 procent. De kenners van de Britse bank Barclays verlaagden het beleggingsadvies voor de luchtvaartcombinatie naar verkopen. Envipco bleef onveranderd. Twee leden van de familie Bouri hebben een belang van bijna 14 procent in de fabrikant van statiegeldmachines verkocht.
De euro noteerde op 1,0301 dollar, tegen 1,0289 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie steeg 0,5 procent in prijs tot 77,92 dollar. Brentolie kostte 0,4 procent meer op 80,22 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
8 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Oud-leden van het ledenparlement van FNV leggen zich niet neer bij een hervorming van de grootste vakbond van Nederland en stappen naar de Hoge Raad. Daarmee vechten ze een eerdere uitspraak van de ondernemingskamer aan. Die oordeelde eind vorig jaar dat de tijdelijke toezichthouders Lodewijk Asscher en Ton Heerts eenmalig de statuten bij FNV mochten wijzigen om een bestuurscrisis te bezweren.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Roestvrijstaalproducent Aperam is vrijdag met dubbele cijfers gestegen op de beurs in Amsterdam na beter dan verwachte kwartaalresultaten. Bovendien ziet de markt er voor de staalmaker goed uit, dankzij investeringen in defensie. Het aandeel is bijna 12 procent gestegen.
4 uur geledenZAANDAM (ANP) - Winkelconcern Ahold Delhaize heeft een arbitragezaak aangespannen tegen Servië omdat het land de winstmarges van supermarkten beperkt. Volgens het moederbedrijf van Albert Heijn, Delhaize en bol schendt de Servische regering met die maatregel een investeringsverdrag met Nederland.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Amazon ging vrijdag ruim 9 procent onderuit op de beurs in New York. Het bedrijf voert de investeringen in AI-infrastructuur fors op, waardoor de kapitaaluitgaven dit jaar oplopen tot 200 miljard dollar. De enorme investeringen van Amerikaanse techconcerns in AI houden de gemoederen flink bezig.
6 uur geledenSTAMFORD (ANP) - Het Amerikaanse tabaksconcern Philip Morris heeft dankzij zijn alternatieven voor het traditionele roken vorig jaar een recordomzet geboekt. De sigaretten van bijvoorbeeld het merk Marlboro werden wel minder verkocht, maar de groei van bijvoorbeeld de populaire Zyn-nicotinezakjes en vapes maakte die daling meer dan goed.
7 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - De boekingen bij reisorganisaties naar de Verenigde Staten voor komende zomer lopen achter, meldt reisbrancheorganisatie ANVR. In juni en juli organiseert het land het WK voetbal samen met Canada en Mexico. Er zijn al langer berichten dat de VS minder gewild zijn als reisbestemming.
8 uur geleden