Thaise regering trekt decreet tegen protesten in
BANGKOK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Thaise regering heeft een nooddecreet ingetrokken dat was bedoeld om protesten de kop in te drukken. Door de strengere maatregelen, met onder meer een samenscholingsverbod voor meer dan vijf personen, zwelden de protesten juist aan.
Door de stap lijkt premier Prayuth Chan-ocha wat tegemoet te willen komen aan de demonstranten. De betogers tegen de regering gaven de premier kort voor de bekendmaking drie dagen om op te stappen en andere eisen in te willigen, waaronder een hervorming van de monarchie in het Zuidoost-Aziatische land. Zij leken daarmee de uitgestoken hand van de premier in een eerdere televisietoespraak af te wijzen.
Duizenden betogers braken woensdagavond door politiebarricades en prikkeldraadversperringen om naar het kantoor van de premier te trekken. Ze verzamelden zich bij het gebouw, vlak nadat de eerste minister had bekendgemaakt dat de regering bereid is om een nooddecreet dat grote samenkomsten verbiedt, in te trekken zolang de betogingen vreedzaam blijven. Vrije Jeugd, een van de protestorganisaties, stelde het ultimatum woensdagavond op Facebook. "Als de regering niet binnen drie dagen antwoordt, zal het volk terugkomen met hogere eisen dan eerder."
Prayuth en zijn regering worstelen met de aanzwellende massademonstraties, die geïnspireerd zijn op de spontane betogingen in Hongkong om de politie te ontlopen en het nooddecreet van afgelopen week te trotseren. De betogers willen meer democratie en een omverwerping van de machtige koningsgezinde elite. De regering probeert hard en bloedig optreden tegen de demonstranten dat de economie kan schaden vooralsnog te vermijden.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv is een grote hoeveelheid hulpgoederen van het Rode Kruis verloren gegaan. Een van de belangrijkste opslaglocaties met daarin hulpgoederen met een waarde van meer dan 1,5 miljoen euro werd volledig verwoest, aldus het Rode Kruis.
12 minuten geledenKYIV (ANP/AFP) - Door nachtelijke Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv zijn ten minste 21 doden gevallen, melden de hulpdiensten. Daarnaast zouden 85 mensen gewond zijn geraakt, onder wie twee kinderen. Eerder werden zeventien doden gemeld.
40 minuten geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Door een bomexplosie in de Syrische hoofdstad Damascus zijn zeker vijf doden gevallen. Nog eens zestien mensen raakten gewond, melden de Syrische autoriteiten.
42 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement namens het hele land excuses aangeboden aan vrouwen die in de vorige eeuw onder druk hun kinderen hebben afgestaan. Hij sprak terwijl gedupeerden toekeken vanaf de publieke tribune over een "schandvlek" in de Britse geschiedenis en bevestigde dat wordt gekeken naar compensatieregelingen.
4 uur geledenVILNIUS (ANP/RTR) - Litouwen wil af van het verbod op het plaatsen van kernwapens op zijn grondgebied. Het parlement gaat die bepaling uit de grondwet halen, zegt president Gitanas Nausėda, net als NAVO-bondgenoot Finland dit voorjaar al deed.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël staat donderdag stil bij de grote Hamas-aanval van 7 oktober 2023, duizend dagen geleden. Er staan zowel herdenkingen gepland als protesten over het optreden van de autoriteiten rond de aanval.
6 uur geledenKYIV (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De burgemeester van Kyiv heeft de aanval op de Oekraïense hoofdstad de grootste tot dusver in de oorlog met Rusland genoemd. "Morgen, 3 juli, is uitgeroepen tot dag van rouw in Kyiv, ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de meest omvangrijke aanval van de vijand op de hoofdstad", stelt Vitali Klitsjko op sociale media.
6 uur geleden