Texas krijgt weer stroom, maar worstelt nu met drinkwater
AUSTIN/HOUSTON (ANP/RTR) - Extreem koud winterweer heeft er de Amerikaanse staat Texas voor gezorgd dat deze week bij circa twee miljoen huishoudens de stroom is uitgevallen, maar dat euvel is vrijdag vrijwel verholpen. Het probleem is nu het drinkwater. Dertien van de bijna dertig miljoen Texanen hebben het dringende advies gekregen het water eerst te koken. De stroomstoringen van de afgelopen vijf dagen hebben ook de waterzuiveringsinstallaties uitgeschakeld.
Gouverneur Greg Abbott heeft president Joe Biden gevraagd de noodtoestand uit te roepen zodat Texas op meer geld en hulp kan rekenen om de crises te bezweren. Abbott heeft de volksvertegenwoordiging in de staat opgeroepen nieuwe regels te maken zodat niet meer kan voorkomen wat velen de afgelopen vijf dagen is overkomen. Texas moet beter voorbereid zijn op erg koud weer.
In veel gebieden hebben bovengrondse elektriciteitskabels het begeven door ijs. Abbott is boos op de autoriteiten die over het stroomnetwerk gaan. Hij klaagt dat de Elektriciteits Betrouwbaarheidsraad van Texas (Ercot) voor de komst van de winterstorm juist had verzekerd dat het netwerk tegen de kou kon.
Op talrijke plekken is echter de stroom nog niet hersteld en ook is op veel plaatsen geen water om te koken door gesprongen leidingen of andere aan de vorst te wijten problemen. In sommige plaatsen zoals San Antonio en Houston zijn plekken voor de distributie van grote plastic flessen water opgezet. Tal van plaatsen vooral in noorden van Texas zijn door sneeuw en ijs nog steeds niet bereikbaar. Gevreesd wordt dat het extreme winterweer op zijn minst twintig mensen het leven heeft gekost en dat zou ongeveer net zo veel zijn als in de rest van het door kou getroffen land.
Het is echter nog onduidelijk hoeveel dodelijke slachtoffers er precies te wijten zijn aan de vrieskou. Er zijn bijvoorbeeld mensen omgekomen door een brand die door een openhaardvuur was ontstaan. Die brand was mogelijk niet ontstaan als het niet zo koud was geweest. Ook zijn er doden gemeld door koolmonoxidevergiftiging als gevolg van alternatieve verwarmingsbronnen. Veel staten in de VS lijden onder ongebruikelijk koud winterweer, met name Arkansas, Kentucky, Louisiana, North Carolina, Oregon en Tennessee. Het ziet er niet naar uit dat het weer er dit weekend beduidend zachter wordt.
Meer uit Buitenland
TEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft het internet afgesloten om "terroristische operaties" te stoppen, heeft minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi gezegd in een interview met Al Jazeera. Er is internationaal veel kritiek op. Door het internet af te sluiten, is het harde optreden van de Iraanse autoriteiten tegen de betogers gedeeltelijk aan het zicht van de buitenwereld onttrokken.
1 uur geledenKYIV (ANP) - De nachtelijke Russische drone- en raketaanvallen op Oekraïne waren vooral gericht tegen de energiesector. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die aangaf dat in de regio Kyiv honderdduizenden huishoudens zonder stroom zitten.
1 uur geledenBANGALORE (ANP/DPA/AFP) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz denkt dat de huidige onrust het einde kan inluiden van de Iraanse machthebbers. "Als een regime alleen aan de macht kan blijven door geweld te gebruiken, dan is het in feite afgelopen met ze", stelde hij tijdens een bezoek aan India. De bondskanselier concludeerde ook dat het mogelijk "de laatste dagen en weken" zijn van het Iraanse regime.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR/DPA) - Russische aanvallen hebben in Oekraïne het leven gekost aan zeker vier personen. Ook raakten op meerdere plekken in het land personen gewond. Door schade aan infrastructuur moest in delen van hoofdstad Kyiv de stroom worden uitgeschakeld.
3 uur geledenMINNEAPOLIS (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse staat Minnesota heeft een rechtszaak aangespannen vanwege de "ongekende toename" van de aanwezigheid van federale agenten in de staat, enkele dagen nadat een agent van immigratiedienst ICE een vrouw had doodgeschoten in Minneapolis.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - De Verenigde Staten veroordelen de Russische inzet van een hypersonische raket bij een aanval op Oekraïne. Het betreft een "onverklaarbare escalatie", aldus een Amerikaanse vertegenwoordiger tegen de VN-Veiligheidsraad.
12 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt met sancties tegen landen die met Iran handelen. "Met onmiddellijke ingang zal elk land dat zaken doet met de Islamitische Republiek Iran een heffing van 25 procent betalen op alle handel en alle andere zakelijke activiteiten met de Verenigde Staten", aldus Trump op zijn platform Truth Social.
12 uur geleden