Thaise ministers veroordeeld tot celstraffen en baan kwijt
BANGKOK (ANP/AFP) - Drie Thaise ministers zijn woensdag veroordeeld tot celstraffen van vijf tot zeven jaar wegens opruiing. Ze werden schuldig bevonden aan deelname aan antiregeringsdemonstraties. Hun bevoegdheden als ministers zijn ze kwijt.
De rechtbank in Bangkok veroordeelde in totaal 26 mensen. Onder hen ook oud-vicepremier Suthep Thaugsuban, die vijf jaar gevangenisstraf kreeg.
Suthep leidde de massale protesten die dienden om een militaire staatsgreep te legitimeren die premier Prayut Chan-O-Cha in 2014 aan de macht bracht. De politieke beweging van Suthep won aan belang in 2013 in een poging de invloed van ex-premier Thaksin Shinawatra te temperen en is inmiddels opgeheven.
De van corruptie beschuldigde Thaksin was in 2006 bij een coup uit zijn functie gezet, maar bleef een prominent figuur. Zijn zus Yingluck werd in 2011 premier. Zij werd drie jaar later afgezet door het machtige legerapparaat na maanden van gewelddadige protesten die werden geleid door Suthep en zijn bondgenoten, onder wie de nu veroordeelde drie ministers.
Sindsdien is coupleider Prayut aan de macht, in eerste instantie als hoofd van een militair regime en vanaf 2019 als leider van een gekozen regering. Prayuts regering lag de afgelopen tijd onder vuur vanwege onder meer het coronabeleid, maar overleefde afgelopen weekend een vertrouwensstemming. Massale demonstraties tegen zijn bewind en voor hervorming van de monarchie zijn de laatste maanden wat afgezwakt. Vier protestleiders zijn vastgezet omdat ze de koning zouden hebben beledigd.
Het vonnis van woensdag is volgens waarnemers een signaal aan de veelal jonge betogers dat rechters te vertrouwen zijn nu blijkt dat ze ook regeringsleden bestraffen. De zaak wordt nog wel vervolgd in hoger beroep.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - Door Russische aanvallen op energie-infrastructuur van Oekraïne is de stroom in delen van het noorden, oosten en zuiden uitgevallen, meldt het Oekraïense ministerie van Energie. Het gaat onder meer om delen van Odesa en Cherson.
53 minuten geledenKYIV (ANP) - Door Russische aanvallen op energie-infrastructuur in het noorden en zuidoosten van Oekraïne is de stroom in enkele regio's uitgevallen. Dat meldt het Oekraïense ministerie van Energie op Telegram. Onder meer in delen van Odesa, Mykolajiv en Cherson zitten mensen zonder elektriciteit. Volgens het ministerie wordt alles in het werk gesteld om de stroomuitval het hoofd te bieden.
56 minuten geledenBANGKOK (ANP) - Thaise troepen, waaronder gevechtsvliegtuigen, hebben zaterdagochtend plaatselijke tijd aanvallen op het betwiste grensgebied met Cambodja uitgevoerd, ondanks een staakt-het-vuren afgekondigd door de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zegt het Cambodjaanse ministerie van Informatie.
6 uur geledenDUDERSTADT (ANP) - De politie in Duderstadt in de Duitse deelstaat Nedersaksen heeft vrijdagavond een kerstmarkt ontruimd na een melding over een bewapende man. Er waren op het moment van de ontruiming circa 120 mensen op de kerstmarkt aanwezig, meldt onder anderen de krant Die Welt.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff ontmoet de Oekraïense president Volodymyr Zelensky en Europese leiders dit weekend in Berlijn, zeggen ingewijden tegen The Wall Street Journal. De Amerikaanse krant omschrijft de ontmoeting als "cruciaal" op het moment dat het Witte Huis aandringt op een vredesakkoord tussen Rusland en Oekraïne voor het eind van het jaar.
8 uur geledenBERLIJN (ANP) - De Duitse regering heeft kritiek geleverd op Israël om de goedkeuring van 764 nieuwe wooneenheden in drie nederzettingen van Israëlische kolonisten op de Westelijke Jordaanoever.
8 uur geledenHOUSTON (ANP) - De supertanker Skipper, die de Verenigde Staten deze week in de buurt van Venezuela in beslag hebben genomen, is onderweg naar de Amerikaanse stad Houston. Dat zeiden twee bronnen vrijdag tegen persbureau Reuters.
9 uur geleden