Texas mag aantal inleverpunten voor stemmen toch beperken
AUSTIN (ANP/RTR) - De gouverneur van de Amerikaanse staat Texas, Greg Abbott, mag het aantal inleverpunten voor ingevulde briefstembiljetten toch beperken, oordeelt het Hooggerechtshof van de staat. Een lagere rechtbank oordeelde eerder juist dat Abbott het aantal inleverpunten niet mocht beperken tot één per district.
De maatregel van Abbott heeft bijvoorbeeld tot gevolg dat Harris County, het district met de grote stad Houston en 4,7 miljoen inwoners, maar één inleverpunt zal hebben. Critici zien in de maatregel een poging van de Republikeinse gouverneur om potentiële Democratische kiezers zoveel mogelijk uit te sluiten.
Nieuwssite Politico meldde zondag dat de Democratische presidentskandidaat Joe Biden in een peiling van de krant Dallas Morning News en de University of Texas at Tyler aan de leiding gaat in de Lone Star State. Sinds Jimmy Carter in 1976 is het geen Democraat meer gelukt om de presidentsverkiezingen in Texas te winnen.
Trump won de staat in 2016 met 9 procent verschil ten opzichte van Hillary Clinton. Een verlies in het Republikeinse bolwerk Texas, een staat met maar liefst 38 kiesmannen, zou voor Trump een mokerslag betekenen en een stunt zijn voor de Democraten.
Bijna 8 miljoen Texanen hadden dinsdag al gestemd, zo'n 90 procent van de opkomst in 2016 en een hoger aantal dan in elke andere Amerikaanse staat. Texaanse kiezers kunnen per post stemmen als ze ouder dan 65 zijn, ziek of gehandicapt zijn, of als zij niet aanwezig zijn in hun district.
Begin oktober bepaalde gouverneur Abbott dat het aantal inleverpunten beperkt werd. Volgens kiezers en burgerrechtenorganisaties levert dat met name de ouderen, gehandicapten en stadsbewoners extra moeilijkheden op bij het stemmen. Een hof van beroep zette vrijdag nog een streep door het bevel van de gouverneur omdat het volgens het hof een inbreuk vormde op het stemrecht en kiezers in gevaar bracht om te worden besmet het nieuwe coronavirus.
Meer Amerikanen dan ooit brengen bij de aankomende presidentsverkiezingen naar verwachting hun stem per brief uit vanwege de corona-epidemie. President Donald Trump en zijn Republikeinse partijgenoten beweren, in weerwil van wat experts zeggen, dat het stemmen per post verkiezingsfraude in de hand werkt.
Volgens de Democraten is dat een excuus van de Republikeinen om Democratische kiezers uit te sluiten en zo de verkiezingen naar hun hand te zetten. Het stemmen per post is op die manier uitgegroeid tot een van de grote twistpunten in aanloop naar de Amerikaanse presidentsverkiezingen op 3 november.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP/RTR) - Het linkse blok van de sociaaldemocratische premier Mette Frederiksen heeft de Deense parlementsverkiezingen gewonnen, maar haalde opnieuw geen meerderheid. De sociaaldemocraten zelf boekten hun slechtste resultaat in meer dan 120 jaar.
3 uur geledenPALM BEACH (ANP) - In het kiesdistrict rond Mar-a-Lago, het landgoed van president Donald Trump in Florida, heeft de Democratische Emily Gregory een zetel in het parlement van de staat gewonnen. Ze versloeg de door Trump gesteunde Republikein Jon Maples. Dat melden Amerikaanse media, waaronder Politico.
3 uur geledenMIAMI (ANP/AFP) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio heeft dinsdag bijna drie uur getuigd in een corruptiezaak tegen zijn goede vriend en voormalig congreslid David Rivera. Die staat terecht voor geheime lobbyactiviteiten namens Venezuela tijdens Trumps eerste ambtstermijn.
6 uur geledenNICOSIA (ANP) - Cyprus wil nieuwe afspraken maken met het Verenigd Koninkrijk, nadat een Britse militaire basis op het eiland werd geraakt door een drone. The Telegraph schrijft dat de Cypriotische president Nikos Christodoulides veiligheidsgaranties heeft geëist in een lang telefoongesprek met de Britse premier Keir Starmer.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump claimt dat hij een "heel groot cadeau" van Iran heeft gekregen. Hij wilde niet zeggen wat het precies was, maar het zou te maken hebben met de Straat van Hormuz en olie en gas.
7 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt "niet-vijandige" schepen door te laten op de Straat van Hormuz. Dat meldt de Financial Times op basis van een brief die Teheran gestuurd heeft naar leden van de Internationale Maritieme Organisatie (IMO) van de VN.
8 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De sociaaldemocratische partij van premier Mette Frederiksen is bij de Deense parlementsverkiezingen opnieuw de grootste geworden, blijkt uit de exitpoll van de omroep DR. Maar het linkse blok waar de sociaaldemocraten deel van uitmaken lijkt te weinig zetels te halen voor een meerderheid, dus het is nog onduidelijk wat voor coalitie er kan worden gesloten.
9 uur geleden