
Theater Tuschinski op de lijst van Europees filmerfgoed
AMSTERDAM (ANP) - De European Film Academy (EFA) heeft Koninklijk Theater Tuschinski in Amsterdam uitgeroepen tot Europees filmerfgoed. Dat heeft het Nederlands Filmfonds vrijdag bekendgemaakt. Een plaquette bij de ingang, bij de oude kassa, bevestigt deze nieuwe status als 'Europese filmschat'.
De EFA houdt sinds 2015 een lijst bij van plekken die speciale, gezaghebbende betekenis hebben gehad voor de filmgeschiedenis. Op de lijst staan locaties die in beroemde films te zien waren, zoals de Trevifontein in Rome, het reuzenrad in Wenen, de trappen in Odessa waar de beroemde trappenscène van Pantserkruiser Potemkin werd gedraaid en het boekwinkeltje uit de romantische klassieker Notting Hill. De organisatie wil met deze lijst zorgen dat deze belangrijke filmlocaties voor het nageslacht bewaard blijven.
Bioscoop Tuschinski werd in 1921 geopend door Abraham Tuschinski. Het gebouw staat inmiddels te boek als architectonisch monument. In 2021 kreeg Tuschinski het predicaat Koninklijk.
Meer uit Binnenland
MIDDELBURG (ANP) - Na maanden waarin veel te veel bussen uitvielen, verloopt het openbaar vervoer in Zeeland weer naar tevredenheid van de provincie. Gedeputeerde Harry van der Maas stelde vervoersbedrijf Connexxion voor de zomer een ultimatum: als het percentage uitgevallen ritten voor 1 oktober niet was teruggebracht tot onder de 2 procent, zou een boete volgen. Van der Maas vertelde vrijdag dat afgelopen maand amper 1 procent van de bussen uitviel.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sommige oud-studenten moeten de komende vijf jaar een iets hogere rente betalen over hun studieschuld. Het tarief gaat omhoog van 2,21 procent naar 2,29 procent, kondigt de Dienst Uitvoering Onderwijs (DUO) aan. Het is nog wel aanzienlijk lager dan de 2,95 procent van een paar jaar geleden.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Vier activisten die woensdagavond deelnamen aan de blokkade van het treinverkeer op Amsterdam Centraal zitten nog vast. Dat zegt een woordvoerder van de politie. Bij de actie werden twintig mensen van de activistengroep Extinction Rebellion (XR) aangehouden. Zestien van hen werden donderdagavond en vrijdagochtend vrijgelaten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederland trekt minder geld uit voor Europese ruimtemissies. Het bedrag voor de komende drie jaar is 170 miljoen euro, heeft het kabinet vrijdag bekendgemaakt.
2 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - De herbouw van de ingestorte parkeergarage in Nieuwegein gaat in de week van 20 oktober van start. Dat meldt het St. Antonius Ziekenhuis, waar de garage naast staat. Op 24 mei vorig jaar stortten de rijhellingen van de garage in. Niemand raakte gewond.
3 uur geledenCARACAS (ANP) - De Venezolaanse oppositieleider María Corina Machado noemt het winnen van de Nobelprijs voor de Vrede een "enorme erkenning" voor de strijd die de Venezolanen al jaren voeren voor vrijheid. Ze doet op X ook een beroep op de Amerikaanse president Donald Trump, die zelf aanspraak maakte op de prestigieuze onderscheiding, maar misgreep.
3 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - De Radboud Universiteit in Nijmegen zou zich ervoor moeten inzetten dat Israël voorlopig niet meer mag meedoen aan gezamenlijke Europese onderzoeksprojecten. Een speciale commissie van de universiteit komt vrijdag met dat advies.
4 uur geleden