Thailand meldt burgerdoden door strijd met Cambodja
BANGKOK (ANP/RTR/AFP) - Het opgelaaide conflict met Cambodja heeft in Thailand aan zeker elf burgers en een militair het leven gekost. Dat melden de Thaise autoriteiten, die ook spreken over enkele tientallen gewonden.
Er vielen onder meer slachtoffers bij een tankstation in de grensprovincie Sisaket. Op beelden is te zien dat daar rook opstijgt uit een winkel. Er zou een raket zijn ingeslagen.
De spanning tussen de buurlanden loopt al maanden op en donderdag escaleerde de situatie. Er waren berichten over artillerie- en raketbeschietingen en luchtaanvallen.
Verenigde Naties
Beide landen houden elkaar verantwoordelijk voor het oplaaien van de strijd. Thailand noemde het buurland "oorlogszuchtig", Cambodja sprak juist over "ongeprovoceerde militaire agressie" door de Thaise krijgsmacht.
De buurlanden zoeken allebei internationale steun. Zo wil de Cambodjaanse premier Hun Manet dat de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties met spoed bijeenkomt. Hij stelde dat de vrede en stabiliteit in de regio in gevaar komt door de "Thaise agressie".
Diplomatieke oplossing
Het geweld leidt internationaal tot bezorgdheid. China waarschuwde burgers in Cambodja om weg te blijven uit het grensgebied. De Maleisische premier Anwar Ibrahim riep de landen op een diplomatieke oplossing te zoeken.
Ibrahim zegt boodschappen te hebben gestuurd naar beide premiers en wil ze ook persoonlijk spreken. "Vrede is de enige mogelijke uitweg."
Blindelings
De waarnemend Thaise premier Phumtham Wechayachai zei dat pas onderhandeld kan worden als de strijd wordt gestaakt. Hij benadrukte dat er geen oorlog is verklaard en dat het conflict zich niet uitbreidt naar andere provincies.
Wechayachai verweet Cambodja zijn land blindelings met zware wapens te hebben beschoten. Dat zou de reden zijn dat burgers zijn omgekomen.
Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken laat donderdagochtend weten dat Nederlanders in de regio tot dusver geen hulpverzoeken bij het ministerie hebben gedaan.
Meer uit Buitenland
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse radicaalrechtse politica Marine Le Pen stelt zich toch verkiesbaar bij de komende presidentsverkiezingen in Frankrijk in 2027. Dat maakte ze dinsdagavond bekend. Eerder op de dag werd Le Pen in hoger beroep veroordeeld voor misbruik van EU-geld. Ze kondigde aan tegen de uitspraak in cassatie te gaan.
17 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse prins Harry vindt dat hij en de andere aanklagers in de Daily Mail-zaak geen gerechtigheid hebben gekregen. "We kwamen naar de rechtbank voor gerechtigheid en verantwoording. Maar we hebben geen van beide gekregen", liet de prins in een verklaring aan Britse media weten.
39 minuten geledenNEW YORK (ANP) - Meerdere straten in het centrum van Manhattan zijn afgesloten vanwege instortingsgevaar van een wolkenkrabber. Volgens burgemeester Zohran Mamdani van New York blijft het 37 verdiepingen tellende gebouw bewegen. Hij beschreef de situatie als ernstig en heeft een groot gebied om de toren heen afgesloten.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Een meerderheid van het Europees Parlement is voor toetreding van Oekraïne tot de EU, als aan alle daarvoor geldende criteria wordt voldaan. Dat werd dinsdag duidelijk in een debat hierover. De uiterst rechtse en linkse partijen zijn tegen.
1 uur geledenBOEDAPEST (ANP/AFP) - Twee Hongaarse publieke omroepen zijn tijdelijk gestopt met uitzenden na een reorganisatie. Premier Péter Magyar noemt het een historische dag. "Vandaag komt er een eind aan de propaganda-uitzendingen bij publieke media." De omroepen hadden volgens hem nauwe banden met oud-premier Viktor Orbán.
1 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - De Franse president Emmanuel Macron heeft Syrië tijdens een bezoek beloofd ruim 50 miljoen euro die werd gestolen door de familie van de voormalige dictator Bashar al-Assad terug te geven. Het was het eerste bezoek van een Europese leider aan het land sinds de val van het regime in 2024.
2 uur geledenANKARA (ANP) - Ook dit jaar halen nog steeds niet alle NAVO-landen de afgesproken ondergrens voor hun defensiebudget, laat staan de veel hogere nieuwe norm. Maar zorgenkinderen Tsjechië en Albanië voldoen dit jaar naar verwachting alsnog nipt aan hun verplichtingen, becijfert de NAVO. Onder hoge druk hebben ze in de aanloop naar de NAVO-top in Ankara hun defensie-uitgaven toch opgeschroefd. Slovenië is het enige land dat opnieuw verzaakt.
2 uur geleden