Texas krijgt weer stroom, maar worstelt nu met drinkwater
AUSTIN/HOUSTON (ANP/RTR) - Extreem koud winterweer heeft er de Amerikaanse staat Texas voor gezorgd dat deze week bij circa twee miljoen huishoudens de stroom is uitgevallen, maar dat euvel is vrijdag vrijwel verholpen. Het probleem is nu het drinkwater. Dertien van de bijna dertig miljoen Texanen hebben het dringende advies gekregen het water eerst te koken. De stroomstoringen van de afgelopen vijf dagen hebben ook de waterzuiveringsinstallaties uitgeschakeld.
Gouverneur Greg Abbott heeft president Joe Biden gevraagd de noodtoestand uit te roepen zodat Texas op meer geld en hulp kan rekenen om de crises te bezweren. Abbott heeft de volksvertegenwoordiging in de staat opgeroepen nieuwe regels te maken zodat niet meer kan voorkomen wat velen de afgelopen vijf dagen is overkomen. Texas moet beter voorbereid zijn op erg koud weer.
In veel gebieden hebben bovengrondse elektriciteitskabels het begeven door ijs. Abbott is boos op de autoriteiten die over het stroomnetwerk gaan. Hij klaagt dat de Elektriciteits Betrouwbaarheidsraad van Texas (Ercot) voor de komst van de winterstorm juist had verzekerd dat het netwerk tegen de kou kon.
Op talrijke plekken is echter de stroom nog niet hersteld en ook is op veel plaatsen geen water om te koken door gesprongen leidingen of andere aan de vorst te wijten problemen. In sommige plaatsen zoals San Antonio en Houston zijn plekken voor de distributie van grote plastic flessen water opgezet. Tal van plaatsen vooral in noorden van Texas zijn door sneeuw en ijs nog steeds niet bereikbaar. Gevreesd wordt dat het extreme winterweer op zijn minst twintig mensen het leven heeft gekost en dat zou ongeveer net zo veel zijn als in de rest van het door kou getroffen land.
Het is echter nog onduidelijk hoeveel dodelijke slachtoffers er precies te wijten zijn aan de vrieskou. Er zijn bijvoorbeeld mensen omgekomen door een brand die door een openhaardvuur was ontstaan. Die brand was mogelijk niet ontstaan als het niet zo koud was geweest. Ook zijn er doden gemeld door koolmonoxidevergiftiging als gevolg van alternatieve verwarmingsbronnen. Veel staten in de VS lijden onder ongebruikelijk koud winterweer, met name Arkansas, Kentucky, Louisiana, North Carolina, Oregon en Tennessee. Het ziet er niet naar uit dat het weer er dit weekend beduidend zachter wordt.
Meer uit Buitenland
KOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken heeft opgeroepen tot "constructieve" gesprekken over Groenland die de territoriale integriteit van het land respecteren. "We kunnen over alle politieke aspecten onderhandelen: veiligheid, investeringen, de economie. Maar we kunnen niet onderhandelen over onze soevereiniteit", benadrukte premier Mette Frederiksen in een verklaring. Dat is volgens haar tot nu toe ook niet gebeurd.
58 minuten geledenDAVOS (ANP) - De oude wereldorde valt in hoog tempo uit elkaar. Dat verklaarde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn speech op het World Economic Forum in Davos. Hij sprak over tektonische verschuivingen met grote gevolgen voor de veiligheid en welvaart.
59 minuten geledenKYIV (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is onderweg naar Davos. Dat laat een bron weten aan persbureau Bloomberg en is later bevestigd door het kantoor van de president. Zelensky heeft er donderdag een ontmoeting met de Amerikaanse president Donald Trump.
2 uur geledenDAVOS (ANP/RTR/AFP) - Volgens de Amerikaanse gezant Steve Witkoff hebben de gesprekken om de oorlog in Oekraïne te beëindigen "veel vooruitgang geboekt". "Ik denk dat we het tot een punt hebben teruggebracht", zei hij in de marge van het World Economic Forum in Davos. Het is niet bekend over welk punt nog wordt gesproken.
2 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Ongeveer 3000 appartementencomplexen in de Oekraïense hoofdstad Kyiv zitten nog zonder stroom na de Russische aanvallen deze week, meldt burgemeester Vitali Klitsjko. De hoofdstad heeft al weken te kampen met warmte- en elektriciteitsproblemen door aanhoudende aanvallen. Begin januari riep de burgemeester op de stad te verlaten, dinsdag werd bekend dat ongeveer een half miljoen mensen dat hebben gedaan.
3 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Australië is donderdag begonnen met een nationale dag van rouw voor de slachtoffers van de schietpartij op Bondi Beach. In het hele land hangen de vlaggen halfstok voorafgaand aan een herdenkingsceremonie bij het iconische Opera House in Sydney.
8 uur geledenDAVOS (ANP/AFP) - Secretaris-generaal van de NAVO Mark Rutte heeft laten weten dat er "nog veel werk te doen is" om een akkoord over Groenland te bereiken. "Ik denk dat het een zeer goede bijeenkomst was vanavond. Maar er is nog veel werk te doen", zei Rutte op het World Economic Forum in Davos na zijn gesprek met de Amerikaanse president Donald Trump.
8 uur geleden