Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Thaise ministers veroordeeld tot celstraffen en baan kwijt

Thaise ministers veroordeeld tot celstraffen en baan kwijt

BANGKOK (ANP/AFP) - Drie Thaise ministers zijn woensdag veroordeeld tot celstraffen van vijf tot zeven jaar wegens opruiing. Ze werden schuldig bevonden aan deelname aan antiregeringsdemonstraties. Hun bevoegdheden als ministers zijn ze kwijt.

De rechtbank in Bangkok veroordeelde in totaal 26 mensen. Onder hen ook oud-vicepremier Suthep Thaugsuban, die vijf jaar gevangenisstraf kreeg.

Suthep leidde de massale protesten die dienden om een militaire staatsgreep te legitimeren die premier Prayut Chan-O-Cha in 2014 aan de macht bracht. De politieke beweging van Suthep won aan belang in 2013 in een poging de invloed van ex-premier Thaksin Shinawatra te temperen en is inmiddels opgeheven.

De van corruptie beschuldigde Thaksin was in 2006 bij een coup uit zijn functie gezet, maar bleef een prominent figuur. Zijn zus Yingluck werd in 2011 premier. Zij werd drie jaar later afgezet door het machtige legerapparaat na maanden van gewelddadige protesten die werden geleid door Suthep en zijn bondgenoten, onder wie de nu veroordeelde drie ministers.

Sindsdien is coupleider Prayut aan de macht, in eerste instantie als hoofd van een militair regime en vanaf 2019 als leider van een gekozen regering. Prayuts regering lag de afgelopen tijd onder vuur vanwege onder meer het coronabeleid, maar overleefde afgelopen weekend een vertrouwensstemming. Massale demonstraties tegen zijn bewind en voor hervorming van de monarchie zijn de laatste maanden wat afgezwakt. Vier protestleiders zijn vastgezet omdat ze de koning zouden hebben beledigd.

Het vonnis van woensdag is volgens waarnemers een signaal aan de veelal jonge betogers dat rechters te vertrouwen zijn nu blijkt dat ze ook regeringsleden bestraffen. De zaak wordt nog wel vervolgd in hoger beroep.

Meer uit Buitenland

Doden en tientallen vermisten na aardverschuiving in Indonesië

JAKARTA (ANP/RTR) - Door een aardverschuiving in de Indonesische provincie West-Java zijn zeker acht mensen om het leven gekomen. 82 personen worden vermist. Dat heeft de Indonesische rampenbestrijdingsdienst zaterdag gemeld. De aardverschuiving trof volgens lokale autoriteiten een dorp in de regio West-Bandung, een gebied waar de afgelopen dagen erg veel regen viel.

17 minuten geleden
Oekraïne hekelt Russische aanvallen te midden van overleg

KYIV (ANP/AFP) - Oekraïne heeft uitgehaald naar Rusland vanwege nieuwe luchtaanvallen te midden van onderhandelingen in Abu Dhabi. Oekraïense, Russische en Amerikaanse delegaties praten daar zaterdag voor de tweede dag op rij over het stoppen van de oorlog.

1 uur geleden
Bijna 6000 gebouwen in Kyiv zonder verwarming

KYIV (ANP/RTR) - Bijna 6000 gebouwen in Kyiv zitten zonder verwarming na een nieuwe nachtelijke Russische aanval, verklaart burgemeester Vitali Klitsjko. In de Oekraïense hoofdstad is zaterdagochtend een temperatuur van -12 graden gemeten.

2 uur geleden
Oekraïne: Rusland voert luchtaanvallen uit op Kyiv en Charkiv

KYIV (ANP/RTR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag meerdere plekken in de Oekraïense hoofdstad Kyiv aangevallen met drones. De luchtafweer van de stad is ingeschakeld, melden Oekraïense autoriteiten. Burgemeester Vitali Klitsjko stelt op Telegram dat twee districten aan weerszijden van de rivier de Dnipro zijn geraakt. Volgens hem is er sprake van een grootschalige aanval, waarbij zeker één persoon om het leven is gekomen en vier mensen gewond zijn geraakt.

3 uur geleden
Iran waarschuwt: elke soort aanval geldt als totale oorlog

TEHERAN (ANP/RTR) - Iran zal elke aanval van de Verenigde Staten beschouwen als een totale oorlog tegen het land. Dat heeft een hoge Iraanse functionaris die anoniem wil blijven vrijdag tegen persbureau Reuters gezegd. Hij deed de uitspraak vooruitlopend op de komst van Amerikaanse vliegdekschepen en ander militair materieel naar het Midden-Oosten in de komende dagen.

4 uur geleden
Witte Huis verwerpt kritiek op Trumps uitspraken over NAVO

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering heeft kritiek op uitspraken van president Donald Trump over het optreden van NAVO-landen in Afghanistan van de hand gewezen. Trump zei rond zijn bezoek aan het World Economic Forum in Davos dat militairen van NAVO-bondgenoten in Afghanistan de frontlinie zouden hebben gemeden.

9 uur geleden
Californië sluit zich aan bij VN-netwerk na vertrek VS uit WHO

SACRAMENTO (ANP/RTR) - Californië sluit zich aan bij een internationaal netwerk van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) dat wordt ingezet bij uitbraken van infectieziekten. Het is de eerste Amerikaanse staat die dat doet, nadat de Verenigde Staten zich donderdag officieel terugtrokken uit de VN-organisatie WHO.

10 uur geleden