Thaise ministers veroordeeld tot celstraffen en baan kwijt
BANGKOK (ANP/AFP) - Drie Thaise ministers zijn woensdag veroordeeld tot celstraffen van vijf tot zeven jaar wegens opruiing. Ze werden schuldig bevonden aan deelname aan antiregeringsdemonstraties. Hun bevoegdheden als ministers zijn ze kwijt.
De rechtbank in Bangkok veroordeelde in totaal 26 mensen. Onder hen ook oud-vicepremier Suthep Thaugsuban, die vijf jaar gevangenisstraf kreeg.
Suthep leidde de massale protesten die dienden om een militaire staatsgreep te legitimeren die premier Prayut Chan-O-Cha in 2014 aan de macht bracht. De politieke beweging van Suthep won aan belang in 2013 in een poging de invloed van ex-premier Thaksin Shinawatra te temperen en is inmiddels opgeheven.
De van corruptie beschuldigde Thaksin was in 2006 bij een coup uit zijn functie gezet, maar bleef een prominent figuur. Zijn zus Yingluck werd in 2011 premier. Zij werd drie jaar later afgezet door het machtige legerapparaat na maanden van gewelddadige protesten die werden geleid door Suthep en zijn bondgenoten, onder wie de nu veroordeelde drie ministers.
Sindsdien is coupleider Prayut aan de macht, in eerste instantie als hoofd van een militair regime en vanaf 2019 als leider van een gekozen regering. Prayuts regering lag de afgelopen tijd onder vuur vanwege onder meer het coronabeleid, maar overleefde afgelopen weekend een vertrouwensstemming. Massale demonstraties tegen zijn bewind en voor hervorming van de monarchie zijn de laatste maanden wat afgezwakt. Vier protestleiders zijn vastgezet omdat ze de koning zouden hebben beledigd.
Het vonnis van woensdag is volgens waarnemers een signaal aan de veelal jonge betogers dat rechters te vertrouwen zijn nu blijkt dat ze ook regeringsleden bestraffen. De zaak wordt nog wel vervolgd in hoger beroep.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR) - Waarnemend directeur Todd Lyons van de Amerikaanse immigratiedienst ICE heeft gezegd dat twee ICE-agenten onder ede "onwaarheden" lijken te hebben verkondigd over het neerschieten van een migrant in de staat Minnesota. De agenten wachten mogelijk federale aanklachten voor hun daden, aldus Lyons.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BELGA) - De man die vrijdagavond in Parijs werd neergeschoten toen hij agenten met een mes bedreigde, is aan zijn verwondingen bezweken. Dat meldt het Franse openbaar ministerie voor terrorismebestrijding.
1 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse politie heeft een man neergeschoten die een agent probeerde neer te steken tijdens een ceremonie bij de Arc de Triomphe in het centrum van Parijs. De man raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht, meldt de zender France24.
2 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - Frankrijk bespreekt met Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Zweden en waarschijnlijk nog andere Europese landen hoe het zijn bescherming met kernwapens met hen kan delen. Ze zouden bijvoorbeeld samen kunnen gaan oefenen met Frankrijks nucleaire capaciteiten, opperde president Emmanuel Macron.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering zet een plan door om 38,3 miljard dollar (zo'n 32,3 miljard euro) te steken in een uitbreiding van de detentiecentra die immigratiedienst ICE gebruikt. Volgens overheidsfunctionarissen zal de uitbreiding deportaties van illegale immigranten versnellen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bij zijn Oekraïense ambtgenoot Volodymyr Zelensky aangedrongen op een deal met Rusland. Als Zelensky niet nu in actie komt, mist hij een "geweldige kans" voor vrede, aldus Trump tegen verslaggevers bij het Witte Huis. Rusland wil volgens hem een deal sluiten.
4 uur geledenMÜNCHEN (ANP) - De Amerikaanse troepen die in Europa zijn gelegerd, zullen niet snel elders nodig zijn, denken de Verenigde Staten. Als de VS ergens in de wereld moeten ingrijpen, zijn het vaak eenheden van thuis of uit andere delen van de wereld die daarvoor geschikter zijn, zegt onderminister Elbridge Colby op de veiligheidsconferentie in München.
5 uur geleden