Thaise oud-premier Thaksin (74) komt vervroegd vrij
BANGKOK (ANP) - De Thaise oud-premier Thaksin Shinawatra komt vervroegd vrij, meldt de Thaise minister van Justitie Tawee Sodsong aan lokale media. Mogelijk wordt de 74-jarige Thaksin dit weekend al vrijgelaten.
Thaksin hoeft zijn celstraf volgens de minister niet langer uit te zitten, omdat hij behoort tot een groep gevangenen die ofwel ouder dan 70 jaar is of in kritieke toestand in gevangenschap zit. Zo'n 930 andere gevangenen komen ook vrij.
De oud-premier keerde in september 2023 terug in Thailand na vijftien jaar in het buitenland te hebben gezeten. Hij werd direct de gevangenis in gestuurd, maar werd na een paar uur al opgenomen in het ziekenhuis omdat artsen zorgen hadden over zijn hart en hoge bloeddruk. Hij wordt daar nog altijd behandeld. Zijn celstraf werd door de koning al gauw verlaagd van acht jaar naar een jaar.
De steenrijke Thaksin was premier vanaf 2001 tot hij in 2006 hardhandig werd afgezet door het Thaise leger. Hij werd daarna vervolgd voor omkoping en machtsmisbruik en vluchtte daarom naar het buitenland. Hij kwam terug op de dag dat Thailand Srettha Thavisin als nieuwe premier aanstelde. Die is van de partij Pheu Thai, waar Thaksin ook banden mee heeft. Daarom gingen er geruchten dat de oud-premier een deal zou hebben gesloten met de nieuwe regering.
Meer uit Buitenland
NAQURA (ANP/AFP) - Afgevaardigden van Israël en Libanon hebben in het VN-hoofdkwartier in Naqura, aan de grens van Libanon met Israël, met elkaar gesproken. Volgens Israël was de sfeer "positief". De Libanese premier Nawaf Salam heeft beklemtoond dat het onderhoud onderdeel was van gesprekken over een afgelopen jaar overeengekomen staakt-het-vuren. "We zijn nog niet aan vredesgesprekken toe", zei Salam. Hij erkent dat economische banden met Israël voor Libanon goed kunnen zijn, maar daar zijn we volgens hem nog ver van.
26 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Ook niet-NAVO-landen Australië en Nieuw-Zeeland springen bij om Oekraïne aan noodzakelijke Amerikaanse wapens te helpen. De twee landen hebben toegezegd bij te dragen aan het zogeheten PURL-inkoopprogramma, zegt NAVO-topman Mark Rutte.
4 uur geledenNEW ORLEANS (ANP) - Het Amerikaanse Homeland Security is begonnen met een grote operatie in New Orleans om migranten op te pakken. Tientallen en mogelijk honderden agenten worden de komende weken naar de stad in de zuidelijke staat Louisiana gestuurd.
5 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïne heeft de Russische Droezjba-oliepijplijn aangevallen, meldt onder meer The Kyiv Independent op basis van ingewijden. De aanval zou hebben plaatsgevonden in de regio Tambov, enkele honderden kilometers ten zuidoosten van Moskou.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie ziet een gezamenlijke EU-lening als enige alternatief voor een reparatielening aan Oekraïne op basis van de bevroren Russische tegoeden. Dat staat in een concreet voorstel voor het financieren van Oekraïne in 2026 en 2027.
7 uur geledenGENÈVE (ANP) - Volker Türk, de mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, zegt dat de onderdrukking in Oeganda toeneemt in aanloop naar de verkiezingen van volgende maand. Nederland sloot in september een overeenkomst met dat Afrikaanse land over het opzetten van een opvangcentrum voor migranten die door Nederland worden uitgezet.
7 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Duitsland heeft woensdag de eerste delen in gebruik genomen van een raketafweersysteem van Israëlische makelij. Het Arrow 3-schild beschermt ook Israël, eerder dit jaar bijvoorbeeld nog tegen Iraanse raketten.
7 uur geleden