'Thijs H. zat in psychose tijdens drievoudige moord'
DEN BOSCH (ANP) - Thijs H. verkeerde in een psychose toen hij drie mensen doodde. Dat betogen zijn advocaten tijdens het door de 29-jarige H. aangespannen hoger beroep in het gerechtshof in Den Bosch.
"Die psychose is de enige reden, er is geen ander motief denkbaar. Thijs is geen psychopaat die genoegen haalt uit geweld", aldus advocaat Job Knoester. Hij wil dat er extra onderzoek komt naar de geestesgesteldheid van H., zei hij vrijdag tijdens een zogeheten regiezitting, waarbij de onderzoekswensen worden besproken. Wanneer het hof de zaak inhoudelijk gaat behandelen, is nog niet duidelijk.
H. is vorig jaar door de rechtbank in Maastricht veroordeeld tot achttien jaar cel en tbs met dwang voor drievoudige moord. H. heeft eerder al toegegeven dat hij op 4 mei 2019 in de Scheveningse Bosjes in Den Haag een 56-jarige vrouw heeft gedood. Drie dagen later sloeg hij toe op de Brunssummerheide, waar hij eerst een 63-jarige vrouw doodstak en korte tijd later een 68-jarige man. De slachtoffers werden plotseling aangevallen en met veel geweld om het leven gebracht.
Waanideeën
Volgens Knoester had H. waanideeën tijdens een langere periode en doodde hij daarom. Als iemand volledig ontoerekeningsvatbaar is, kan geen celstraf opgelegd worden, wel tbs. Echter, volgens de rechtbank dikte H. symptomen aan en kleurde hij gedragingen achteraf in om volledig ontoerekeningsvatbaar te worden verklaard. Dat inkleuren deed hij volgens de rechtbank op basis van op internet gezochte verhalen over symptomen van psychopathie, medicijn- en drugsgebruik.
H. vertelde de rechter vrijdag dat hij onder meer in hoger beroep is gegaan omdat er "door de rechtbank aannames zijn gedaan die niet kloppen". Ook vindt hij dat zijn ouders en vrienden door zowel het Openbaar Ministerie als door de rechtbank "geschoffeerd" zijn. "Terwijl zij niets met de zaak te maken hebben."
Over de rol van met name de moeder van H. was in de rechtbank gesproken, omdat zij hem mogelijk de hand boven het hoofd heeft gehouden.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
8 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
6 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
8 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
10 uur geledenHOUTEN (ANP) - Na zonsondergang zondag koelt het flink af, en tijdens koningsnacht blijft het droog. Maandag, Koningsdag, begint zonnig en fris, met in de middag grote temperatuurverschillen door het land. Later op de dag komt er meer bewolking, met af en toe een bui, verwacht Weeronline.
11 uur geleden