Texanen geconfronteerd met torenhoge energierekening door kou
SAN ANTONIO (ANP) - Een onbekend aantal inwoners van de Amerikaanse staat Texas is geconfronteerd met een torenhoge energierekening. Sommige Texanen kregen een factuur van 5000 dollar (4100 euro) thuisgestuurd. Uitschieter was een inwoner die een rekening van ruim 16.000 dollar kreeg over zijn verbruik van alleen de afgelopen week.
De hoge prijzen zijn het gevolg van een extreem gedereguleerde energiemarkt in de staat. Hierdoor kunnen aanbieders hun tarieven elk moment aanpassen omdat de prijs direct gekoppeld is aan de vraag naar energie. Vanwege de barre winterse omstandigheden is de vraag naar energie de afgelopen week geëxplodeerd.
Een energiebedrijf die zijn klanten hoge rekeningen stuurde, bood excuses aan voor de gang van zaken en riep mensen op om een andere aanbieder te zoeken om de extreme tarieven te ontlopen, schreef de krant Dallas Morning News zondag.
De ongebruikelijk lage temperaturen zorgden er afgelopen week voor dat op het hoogtepunt 4 miljoen huishoudens zonder energie en soms ook water kwamen te zitten. Volgens gouverneur Greg Abbott is dat aantal zondag gedaald tot nog 30.000 huishoudens.
Abott riep politici in de staat op om maatregelen tegen de exorbitante energieprijzen te nemen. De burgemeester van de stad Houston vindt dat de staat Texas de getroffen bewoners moet compenseren. Zijn collega in Fort Worth riep de federale overheid op om bij te springen. President Joe Biden heeft zaterdag de noodtoestand afgekondigd voor Texas. Daardoor komt er federale noodsteun vrij voor de staat.
Ted Cruz, een van de twee senatoren namens Texas in Washington riep op tot hervorming van de energiemarkt in zijn staat. "Dit is verkeerd," schreef hij op Twitter. Cruz wekte afgelopen week de woede van veel Texanen op toen hij met zijn gezin, tijdens de barre kou, huis en haard verliet voor een korte vakantie in het warme Mexico.
Van winterweer is inmiddels geen sprake meer. In de meeste plaatsen in Texas zijn de middagtemperaturen zondag tot boven de 20 graden Celsius gestegen.
Meer uit Buitenland
PARAMARIBO (ANP) - Duizenden mensen, begeleid door blaasmuziek van de militaire kapel, bewezen dinsdag de laatste eer aan de ex-president van Suriname, Chandrikapersad Santokhi, die op 30 maart plotseling overleed op 67-jarige leeftijd. De uitvaartdienst met staatseer wordt gehouden in De Olifant, het partijcentrum van de Vooruitstrevende Hervormings Partij waarvan hij voorzitter was.
56 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Israël heeft dinsdag bruggen en spoorwegen aangevallen in Iran, meldt premier Benjamin Netanyahu. Die zouden worden gebruikt door het Iraanse regime om wapens te vervoeren.
1 uur geledenBAGDAD (ANP/RTR) - De pro-Iraanse militie Kataib Hezbollah zegt de ontvoerde Amerikaanse journalist Shelly Kittleson vrij te laten. Zij werd vorige week ontvoerd in de Iraakse hoofdstad Bagdad. De militie eist daarbij dat de journalist Irak direct verlaat. Kittleson schrijft onder andere voor de Britse omroep BBC en Politico.
1 uur geledenNEW YORK (ANP/AFP/RTR) - De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is er niet in geslaagd om een resolutie aan te nemen over het heropenen van de Straat van Hormuz. China heeft zijn vetorecht gebruikt om de resolutie, die was ingediend door Bahrein, te blokkeren.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Mensen in Iran zijn naar bruggen en energiecentrales gekomen uit protest tegen mogelijke aanvallen van de Verenigde Staten en Israël, melden internationale media op basis van beelden van de Iraanse staatstelevisie. De Iraniërs vormen een menselijke ketting rond de bouwwerken, die de Amerikaanse president Donald Trump heeft genoemd als doelwitten voor aanvallen na het verstrijken van zijn deadline.
1 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran heeft de directe communicatie met de Verenigde Staten verbroken, meldt The Wall Street Journal. Aanleiding hiervoor zou het dreigement van president Donald Trump zijn om de "hele beschaving" van Iran te vernietigen, als het land niet voor zijn deadline van dinsdag tot een akkoord komt. De gesprekken met onderhandelaars gaan volgens de krant gewoon door.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Twee Fransen die meer dan drie jaar lang vastzaten in een Iraanse gevangenis zijn onderweg naar huis, zegt de Franse president Emmanuel Macron. Volgens het Iraanse persbureau IRNA is ook een Iraanse burger die werd vastgehouden in Frankrijk vrijgelaten als onderdeel van een gevangenenruil.
2 uur geleden