Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Thuisbatterij kan helpen bij problemen op stroomnet, ook nadelen

Thuisbatterij kan helpen bij problemen op stroomnet, ook nadelen

DEN HAAG (ANP) - De thuisbatterij kan helpen bij de problemen op het stroomnet, maar heeft ook nadelen. Dat zeggen twee kenners van de sector in gesprek met het ANP. Bij juist gebruik kan een thuisaccu helpen de onbalans op het net te verminderen, maar ze zijn nog duur en hebben weinig capaciteit.

Op het laagspanningsnet, dat elektriciteit transporteert naar onder meer huishoudens, is soms meer aanbod dan het net aankan. Dat komt bijna altijd doordat mensen te veel zonnestroom willen leveren aan het net. Met een thuisbatterij kan die energie worden opgeslagen en op een later moment worden gebruikt, waardoor die niet op de piekmomenten aan het net teruggeleverd hoeft te worden.

Stephan Brandligt, onafhankelijk coördinator van de Actieagenda Netcongestie Laagspanningsnetten, denkt niet dat elk Nederlands huishouden binnen enkele jaren een thuisbatterij heeft. Die zijn nu nog erg duur, met een prijs van ongeveer 4000 euro, legt hij uit. Ook zijn er nog maar weinig leveranciers die ze maken.

Financiële overwegingen

Partijen die nu batterijen gebruiken, doen dit vooral uit financiële overwegingen. De huidige prijsprikkels zijn uitsluitend gebaseerd op de energiemarkten. De batterij laadt op als de zon schijnt en ontlaadt als er vraag is, maar kan niet alle zonne-energie die op een dag wordt geproduceerd opslaan. Hierdoor wordt de piek niet of nauwelijks verlaagd.

Daarom wordt nog volop onderzocht in hoeverre thuisbatterijen echt een oplossing bieden voor het volle stroomnet, legt Brandligt uit. "Voordat iedereen thuisbatterijen neemt en netproblemen erger worden."

Charmante oplossing

Cor Brockhoven, portefeuilleregisseur gebouwde omgeving bij netbeheerder Enexis, noemt thuisbatterijen "best een charmante oplossing" voor de opslag van zonne-energie, maar benadrukt ook de nadelen. "In de zomer zou je veel willen opslaan en dan blijkt dat een batterij best snel vol is." De capaciteit van een thuisbatterij is bijvoorbeeld veel te klein om een elektrische auto één keer op te laden. Ook hij zegt dat een batterij nu nog te duur is.

Brockhoven ziet meer in de buurtbatterij als oplossing. Die kun je als buurt kopen en functioneert goed functie voor het opslaan van zonne-energie, denkt hij.

Brandligt denkt bijvoorbeeld eerder aan het efficiënt gebruiken van de batterijen in elektrische auto's zelf. "Die kan je ook op een gunstig moment laden met je eigen stroom en vervolgens ontladen. Zo kan je er in feite hetzelfde mee."

Meer uit Financieel

Ruim helft huishoudens heeft vertrouwen in financiële sector

AMSTERDAM (ANP) - Ruim de helft van de Nederlandse huishoudens heeft vertrouwen in financiële instellingen zoals banken, verzekeraars en pensioenfondsen. Dat meldt De Nederlandsche Bank (DNB). Het vertrouwen blijft daarmee stabiel vergeleken met vorig jaar, aldus de centrale bank op basis van jaarlijks onderzoek.

1 uur geleden
Oliedienstverlener SBM Offshore stijgt op Damrak na resultaten

AMSTERDAM (ANP) - SBM Offshore behoorde donderdag tot de winnaars op de Amsterdamse beurs. De maritieme oliedienstverlener zag de omzet afgelopen kwartaal flink stijgen en werd opnieuw iets positiever over het resultaat dit jaar. Topman Øivind Tangen sprak van sterke prestaties en een toenemende activiteit in de belangrijkste markten van het bedrijf.

2 uur geleden
Vakbond De Unie geschrokken van nieuw banenverlies bij ASN Bank

UTRECHT (ANP) - Vakbond De Unie is "geschrokken" van het nieuwe banenverlies bij ASN Bank. Het financiële concern kondigde donderdagochtend aan nog eens 850 tot 950 arbeidsplaatsen te schrappen. Dat komt bovenop het verlies van 731 banen eerder door een grote transformatie van ASN Bank, voorheen de Volksbank.

2 uur geleden
Action groeit verder in Europa, eerste winkels in Roemenië

ZWAAGDIJK (ANP) - Discountwinkelketen Action heeft in het derde kwartaal zijn groei in Europa voortgezet met de opening van de eerste winkels in Roemenië. Volgens het bedrijf zijn in de eerste negen maanden van dit jaar in totaal 221 winkels toegevoegd aan het netwerk, dat daarmee groeide tot 3139 winkels in veertien Europese landen.

3 uur geleden
Siemens boekt voor derde jaar op rij recordwinst

MÜNCHEN (ANP/DPA/BLOOMBERG) - Siemens heeft in het afgelopen gebroken boekjaar opnieuw een recordwinst behaald. Het Duitse industrieconcern profiteerde onder meer van de verkoopopbrengst van het onderdeel Innomotics, dat zware elektromotoren voor schepen en mijnbouwapparatuur maakt. Die verkoop was onderdeel van de strategie van Siemens om te stoppen met de productie van zware machines en zich te richten op softwaregestuurde productlijnen met hogere winstmarges.

3 uur geleden
ASN Bank gaat nog eens honderden banen schrappen

UTRECHT (ANP) - ASN Bank schrapt nog eens honderden banen als onderdeel van een grote transformatie van het bedrijf, dat voorheen bekendstond als de Volksbank. Eerder vielen er al 731 arbeidsplaatsen weg en moesten honderden kantoren van dochtermerken SNS en RegioBank sluiten.

3 uur geleden
Consumentenbond dagvaardt Booking na start massaclaim

AMSTERDAM (ANP) - De Consumentenbond en Stichting Consumenten Competition Claims (CCC) hebben Booking.com voor de rechter gedaagd. De organisaties zijn eind juni een claimprocedure gestart. Gesprekken met de hotelboekingssite hebben volgens de organisaties onvoldoende opgeleverd, waardoor ze nu naar de rechter stappen.

4 uur geleden