Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Thuisbatterij kan helpen bij problemen op stroomnet, ook nadelen

Thuisbatterij kan helpen bij problemen op stroomnet, ook nadelen

DEN HAAG (ANP) - De thuisbatterij kan helpen bij de problemen op het stroomnet, maar heeft ook nadelen. Dat zeggen twee kenners van de sector in gesprek met het ANP. Bij juist gebruik kan een thuisaccu helpen de onbalans op het net te verminderen, maar ze zijn nog duur en hebben weinig capaciteit.

Op het laagspanningsnet, dat elektriciteit transporteert naar onder meer huishoudens, is soms meer aanbod dan het net aankan. Dat komt bijna altijd doordat mensen te veel zonnestroom willen leveren aan het net. Met een thuisbatterij kan die energie worden opgeslagen en op een later moment worden gebruikt, waardoor die niet op de piekmomenten aan het net teruggeleverd hoeft te worden.

Stephan Brandligt, onafhankelijk coördinator van de Actieagenda Netcongestie Laagspanningsnetten, denkt niet dat elk Nederlands huishouden binnen enkele jaren een thuisbatterij heeft. Die zijn nu nog erg duur, met een prijs van ongeveer 4000 euro, legt hij uit. Ook zijn er nog maar weinig leveranciers die ze maken.

Financiële overwegingen

Partijen die nu batterijen gebruiken, doen dit vooral uit financiële overwegingen. De huidige prijsprikkels zijn uitsluitend gebaseerd op de energiemarkten. De batterij laadt op als de zon schijnt en ontlaadt als er vraag is, maar kan niet alle zonne-energie die op een dag wordt geproduceerd opslaan. Hierdoor wordt de piek niet of nauwelijks verlaagd.

Daarom wordt nog volop onderzocht in hoeverre thuisbatterijen echt een oplossing bieden voor het volle stroomnet, legt Brandligt uit. "Voordat iedereen thuisbatterijen neemt en netproblemen erger worden."

Charmante oplossing

Cor Brockhoven, portefeuilleregisseur gebouwde omgeving bij netbeheerder Enexis, noemt thuisbatterijen "best een charmante oplossing" voor de opslag van zonne-energie, maar benadrukt ook de nadelen. "In de zomer zou je veel willen opslaan en dan blijkt dat een batterij best snel vol is." De capaciteit van een thuisbatterij is bijvoorbeeld veel te klein om een elektrische auto één keer op te laden. Ook hij zegt dat een batterij nu nog te duur is.

Brockhoven ziet meer in de buurtbatterij als oplossing. Die kun je als buurt kopen en functioneert goed functie voor het opslaan van zonne-energie, denkt hij.

Brandligt denkt bijvoorbeeld eerder aan het efficiënt gebruiken van de batterijen in elektrische auto's zelf. "Die kan je ook op een gunstig moment laden met je eigen stroom en vervolgens ontladen. Zo kan je er in feite hetzelfde mee."

Meer uit Financieel

Bloomberg: sterkste daling olieproductie OPEC-landen sinds 1989

NEW YORK (ANP) - De productie van ruwe olie door het oliekartel OPEC liet vorige maand de grootste daling in zeker vier decennia zien door de exportverstoringen die de oorlog in het Midden-Oosten heeft veroorzaakt. Persbureau Bloomberg meldt na onderzoek dat de productie in maart met bijna 7,6 miljoen vaten per dag is afgenomen tot 22 miljoen vaten per dag.

30 minuten geleden
Leiders IEA, IMF en Wereldbank praten maandag over Iranoorlog

PARIJS (ANP) - De leiders van het Internationaal Energieagentschap (IEA), het Internationaal Monetair Fonds (IMF) en de Wereldbank spreken elkaar maandag over de gevolgen van de Iranoorlog. Dat meldt het hoofd van het IEA, Fatih Birol, dinsdag op X.

1 uur geleden
Brazilië zet Chinese BYD op zwarte lijst na slavernijschandaal

SAO PAULO (ANP/RTR) - Brazilië heeft de Chinese elektrische autofabrikant BYD op een lijst geplaatst van werkgevers die hun werknemers onder slavernijachtige omstandigheden aan het werk hebben gezet. Dat gebeurde na een schandaal in 2024 waarbij Chinese werknemers slachtoffer zouden zijn geweest van mensenhandel en misleidende contracten. De lijst van het Braziliaanse ministerie van Arbeid kan de reputatie van de autofabrikant flink schaden.

2 uur geleden
UMG wint in lagere AEX-index na overnamevoorstel Pershing Square

AMSTERDAM (ANP) - Universal Music Group (UMG) eindigde dinsdag bovenaan de AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam. Investeringsfonds Pershing Square Holdings van miljardair Bill Ackman deed een overnamebod op het muziekconcern van platenlabels met bekende artiesten als Taylor Swift en Billie Eilish. Ondanks de koerswinst van UMG (plus 11,4 procent) sloot de AEX licht lager.

4 uur geleden
Sterke groei nieuwe motorverkoop, occasions redelijk stabiel

DEN HAAG (ANP) - De verkoop van nieuwe motoren in Nederland is in het eerste kwartaal van dit jaar met 19 procent gestegen tot 5931 exemplaren, een nieuw record. In dezelfde periode daalde het aantal verkochte gebruikte motorfietsen licht, tot 33.883 stuks. Dat maakte RDC, het databedrijf dat voertuigregistraties bijhoudt, dinsdag bekend.

4 uur geleden
Fors meer nieuwe elektrische auto's verkocht in Duitsland

BERLIJN (ANP/DPA) - Duitsers kochten in maart ruim 66 procent meer nieuwe elektrische auto's dan in dezelfde periode vorig jaar. De verkoop is fors gestegen vanwege de sterk gestegen benzineprijzen, meldt de Duitse nationale autoriteit voor motorvoertuigen. In totaal werden er in maart 71.000 elektrische voertuigen geregistreerd.

6 uur geleden
Beurzen in New York openen lager na escalerende taal Trump

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met kleine verliezen aan de dag begonnen. Beleggers wachten de naderende deadline af die de Amerikaanse president Donald Trump heeft gegeven voor Iran om tot een akkoord over een staakt-het-vuren te komen. Hij gebruikte op sociale media escalerend taalgebruik en zei dat "een volledige beschaving zal sterven".

6 uur geleden